Գագիկ Մինասյան. 2014 թ բյուջեն ևս կունենա սոցիալական ուղղվածություն
2014 թ բյուջեն ևս կունենա սոցիալական ուղղվածություն: Անդրադառնալով ԱԺ-ում ընթացող 2014թ. ՀՀ պետական բյուջեի նախագծի քննարկումներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
«Ցանկացած խորհրդարանի, կարծում եմ, նաև երկրի համար հաջորդ տարվա բյուջեի քննարկումը, կարևոր հանգրվան են, որովհետև ըստ էության այդ քննարկումներով պայմանավորվում է այն ֆինանսական և ոչ միայն ֆինանսական քաղաքականությունը, որը կիրկնացվի երկրում հաջորդ տարվա ընթացքում: Արվում են շետադրումներ և ցույց է տրվում թե կառավարությունը և իշխանությունները ինչպսի հիմնական թիրախներ են առաձնացրել եկող տարվա համար»,- ասաց Գագիկ Մինասյանը:
«Ինչ վերաբերում է երկող տարվա բյուջեի առանձնահատկություններին, ապա մենք ունենք եկամտային մասի բավականի լավ` շուրջ 10 տոկոս աճ, ծախսային բնագավառում` շուրջ 8 տակոսի աճ: Դեֆիցիտը կազմում է շուրջ 2,6 տակոս` ՀՆԱ-ի նկատմամբ: Դա բավականին լավ ցուցանիշ է, որովհետև ԵՄ-անդամ երկրների համար ռիսկային է համարվում 3 տոկոսից բարձր դեֆիցիտի ցուցանիշը»,- հավելեց բանախոսը:
Գ. Մինասյանի խոսքերով, եկող տարվա բյուջեով նախատեսված են բավական լուրջ սոցիալական ծրագրեր:
«Եկող տարվա բյուջեն ևս կարելի է համար սոցիալական ուղվածության բյուջե: Ինչպես արդեն նշել էի, այս տարվա բյուջեն իր ծախսային մասով նախորդ տարվա նկատմամբ աճում է շուրջ 8 տոկոսով: Սակայն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կրթությունն, առողջապահությունը, սոցիալական ապահովությունը, աճը շատ ավելի բարձր է, քան 8 տոկոսը: Մասնավորապես` կրթության բնագավառում մենք ունենք 12, առողջապահության բնագավառում` 13, իսկ սոցիալական ապահովության բնագավառում 18 տոկոսի աճ: Այս բնագավառներում էական դրական փոփոխություններ են նախատեսվում, որոնք, ըստ էության, առնչվելու են մեր ազգաբնակչության ճնշող մեծամասնությանը»,- նշեց Գագիկ Մինասյանը:

Госбюджет Армении на 2014 год сохранит социальную направленность. Заявление Гагика Минасяна
Государственный бюджет Армении на 2014 год также будет иметь социальную направленность. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил председатель постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян, обратившись к парламентским слушаниям по проекту госбюджета Армении на 2014 год.
«Данными обсуждениями, по сути, обуславливается финансовая, и не только финансовая политика, которая будет проводиться в стране в течение следующего года. Делаются акцентировки и демонстрируется, какие основные задачи на предстоящий год выделили правительство и власти», – сказал Гагик Минасян.
«Что же касается особенностей государственного бюджета на 2014 год, то у нас есть примерно 10-процентный рост в доходной части и примерно 8-процентный рост в расходной части бюджета. Дефицит составляет порядка 2,6% от ВВП. Это достаточно хороший показатель, так как для стран-членов ЕС рисковым считается показатель дефицита бюджета, превышающий 3% от ВВП», – сказал он.
По словам Г.Минасяна, бюджетом на 2014 год предусмотрена реализация достаточно серьезных социальных проектов.
«Бюджет на предстоящий год также можно назвать бюджетом, имеющим социальную направленность. Как я уже отметил, в расходной части бюджета у нас есть примерно 8-процентный рост. Однако в таких сферах, как образование, здравоохранение, социальное обеспечение рост превышает 8%. Так, в частности, в сфере образования мы имеем 12-процентный рост, в сфере здравоохранения – 13-процентный, а социального обеспечения – 18-процентный. В данных сферах предусмотрены существенные положительные изменения, которые, по сути, будут касаться подавляющего большинства населения Армении», – резюмировал Гагик Минасян.