Նոյեմբերի 9-ին կալանքի տակ վերցված դերասան Վարդան Պետրոսյանն այժմ գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում, բժիշկների հսկողության տակ: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ԱՆ ՔԿՀ վարչության լրատվական ծառայության պատասխանատու Գոռ Ղլեչյանը:
«Այսօր որոշակի բժշկական հենտազոտություններ կանցնի, նոր հետո բուժման հետագա ընթացքը հայտնի կդառնա: Առայժմ բժիշկների հսկողության տակ է», -փոխանցեց Ղլեչյանը:
Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ «Ավտոմեքենա կամ մեխանիկական այլ տրանսպորտային միջոց վարող անձի կողմից ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ»: Այս արարքը ՀՀ Քրեական օրենսգրքով պատժվում է ազատազրկմամբ` 4-ից 10-ը տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով: Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը նոյեմբերի 9-ին բավարարել էր նախաքննական մարմնի միջնորդությունը, և այժմ նա կալանքի տակ է:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ հոկտեմբերի 20-ին Եղվարդ-Երևան ճանապարհի 2-րդ կմ-ին «ԲՄՎ-320» և «ՎԱԶ-2121» մակնիշի մեքենաների բախումից մահվան ելքով վթար էր տեղի ունեցել: Վարդան Պետրոսյանը վարել է «ԲՄՎ-320» մակնիշի մեքենան: Վթարի հետևանքով դերասան Վ. Պետրոսյանը տեղափոխվել էր «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն: Բացի Պետրոսյանից, վթարի հետևանքով ծանր վնասվածքներով հիվանդանոցներ էր տեղափոխվել ևս 6 մարդ: «Վազ 2121» մակնիշի մեքենայի ուղևորներից հորեղբոր որդիներ Էդգար և Էդուարդ Հակոբյանները մահացել էին:

Актер Вардан Петросян находится под присмотром врачей
Актер Вардан Петросян, взятый под стражу 9 ноября, сейчас находится в уголовно-исправительном учреждении «Больница для осужденных», под присмотром врачей. Об этом Panorama.am сообщил начальник пресс-службы Управления уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции Армении Гор Глечян.
«Сегодня он пройдет медицинское обследование, после чего медики определят дальнейший ход лечения. Пока актер находится под присмотром врачей»,– заявил Гор Глечян.
Ранее Panorama.am сообщал, что 20 октября, в районе 22:10 по местному времени, на 2-м километре автодороги Егвард-Ереван столкнулись автомобили «ВАЗ-21214» и «BMW-320», в результате чего водитель «ВАЗ-21214» и шестеро пассажиров с телесными повреждениями были госпитализированы в больницу, где двое из пассажиров – Эдгар и Эдуард Акопяны – скончались.
По факту ДТП было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.3 ст.242 Уголовного кодекса Армении (Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух и более человек; наказывается лишением свободы на срок от четырех до десяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет). 9 ноября суд общей юрисдикции Котайкской области Армении удовлетворил ходатайство органа, осуществляющего предварительное следствие, и сейчас актер взят под стражу.