Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբան. Քննիչի առաջին խոսքերը պետք է լինեին «Նրան կարգին հագուստ տրամադրեք»
Հուլիսի 13-ին Պոդոլսկում տեղի ունեցած խոշոր ավտովթարի հետևանքով 18 մարդու մահվան մեջ մեղադրվող հայազզի վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը «Zakonia.ru» կայքում հանդես է եկել միջադեպի հետ կապված մանրամասների վերաբերյալ ընդարձակ հրապարակմամբ, որում նաև ներկայացրել է միջադեպի և հետագա զարգացումների վերաբերյալ իր անձնական տեսակետը:
«Նրան կարգին հագուստ տրամադրեք» խորագիրը կրող հոդվածում մասնավորապես ասված է.«Հենց այսպիսի բառեր պետք է արտաբերվեին այս գործը քննող քննիչ Լագոյկոյի կողմից, երբ որ նա հրահանգում էր տեղափոխել «Կամազի» վարորդին դատարան: Դրա փոխարեն ամբողջ Ռուսաստանը, իսկ այնուհետև և անբողջ աշխարհը տեսավ, որ Պոդոլսկի ճանապարհային պատահարում մեղադրվող Հայաստանի քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը դատարան բերվեց գունավոր խալաթով և լողափային հողաթափերով: Այո, տեղի է ունեցել ողբերգություն, զոհվել են մարդիկ, վարորդը ընդունել էր իր մեղքը և տալիս էր մանրամասն ցուցմունքներ: Չխորանալով ՃՏՊ-ի մանրամասների մեջ և գնահատական չտալով մեղադրյալի մեղքի աստիճանին` ցանկալի կլիներ հասկանալ, արդարացնո՞ւմ է արդյոք միջադեպի ծանրությունը մեղադրյալի մարդկային արժանապատվության ոտնահարման փաստը»:
Ռ. Մարգարյանը, համեմատություն անցկացնելով Նորվեգիայում 77 մարդու սպանության մեջ մեղադրվող Բրեյվիկի գործի և Պոդոլսկի պատահարի միջև նշում է. «Ցանկություն չկա համեմտելու անհամեմատելի բաները, բայց ամբողջ աշխարհը տեսավ, թե ինչպիսի էլեգանտ տեսք ուներ նորվեգացի մարդասպան Բրեյվիկը, ով սառնասրտորեն գնդակահարել էր տասնյակ երիտասարդների: Իսկ ներգաղթյալ վարորդին, ով Ռուսաստան էր եկել որդու շիրիմի բարեկարգման գումարը աշխատելու համար դատարան բերեցին նույնիսկ սափրվելու հնարավորություն չտալով և կանացի խալաթով»:
Մարգարյանը նշում է, որ Հայաստանում ծագած դժգոհության ալիքը ամենևին պայմանավորված չէր Հրաչյա Հարությունյանին արդարացնելու ցանկությամբ: Հայաստանցիներին, ըստ փաստաբանի, զայրացրել էր հենց նրա նկատմամբ վերաբերմունքը:
Փաստաբանի խոսքերով, դեպքերի հերթականությունը պարզորոշ վկայում է այն մասին, որ իրավապահ մարմինները մասնավորապես գործող քննիչ Լագոյկոն հստակ իմացել է, որ Հարությունյանը չունի պատշաճ հագուստ, սակայն որևէ քայլ չի ձեռնարկել: Սույն հարցի լուծման պատասխանատավությունը, ըստ փաստաբանի, քրեադատավարական օրենսգրքով դրվում է հենց քննիչի վրա: Եզրափակելով հոդվածը` Մարգարյանը նշում է, որ երբ նա Հարությունյանի արտաքին տեսքի վերաբերյալ հարց է ուղղել քննիչին, վերջինս արհամարանքով պատասխանել է. «Դուք ինձ խալաթի մասին եք հարցնում, իսկ նա 18 մարդ է սպանել»:

«Зачем же Вы его в халате…?» Статья адвоката обвиняемого в ДТП под Подольском Г.Арутюняна
Сайт «Zakonia.ru» опубликовал статью адвоката арестованного ранее в России в связи с крупным ДТП под Подольском 13 июля гражданина Армении Грачья Арутюняна Рубена Маркарьяна, в котором юрист изложил свое личное мнение относительно инцидента и дальнейших развитий.
В статье под заглавием «Наденьте на него что-нибудь поприличнее…», в частности, отмечается:
«Именно такие или похожие слова должны были быть произнесены следователем Лагойко, расследующим уголовное дело о ДТП под Подольском, когда он давал команду на доставку задержанного водителя «Камаза» в суд.
Вся Россия, а затем и весь мир, видели, как обвиняемый в ДТП под Подольском водитель – гражданин Армении Грачья Арутюнян был доставлен в Тверской суд столицы в женском цветастом халате и пляжных тапочках.
Да, произошла трагедия, погибли люди. Водитель Арутюнян признал свою вину и дает подробные показания следователю. Не вдаваясь в обстоятельства ДТП и не оценивая степень вины, хотелось бы понять вот что: оправдано ли унижение человеческого достоинства обвиняемого тяжестью последствий совершенного им преступления.
Не хочется сравнивать несравнимые вещи, но, когда весь мир видел в суде норвежского стрелка Брейвика, умышленно и хладнокровно расстрелявшего десятки молодых людей из автоматической винтовки, тот выглядел элегантным в костюме и галстуке, а на его физиономии была улыбка. Вопрос, которым задавались граждане сытой Норвегии и Европы: «как же этот симпатяшка да совершил такое…?»
В России водителя-мигранта, приехавшего заработать на памятник умершему год назад сыну, привезли в суд, выведя из искусственной комы, не дав возможности побриться да еще в дамском халате. Что сказать, видок неприглядный. Поэтому не удивительно, что вопросом, которым озадачился российский зритель, был «Доколе эти… (нецензурно) будут тут у нас гоняться за длинным рублем?»
Соотечественников Арутюняна возмутило такое отношение: никто не говорит, что человек, совершивший преступление, должен быть оправдан или его наказание должно быть мягким. Возмутило другое. Зачем унижать-то мужчину, обряжая в женские тряпки?
На мой вопрос следователю «Зачем же Вы его в халате…?», тот со скрежетом зубовным ответил: „Вы мне про халат тут не говорите, он у вас 18 человек убил!”».
Известно, что в результате ДТП 13 июля на территории «новой Москвы» (под Подольском), при столкновении грузовика и рейсового автобуса, погибли 18 человек, еще около 60 получили ранения различной степени тяжести. Как передавали российские СМИ, сразу после аварии водитель грузовика марки «КамАЗ», гражданин Армении Грачья Арутюнян заявил, что причиной аварии стал отказ тормозов управляемого им автомобиля. Ранее суд избрал в отношении Грачья Арутюняна меру пресечения в виде заключения под стражу на срок 2 месяца. Общественный резонанс вызвало и то обстоятельство, что в суд обвиняемого доставили из больницы в женском халате. 13 сентября суд удовлетворил ходатайство следователя о продлении Арутюняну срока содержания под стражей до 14 декабря.