Թահինչօղլու. «Անցյալի հետ կարելի է հաշտվել այն ժամանակ, երբ հանցագործը հայտարարի՝ Ես հանցագործ եմ»
«Al-Monitor» պարբերականն անդրադարձել է Ստամբուլում վերջերս տեղի ունեցած «Իսլամացած հայեր» թեմայով կոնֆերանսին ու տպագրել իրավապաշտպան Օրհան Քեմիլ Չենգիզի՝ «Ի՞նչ է պատահել Թուրքիայի իսլամացած հայերի հետ» խորագորվ հոդվածը:
«2005-ին երբ խոսվում էր Թուրքիայում առաջին անգամ հայկական կոնֆերանս անցկացնելու մասին, այն ազգային լարվածության տեղիք տվեց: Այն ժամանակվա Արդարադատության նախարարը կազմակերպիչներին մեղադրեց Թուրքիայի մեջքից հարվածելու մեջ: Իսկ իրավապաշտպան Սուկրու Էլեկդագը կազմակերպիչներին անվանեց դավաճաններ: Ստամբուլի Բողազիչիի համալսարանը տեղի տվեց ճնշումներին և հրաժարվեց կոնֆերանս անցկացնելուց:
Այդ ժամանակից վեր Թուրքիայում մթնոլորտն էականորեն փոխվել է: 1915 թ ապրիլի 24-ին այստեղ տեղի է ունենում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություն: Տարբեր գրքեր են հրապարակվում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Չնյաած նրան, որ կառավարությունն իր թեզն ունի Հայոց ցեղասպանության հարցում, թեման արդեն երկրում արգելված չէ:
Իսլամացված հայերի թեմայով կոնֆերանսը նոյեմբերին ցույց տվեց, որ ցեղասպանության թեման կարելի է ազատ քննարկել Թուրքիայում:
Կոնֆերանսին մասնակցում էին թուրք, հայ, ամերիկացի և եվրոպացի գիտնականներ, մտավորականներ, ցեղասպանության զոհերի իրավահաջորդները: Կոնֆերանսում քննարկվում էր այն հայերի ճակատագիրը, ովքեր վերապրել են ցեղասպանությունը և դարձել մուսուլմաներ:
«Ոչ ոքի իրենց իրական անուններով չեն կոչել: Նրանք իրենց փրկելու համար են դա արել»,-նշել է հայ սպանված լրագրող Հրանտ Դինքի այրին՝ Ռեբեկա Դինքը:
Կալիֆոռնիայի համալսարանի գիտնականները բացատրել են թե ինչպես են մի խումբ հայ կանայք ողջ մնացել ցեղասպնության ժամանակ, նրանք ամուսնացել են մուլսուլման տղամարդկանց հետ ու ստիպողաբար կրոնափոխ եղել:
Մասնակիցներին հուզեց գիտնական Նեվին Յըլդիզ Թահինչօղլու՝ Սարա անունով հայ աղջնակի պատմությունը:
«Սարան 15 տարեկան աղջիկ էր, ով ապրում էր մի շրջանում, որտեղ Էյուփ աղան հայտնի էր: Այդ ժամանակ աղաներին քաջալերում էին մաքրել հայկական գյուղերը և տեղի բնակիչներին դուրս քշել: Էյուփ աղայի խումբը Սարայի գյուղի վրա էր հարձակվել: Մեկ ամիս անց մի շուն Սառայի մոտ նետեց կտրած ձեռք: Եվ նա ձեռքի ժամացուցիցից ճանաչեց, որ դա իր հորեղբոր ձեռքն է, ապա սկսեց հետևել շանը և հայտնվեց դիակներով լի վայրում: Այդ ժամանակ գյուղացիները որոշում են լքել գյուղը, սակայն այդ մասին իմանում է Աղան և նրանց տեղափոխում է մի վայր, որտեղ փակի տակ են մնում առանց ջրի և հացի:
Այս ընթացքում Էյուփ աղան սիրահարվում է Սառային, ով արդեն երկու կին ուներ, և նա Սառային ամուսնության առաջարկ է անում, սակայն վերջինս հրաժարվում է: Ապա Աղան սպառնում է, որ կսպանի նրա մորը և այդպես էլ վարվում է, սակայն Սառան կրկին տեղի չի տալիս: Ապա երբ Աղան հայտարարում է, որ կսպանի Սառայի եղբորը վերջինս նշում է, որ եղբորը չսպանելու և նրա անունը չփոխելու ու կրոնափոխ չլինելու դեպքում, նա կամուսնանա Աղայի հետ: Եվ այդպես էլ վարվում է, սակայն մեկ տարի հետո Սառայի եղբայրը անհայտ պատճառներով մահանում է: Այնուհետև Աղան սկսում է կտտանքների ենթարկել Սառային, ով շարունակում էր խաչ կրել: Նա Սառայի մարմնի վրա դաշույններով խաչեր էր անում, բռնաբարում վերջինս և, ըստ ականտեսների, Սառայի ձայնը ամբողջ տնով լսվում էր»:
Թահինչօղլուն նշում է, որ նա պարզել է, որ Էյուփ աղան նրա բարեկամն է եղել:
