ՀՀ էներգետիկայի նախարարն ու Իրանի «Սադերաթ» բանկի տնօրենը քննարկել են Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման ֆինանսավորման հարցը
11:50 07/11/2013
«ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը և Իրանի արտահանման զարգացման բանկի (Սադերաթ բանկ) գործադիր տնօրենը քննարկել են համատեղ էներգետիկ նախագծերը ֆինանսավորելու հարցերը»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «փուլնյուզ.իռ» կայքը:
Համաձայն հաղորդագրության՝ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը ցանկություն է հայտնել, որպեսզի երկկողմ համագործակցությունը ընդլայնվի և Իրանի արտահանման զարգացման բանկը շարունակի ֆինանսավորել էներգետիկ ոլորտում կատարվող աշխատանքները, մասնավորապես՝ հիդրոէլեկտրակայանի կառուցումը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 4-ին մեկնել էր Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ մասնակցելու Իրանի էլեկտրաէներգետիկայի և ջրի միջազգային ցուցահանդեսների բացմանը:
ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանը Արմեն Մովսիսյանի հետ հանդիպման ավարտին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով էներգետիկայի ոլորում Իրանի և Հայաստանի միջև առկա համագործակցությանը, մասնավորապես նշել է. «Իրանը էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի հետ լայն համագործակցություն է ծավալում: Մեր երկիրը գազ է արտահանում Հայաստան և փոխարենը՝ էլեկտրաէներգիա է ստանում: Մեր էներգետիկ պաշարների ավելացման պարագայում հնարավորություն կա, որպեսզի ապագայում Իրանի էլեկտրաէներգիա մատակարարող ցանցը Հայաստանի և Վրաստանի միջոցով կապվի Ռուսաստանին, ուստի ներկայում ընթացող աշխատանքները նման հնարավորություն ընձեռում են»:
Ավելի վաղ Իրանի գազի ազգային ընկերությունը հայտարարել էր, որ 2007-2012թթ. Ւրանը Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի դիմաց 1,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ է տրամադրել:

Глава Минэнерго Армении и директор иранского банка Saderat обсудили вопрос финансирования строительства Мегринской ГЭС
13:20 07/11/2013
«Министр энергетики и природных ресурсов Армении и исполнительный директор Экспортного банка Ирана (банк Saderat) обсудили вопросы финансирования совместных энергетических проектов»,– об этом сообщает иранский сайт «pol-news.ir».
Согласно информации, в ходе встречи министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян выразил желание Армении расширить двустороннее сотрудничество с Ираном. При этом он выразил надежду на то, что Экспортный банк продолжит финансировать работы в энергетической сфере, в частности строительство гидроэлектростанции.
Напомним, как сообщал официальный сайт министерства энергетики и природных ресурсов Армении, возглавляемая Арменом Мовсисяном делегация 4 ноября отбыла в Исламскую Республику Иран для участия в открытии международной выставки электроэнергетики и воды.
Касаясь в беседе с журналистами после состоявшейся в Тегеране встречи с министром энергетики и природных ресурсов Армении Арменом Мовсисяном сотрудничества между Ираном и Арменией в энергетической сфере, министр энергетики Ирана Хамид Читчиан, в частности отметил: «Иран развивает тесное сотрудничество с Арменией в сфере энергетики. Наша страна экспортирует газ в Армению и в обмен на это получает электроэнергию. В случае увеличения наших энергетических ресурсов существует возможность того, чтобы в будущем сеть электроснабжения Ирана через Армению и Грузию была присоединена к России. Текущие работы предоставляют такую возможность».
Ранее Национальная газовая компания Ирана заявила, что в 2007-2012гг. Иран в обмен на электроэнергию экспортировал в Армению 1.5 млрд. кубометров газа.