Բաքվում Իրանի դեսպան. Թմրանյութերի ներկրումը Կովկաս կառավարվում է Ադրբեջանում գործող բանդաների կողմից
«Ադրբեջանը հրաժարվում է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում համագործակցել Իրանի հետ»,-այդ մասին Ադրբեջանում Իրանի դեսպանության պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը:
Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը, իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, հակադարձելով Ադրբեջանի այն պնդմանը, թե այդ երկիր մուտք գործող թմրանյութերի 95 տոկոսը Իրանից է ներկրվում, մասնավորապես նշել է. «Իրանը թմրանյութերի մուտքը Կովկաս՝ մասնավորապես Ադրբեջան կանխելու նպատակով լուրջ պայաքար է մղում: Իրանի և Ադրբեջանի միջև թմրանյութերի դեմ պայքարի շրջանակներում համաձայնագիր է ստորագրվել, սակայն Ադրբեջանը ցանկություն չունի հետևելու այդ համաձայնագրին: Բաքուն, հրապարակայնացնելով թմրանյութերի տարանցման թեման, փորձում է այնպիսի բացասական մթնոլորտ ստեղծել, թե իբր Իրանն է մեղավոր այդ հարցում»:
Դեսպան Փաք Այինը, շարունակելով Ադրբեջանի հասեցին քննադատությունը, հավելել է. «Եթե Ադրբեջանը համագործակցի Իրանի հետ, ապա մաքսանենգները տարանցման հետ կապված լուրջ խնդիրներ կունենան: Մինչև 2010թ. մենք լավ համագործակցում էինք, սակայն դրանից հետո Ադրբեջանը ցանկություն չի հայտնում»:
«Այսօր Ադրբեջանում թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող բանդաներ կան ձևավորված: Թմրանյութերի ներկրումը Կովկաս հիմնականում կառավարվում է Ադրբեջանում գործող բանդաների կողմից»,-հավելել է դեսպան Փաք Այինը:
Նկատենք, որ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի՝ Ադրբեջանին նվիրված զեկույցներից մեկում նշվում է, որ Ադրբեջանը Աֆղանստանից, Միջին Ասիայից և Իրանից դեպի Ռուսաստան և Եվրոպա թմրանյութերի առաքման գործում հանդիսանում է որպես տարանցիկ երկիր: Ըստ այդ զեկույցի՝ Ադրբեջանում վերջին տարիներին ավելացել է նաև թմրամոլների թիվը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Ռուստամ Ուսուբովը դեռևս 2010թ. հայտարարել էր, որ Աֆղանստանում ապօրինի կերպով արտադրված թմրանյութերի շուրջ 35 տոկոսը տարանցվում է Ադրբեջանի տարածքով:
Վիկիլիկսյան հրապարակումների համաձայն՝ Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Էնն Դերսիի գրած նամակներից մեկում նշվում է, որ Ռուսաստանում թմրանյութերի բիզնեսը մեծամասամբ վերահսկվում է ադրբեջանցիների կողմից:

Импорт наркотиков на Кавказ управляется действующими в Азербайджане бандами. Заявление посла Ирана в Баку
«Азербайджан отказывается от сотрудничества с Ираном в борьбе с незаконным оборотом наркотиков»,– об этом, как сообщает официальный сайт посольства Ирана в Азербайджане, заявил посол Мохсен Пак Айин.
Не согласившись в интервью иранскому информагентству «ИРНА» с утверждениями Азербайджана о том, что 95 процентов ввозимых в страну наркотиков импортируется из Ирана, иранский дипломат, в частности, отметил: «Иран ведет серьезную борьбу с целью предотвратить импорт наркотиков на Кавказ, в частности, в Азербайджан. В рамках борьбы с оборотом наркотиков Иран и Азербайджан подписали соглашение, однако Азербайджан не хочет следовать положениям этого соглашения. Освещая тему транзита наркотиков, Баку пытается создать такую негативный фон, будто Иран виноват в этом».
Продолжая критику в адрес Азербайджана, Мохсен Пак Айин добавил: «Если Азербайджан будет сотрудничать с Ираном, то контрабандисты столкнутся с серьезными проблемами. До 2010 года мы эффективно сотрудничали, но после этого Азербайджан не желает его продолжить».
«Сегодня в Азербайджане сформированы банды, занимающиеся незаконным оборотом наркотиков. Импорт наркотиков на Кавказ в основном управляется действующими в Азербайджане бандами»,– резюмировал посол.
Отметим, что в докладе Госдепартамента США о контроле за распространением наркотиков отмечалось, что Азербайджан является транзитной страной для перевозки наркотиков из Афганистана, Центральной Азии и Ирана в Россию и Европу. В докладе также сказано, что в Азербайджане увеличивается число наркоманов. В основном в Азербайджане популярен героин, а также выращиваются наркосодержащие растения.
Согласно докладу ООН, «Северный Балканский путь» транспортировки наркотиков из Афганистана в Европу лежит именно через Азербайджан. Наркотики по пути Азербайджан-Турция-Иран переправляются беспрепятственно. Второй – «Старый Балканский путь» – прямиком лежит из Ирана в Турцию. Лица, занимающиеся здесь контрабандой, в основном пользуются помощью азербайджанского и курдского населения севера Ирана. Третий путь через Азербайджан и Кавказ лежит из туркменского морского порта им. Туркменбаши в Баку, откуда часть наркотиков легко переправляется в Россию.
Более того, в телеграмме экс-посла США в Азербайджане Энн Дерси, которая была опубликована сайтом WikiLeaks, говорится, что наркомафия в России в значительной степени контролируется этническими азербайджанцами.