«Անցյալի հետ կարելի է հաշտվել այն ժամանակ, երբ հանցագործը հայտարարի՝ «Ես հանցագործ եմ»,-նշել է Թահինչօղլուն:
Իսլամացված հայերի թեմայով կոնֆերանսը քաջալերող է, քանի որ Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակի նախաշեմին տարբեր քննարկումներ են տեղի ունենում»:

Как армяне принимали ислам… История 15-летней Сары поразила участников форума в Турции
Издание «Al-Monitor» опубликовало статью правозащитника Орхана Кемила Ченгиза под заголовком «Что произошло с исламизированными армянами в Турции», в которой говорится о состоявшейся на днях в Стамбуле конференции на тему «Принявшие ислам армяне».
Согласно материалу, в 2005г., когда впервые заговорили о проведении посвященной армянской теме конференции, возникла серьезная напряженность. Тогдашний министр юстиции Турции обвинил организаторов в желании «нанести удар в спину», а некоторые правозащитники назвали инициаторов мероприятия предателями. В результате, отмечает автор статьи, под давлением пришлось отказаться от идеи, и конференция состоялась лишь в этом году, в ноябре. В форуме участвовали американские, европейские ученые, представители интеллигенции, правопреемники жертв Геноцида армян в Османской империи. Темой обсуждения была судьба армян, переживших Геноцид и принявших ислам.
«Настоящие имена не сохранились, люди поступали так, чтобы спастись», – отметила, как пишет турецкий правозащитник, вдова убитого в Турции несколько лет назад редактора газеты «Акос» Гранта Динка – Ребекка Динк.
В числе прозвучавших на конференции многочисленных рассказов о насильственной исламизации армян участников форума, как пишет автор материала, особенно потряс доклад ученого Невина Йылдыза Тахинчоглу об армянской девочке по имени Сара.
«Саре было 15 лет. В районе, где жила ее семья, Эюп-ага со своей группой проводил чистки среди населения армянских сел и изгонял местных жителей (тогда это поощрялось). Эюп-ага напал на родное село девушки… Через месяц собака притащила к ногам Сары чью-то отрубленную руку. Девочка по часам узнала, что это рука ее дяди, последовала за псом и вскоре оказалась на полной трупов местности. Тогда жители решили покинуть село. Прознав про это намерение, Эюп-ага перевез их в другое место и держал взаперти, без еды и воды.
Через некоторое время влюбившийся в Сару Эюп-ага, у которого уже было две жены, сделал предложение о замужестве юной армянке, однако получил отказ. Эюп-ага пригрозил убить ее мать, но тщетно: даже после убийства матери девушка была непреклонна. Но когда Эюп-ага заявил, что убьет ее брата, Сара выдвинула условие: если брату ее сохранят жизнь, имя и не заставят сменить веру, он даст согласие. Так и поступили, однако спустя определенное время брат девушки умер по неизвестным причинам.
Затем Эюп-ага начал подвергать Сару пыткам за то, что она продолжать носить крест. Он кинжалом выводил кресты на ее теле, насиловал. Как рассказывали очевидцы, голос Сары слышался на весь дом», – рассказал страшную историю Тахинчоглу, добавив, что он узнал о своем родстве с Эюпом.
«С прошлым можно примириться лишь тогда, когда совершивший преступление скажет: „Да, я преступник”», – отметил Тахинчоглу на конференции в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян.