Ա.Սաֆարյան. Հասարակությունը պետք է իմանա, թե ինչի մասին են իշխանությունները պայմանավորվում ռուսական կողմի հետ
«Երկու օր առաջ Հայաստանը հռչակագիր է ստորագրել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ, թե ինչ հերթականությամբ և ժամկետներում է կատարվելու Մաքսային միությանը միանալու գործընթացը: Եվ եթե անգամ որոշակի անճշտություններ կամ հստակություններ լինեն, ապա այս գործընթացը կշարունակվի կոնսենսուսի մակարդակում: Եվ կնախապատրաստվի փաստաթղթերի այն փաթեթը, որն անհրաժեշտ է ՄՄ-ին անդամակցելու համար»,- Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց ՌԳԱ շուկայի խնդիրների ինստիտուտի միջտարածաշրջանային զարգացման լաբորատորիայի վարիչ Ազա Միհրանյանը:
«Հայաստանի ցանկությունը միանալ Մաքսային միությանը Ղազախստանում մի կողմից ընկալվեց բավականին դրական, իսկ մյուս կողմից նաև զարմանքով: Մենք սպասում էինք, որ Մաքսային միությանը միանալու ցանկություն կհայտնեն Ղրղզստանն ու Տաջիկստանը, այնպես որ Հայաստանի ցանկությունը, երբ անգամ մեր միջև ինֆորմացիոն ոլորտը այնքան էլ զարգացած չէ, որոշակի զարմանք առաջացրեց»,- Երևանի տաղավարից հայտնեց Ղազախստանի «Եվրասիայի աշխարհ» ակումբի ղեկավար Էդուարդ Պոլետաևը: Նրա խոսքով, Ղազախստանը ՄՄ-ին անդամակցությունը դիտարկում է առաջին հերթին իբրև տնտեսապես շահավետ գործընթաց և այս կոնտեքստում քննարկում եղավ, թե ինչ օգուտ կտա Ղազախստանին Հայաստանի անդամակցությունը: Բանախոսի խոսքով` օգուտ իհարկե կլինի, բայց դա հեռանկարում է:
«Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արամ Սաֆարյանն էլ ներկայացրեց իրենց կողմից անցկացված սոցհարցման արդյունքները, համաձայն որի հարցվածների 86 տոկոսը բավականին դրական է վերաբերում Մաքսային միությանը միանալու ՀՀ իշխանությունների որոշմանը: Սակայն Ա.Սաֆարյանը նշեց, որ թեև վստահության գործոնը առկա է, բայց 86 տոկոսից միայն 10 տոկոսն է, որ տեղյակ է, թե ինչ ասել է միանալ Մաքսային միությանն ու ինչ է այն իրենից ներկայացնում.
«Բոլոր հարցումները ցույց են տալիս, որ հայաստանցիների վստահությունը ՌԴ-ի նկատմամբ բավականին բարձր է, բայց եկել է ժամանակը հստակ հասարակությանը ներկայացնել , թե ինչ է Մաքսային միությունը»,- նկատեց Ա.Սաֆարյանն ու մատնանշեց, որ հիմնականում վստահությունը ՌԴ-ի նկատմամբ բարձր է տարեցների և միջին տարիքի անձանց մոտ, երիտասարդների շրջանում էլ կան կողմնակիցներ, բայց աշխատելու տեղ այս ուղղությամբ կա:
«Հասարակությունը պետք է հստակ իմանա, թե ինչի մասին է պայմանավորվում իշխանությունը ռուսական կողմի հետ, հասարակությունը ամեն ինչից պետք է տեղյալ լինի, ինչ կապված է այս գործընթացի հետ: Բացի այս, հասարակությունը պետք է հնարավորություն ունենա նաև իր առաջարկները ներկայացնել»,- հավելեց Ա.Սաֆարյանը:
Լոմոնոսովի անվան ՄՊՀ պատմության ֆակուլտետի դոցենտ Ալեքսեյ Պիլկոն էլ համաձայնեց Ա.Սաֆարյանի հետ.
«Անհրաժեշտ է բարձրացնել իրազեկման մակարդակը, հրապարակել , թե ինչ է Մաքսային միությունը և Եվրասիական ինտեգրումը, սա շատ կարևոր է: Առավել ևս, որ երկուսն էլ ունեն լուրջ հակառակորդներ, որոնք իր հերթին լուրջ հակաքարոզչական աշխատանք են տանում»,- նշեց Ա.Պիլկոն` հավելելով, որ ներկայումս շուկաների համար լուրջ պայքար է մղվում և եթե ինֆորմացիոն ոլորտում սխալներ թույլ տրվեն, ապա դա լուրջ խոչընդոտ կհանդիսանա հետագայի համար:

Необходимо повысить уровень информированности населения Армении о Таможенном союзе. Мнение армянских и иностранных экспертов
«Два дня назад был подписан Меморандум об углублении взаимодействия между Арменией и Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) о том, в какой очередности и в какие сроки будет протекать процесс присоединения республики к Таможенному союзу», – заявила в ходе видеомоста Москва – Ереван на тему «Армения и Таможенный союз: общественное измерение евразийской интеграции» заведующая лабораторией проблем межрегионального развития Института проблем рынка РАН Аза Мигранян.
«Намерение Армении присоединиться к Таможенному союзу в Казахстане, с одной стороны, было воспринято достаточно положительно, с другой – с удивлением. Мы ожидали, что желание о присоединении к ТС изъявят Киргизия и Таджикистан, так что желание Армении вызвало некоторое удивление», – заявил из ереванской студии руководитель дискуссионного клуба «Мир Евразии» (Республика Казахстан) Эдуард Полотаев.
По его словам, Казахстан рассматривает членство в ТС, в первую очередь, как экономически выгодный процесс, и в этом контексте состоялось обсуждение того, какие преимущества даст Казахстану членство Армении в ТС. При этом Эдуард Полотаев выразил убежденность, что это принесет выгоду, однако в перспективе.
В свою очередь, директор общественной организации «Интеграция и развитие» Арам Сафарян представил результаты проведенного ими соцопроса, согласно которым 86% респондентов достаточно положительно относятся к решению властей РА о присоединении Армении к ТС.
«Все опросы общественного мнения свидетельствуют о высоком уровне доверия жителей Армении к России, однако пришло время сформировать у населения четкое представление о том, что из себя представляет Таможенный союз», – отметил Арам Сафарян, указав, что уровень доверия к России высок в основном среди пожилых людей и людей среднего возраста, хотя сторонники есть и среди молодежи.
«Общество должно четко знать, о чем договариваются власти с российской стороной. Общество должно быть в курсе всего, что связано с этим процессом. Кроме того, у общества должна быть возможность представить и свои предложения», – выразил мнение А.Сафарян.
С мнением А. Сафаряна согласился и доцент исторического факультета МГУ им. М.В. Ломоносова Алексей Пилько. «Необходимо повысить уровень информированности, публиковать материалы о том, что такое ТС и евразийская интеграция, это очень важно. Тем более, что у обоих есть серьезные конкуренты, которые ведут антипропагандистскую работу», – сказал он, добавив, что в настоящее время в мире идет борьба за рынки, и на этом фоне ошибки в информационной сфере могут стать серьезным препятствием в дальнейшем.