ԵԱՀԿ մամուլի հարցերով նախկին ներկայացուցիչը խիստ քննադատել է Ադրբեջանի իշխանություններին
Հունգարացի հայտնի գրող, իրավապաշտպան Միկլոշ Հարաշտին (Miklós Haraszti), ով 2004-2010թթ. հանդիսանում էր ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը, այսօր Թբիլիսիում անցկացվող Հարավային Կովկասի ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հոբելյանական 10-րդ համաժողովի ժամանակ խիստ քննադատել է մամուլի և խոսքի ազատության հարցերում Ադրբեջանի իշխանությունների վարած քաղաքականությունը:
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ի թղթակիցը Թբիլիսիից՝ Հարաշտին, որպես օրինակ բերելով ադրբեջանցի հայտնի լրագրողներ Ռաֆիկ Թաղիի և Էլմար Հուսեյնովի հետապնդումները, ինչը երկու դեպքերում էլ ավարտվեց նրանց՝ մինչ օրս չբացահայտված սպանություններով, նշել է, որ ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում այդ դեպքերի համար:
«Ռաֆիկ Թաղին մեծ ինտելլեկտուալ էր, շատ կարդացած մի մարդ, ում հասցեին մեկ նախադասության պատճառով հնչող սպառնալիքները ավարտվեցին նրանով, որ իշխանությունները նրան (2007թ) դատապարտեցին որպես էքստրեմիստի, իսկ բանտից (Ալիևի համաներումով) դուրս գալուց 4 տարի հետո նրան ուղղակի սպանեցին»,-ասաց նա:
Հարաշտին նաև ավելացրեց, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոստացել էր անձամբ հետևել քննության ընթացքին՝ հանցագործներին գտնելու և պատժելու նպատակով, սակայն առ այսօր ոչինչ արված չէ:
Նշենք, որ 2006 թ.-ի նոյեմբերին իսլամական արժեքները քննադատող հոդվածի համար «Սենեթ» թերթի խմբագիր Սամիր Սադաթօղլին և գրող Ռաֆիգ Թաղին ձերբակալվել են: 2007 թվականի մայիսին նրանց դատապարտել են համապատասխանաբար չորս և երեք տարի ազատազրկման: Նույն տարվա դեկտմեբերին նրանց ներում են շնորհել:
Հիշեցնենք նաև, որ 2011 թվականի նոյեմբերի 19-ին Ռաֆիգ Թաղիի վրա հարձակում էր իրականացվել, որի պատճառով նա ստացել էր դանակի վեց հարված: Նրան վիրահատել են, սակայն վիրահատությունից հետո, նոյեմբերի 23-ին նա մահացել է Բաքվի կլինիկական հիվանդանոցում: Մամուլի ազատության ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը քննադատել է Ռաֆիգ Թաղիի սպանությունը և կոչ արել Ադրբեջանի իշխանությանը անցկացնել մանրակրկիտ հետաքննություն, պատժել բոլոր մեղավորներին: Նմանատիպ հայտարարությամբ հանդես է եկել նաև Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կազմակերպություններ: Եվրոխորհրդարանը նույնպես քննադատել է գրողի սպանությունը և կոչ արել Բաքվին հարգել մարդու իրավունքները:

Бывший спецпредставитель ОБСЕ М. Харашти подверг власти Азербайджана жесткой критике
Известный венгерский писатель и правозащитник Миклош Харашти, который с 2004 по 2010гг. занимал пост спецпредставителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ, сегодня на 10-й юбилейной конференции представителей СМИ Южного Кавказа в Тбилиси подверг жесткой критике политику властей Азербайджана в области свободы слова и медиа.
Как передает из грузинской столицы корреспондент Panorama.am, правозащитник привел в пример преследования известных азербайджанских журналистов Рафика Таги и Эльмара Гусейнова, закончившиеся убийством, причем, эти преступления не раскрыты по сей день. Харашти отметил, что власти Азербайджана несут ответственность за все подобные случаи.
«Рафиг Таги был великим интеллектуалом, очень эрудированным человеком. За одно предложение ему начали угрожать, а в 2007 году власти осудили его как экстремиста. А спустя 4 года после того, как он вышел из тюрьмы по амнистии Алиева, его попросту убили», – заявил бывший спецпредставитель ОБСЕ.
Он также добавил, что во всех этих случаях президент Азербайджана Ильхам Алиев обещал лично проконтролировать ход следствия с тем, чтобы преступники понесли наказание, однако «ничего по сей день не сделано».
Отметим, что в ноябре 2006 года редактор издания «Сенет» Самир Садатоглу и писатель Рафик Таги, который публиковался в этой газете, были арестованы за статью, содержащую критику исламских ценностей. В мае 2007 года азербайджанский суд приговорил их соответственно к четырем и трем годам лишения свободы. Р. Таги и С. