ԿԳ նախարարներն անդրադարձել են Հայաստանում ռուսական գիմնազիայի բացման գործընթացին
ՌԴ պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ կրթության և գիտության նախարար Դ. Լիվանովի հետ:
ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից Panorama.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 2013թ. հոկտեմբերի 1-ի 15-րդ նիստի արձանագրության կրթության և գիտության ոլորտին առնչվող հարցեր, այդ թվում` Հայաստանում ռուսական գիմնազիայի բացման գործընթացը, Ռուսաստանի հայաշատ քաղաքների հանրակրթական դպրոցներում հայերենի դասավանդման հնարավորությունը, Երևանում Մ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղի բացման եզրափակիչ փուլի հետ կապված ընթացքը:
Նախարարներն անդրադարձել են նաև Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանին գիտահետազոտական համալսարանի կարգավիճակ շնորհելու և գործունեության նոր համաձայնագրի ստորագրման ընթացքին: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նախանշված ուղղություններով նախագծերն արդյունավետ և հնարավորինս կարճ ժամկետներում կյանքի կոչելու համար:

Министры образования и науки Армении и России обсудили вопросы двустороннего сотрудничества
В рамках официального визита в Россию министр образования и науки Армении Армен Ашотян встретился с министром образования и науки РФ Дмитрием Ливановым. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сферы образования и науки, указанные в протоколе состоявшегося 1 октября 2013 г. 15-го заседания Межправительственной комиссии (МПК) по экономическому сотрудничеству между Арменией и Россией, в том числе процесс открытия русской гимназии в Армении, возможность преподавания армянского языка в общеобразовательных школах городов России, где проживает много армян, ход завершающего этапа открытия филиала МГУ им. М.Ломоносова в Ереване.
Министры коснулись также вопроса присвоения Армяно-Российскому (Славянскому) Университету статуса научно-исследовательского университета. Стороны выразили готовность эффективно и по возможности в краткие сроки реализовать проекты по указанным направлениям.