Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գրավոր ուղերձ է հղել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին
«ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը հանդիպել է ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիին»,-այդ մասին հաղորդում է ԻԻՀ նախագահի պաշտոնական կայքը:
Տեղեկատվության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում Հասան Ռոհանին նշել է, որ Հայաստանի Նախագահին շնորհակալ է իր երդման արարողությանը մասնակցելու համար և հավելել. «Իրանը և Հայաստանն ունեն անկեղծ և լավ հարաբերություններ. Հուսով եմ, որ առաջիկայում երկկողմ հարաբերությունները կընդլայնվեն բոլոր բնագավառներում, մասնավորապես՝ տնտեսության և մշակույթի ոլորտում»:
Իրանի նախագահը, անդրադառնալով երկու երկրների կողմից իրականացվող էներգետիկ ծրագրերին, մասնավորապես նշել է. «Հաշվի առնելով Հայաստանի նախագահի՝ հայ-իրանական հարաբերությունները զարգացնելուն միտված մտադրությունը՝ հուսով ենք, որ շուտով արդյունքի կհասնենք և այդ նախագծերը կիրականան»:
Արմեն Մովսիսյանն էլ իր հերթին, անդրադառնալով հայ-իրանական բարիդրացիական հարաբերություններին, նշել է, որ ՀՀ Նախագահը, կառավարությունը և հայ ժողովուրդը հակված են Իրանի հետ ունենալ լավ հարաբերություններ և նպատակադրված են երկկողմ հարաբերությունները զարգացնել նաև տնտեսության և մշակույթի ոլորտում:
ՀՀ էներգետիկայի նախարարը Հասան Ռոհանիին է հանձնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրավոր ուղերձը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Արաքս գետի բնապահպանական խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 4-ին մեկնել էր Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ մասնակցելու Իրանի էլեկտրաէներգետիկայի և ջրի միջազգային ցուցահանդեսների բացմանը:
Թեհրանում նա հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանի և Իրանի արտահանման զարգացման բանկի (Սադերաթ բանկ) գործադիր տնօրեն Բահման Վաքիլիի հետ:
ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար. Իրանը նպատակ ունի Հայաստանի տարածքով էլեկտրաէներգիա արտահանել Ռուսաստան
ՀՀ էներգետիկայի նախարարն ու Իրանի «Սադերաթ» բանկի տնօրենը քննարկել են Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման ֆինանսավորման հարցը

Президент Армении Серж Саргсян направил письменное послание президенту ИРИ Хасану Роухани
«Министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян встретился с президентом Ирана Хасаном Роухани», – об этом сообщает официальный сайт президента ИРИ.
Согласно информации, в ходе встречи Хасан Роухани отметил, что благодарен президенту Армении за участие в церемонии инаугурации. «Между Ираном и Арменией установлены искренние и дружественные отношения. Я надеюсь, что в ближайшем будущем двусторонние отношения будут охватывать все сферы, в частности, экономическую и культурную».
Касаясь энергетических программ, осуществляемых двумя странами, президент Ирана заявил: «Учитывая намерение президента Армении развивать армяно-иранские отношения, мы надеемся, что вскоре добьемся результатов, а эти проекты будут реализованы».
Комментируя армяно-иранские добрососедские отношения, Армен Мовсисян в свою очередь отметил, что президент Армении, правительство и армянский народ намерены развивать дружественные отношения с Ираном в экономической и культурной сферах.
Глава Минэнерго Армении передал Хасану Роухани письменное послание президента РА Сержа Саргсяна.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся экологических проблем реки Аракс.
Напомним, возглавляемая Арменом Мовсисяном делегация 4 ноября отбыла в Исламскую Республику Иран для участия в открытии международной выставки электроэнергетики и воды.
В Тегеране он провел встречи с иранским коллегой Хамидом Читчианом, а также исполнительным директором Экспортного банка Ирана (банк Saderat).