Մաշտոցի պողոտայի միջադեպով 8 անձ կալանավորվել է. Շանթ Հարությունյանը նրանց թվում չէ (լրացված)
Նոյեմբերի 5-ին Մաշտոցի պողոտայում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով ձերբակալված 8 անձանց նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել, նրանք կալանավորվել են: Շանթ Հարությունյանը նրանց թվում չէ: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են ոստիկանության լրատվական ծառայությունից:
Նաև ասացին, որ մի փոքր ուշ կհրապարակեն նաև անունները:
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից քիչ առաջ (ժամը 12:23-ին) տեղեկացրին, որ ձերբակալվածներից Ավետիս Ավետիսյանի, Լիպարիտ Պետրոսյանի, Արմեն Հովհաննիսյանի, Վարդան Վարդանյանի, Միսակ Առաքելյանի, Ալբերտ Մարգարյանի, Անուշավան Գրիգորյանի և Մկրտիչ Հովհաննիսյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեակյան օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասով և նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում նախաքննությունը շարունակվում է:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ նոյեմբերի 5-ին, Մաշտոցի պողոտայում Շանթ Հարությունյանը ծրագրում էր դիմակներով երթ կազմակերպել դեպի նախագահական: Սակայն ճանապարհին, Մաշտոցի պողոտայում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով երթը չստացվեց և մեծ թվով անձինք ոստիկանության ծառայողների կողմից բերման ենթարկվեցին ոստիկանություն:
Ընդհանուր առմամբ, ինչպես տեղեկացրել է ոստիկանությունը, 38 անձ բերման է ենթարկվել ոստիկանություն: Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասով` «ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը» և 185 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով «ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը, որի արդյունքում պատճառվել է խոշոր չափի վնաս» հարուցվել է քրեական գործ:
Բերման ենթարկվածներից 20-ը ձերբակալվել են՝ Հարությունյան Շանթ, Տերտերյան Աշոտ, Ավետիսյան Ավետիս, Պետրոսյան Տիգրան, Պողոսյան Ալեք, Պետրոսյան Լիպարիտ, Հովհաննիսյան Արմեն, Հարությունյան Հայկ, Վարդանյան Վարդան, Առաքելյան Միսակ, Մկրտչյան Դավիթ, Մարգարյան Ալբերտ, Գրիգորյան Անուշավան, Մխիթարյան Մխիթար, Ղազարյան Հովհաննես, Մնացականյան Սևակ, Մկրտչյան Վահե, Հովհաննիսյան Մկրտիչ, Հովիկյան Մանուկ, Մխիթարյան Արման: Գործով ներգրավվել է 18 վկա:

По факту инцидента на ереванском проспекте Маштоца арестованы 8 человек. Шанта Арутюняна в их числе нет
12:41 08/11/2013
Восьмерым гражданам, задержанным 5 ноября в результате инцидента на ереванском проспекте Маштоца, предъявлено обвинение и они арестованы. Лидера партии «Цехакрон» Шанта Арутюняна в их числе нет. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе полиции, добавив, что имена арестованных будут обнародованы чуть позднее.
Напомним, 5 ноября, в районе 17:10, лидер националистической партии «Цехакрон» Шант Арутюнян, а также его сторонники, вооружившись дубинками, палками, попытались организовать шествие от Площади Свободы. Как сообщает пресс-служба полиции, представители полиции призвали их не нарушать общественный порядок и освободить проезжую часть проспекта Маштоца. Однако они вынули из своих карманов наполненные камнями самодельные взрывные устройства и стали взрывать их, бросая на землю. Нарядам полиции удалось призвать к порядку правонарушителей и освободить проспект. В отделение полиции были подвергнуты приводу 38 человек.
По факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.2 ст. 316 (Оказание сопротивления представителю власти при исполнении им обязанностей, возложенных на него законом, или принуждение его к выполнению заведомо незаконных действий, совершенные с применением насилия или с угрозой применения насилия) и п.1 ч.2 ст. 185 Уголовного кодекса Армении (Умышленные уничтожение или повреждение имущества, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом).
20 из 38 человек, подвергнутых приводу в отделение полиции - Шант Арутюнян, Ашот Тертерян, Аветис Аветисян, Тигран Петросян, Алек Погосян, Липарит Петросян, Армен Ованнисян, Айк Арутюнян, Вардан Варданян, Мисак Аракелян, Давид Мкртчян, Альберт Маргарян, Анушаван Григорян, Мхитар Мхитарян, Ованнес Казарян, Севак Мнацаканян, Ваге Мкртчян, Мкртич Ованнисян, Манук Овикян, Арман Мхитарян - были задержаны, а 18 человек - привлечены в качестве свидетелей.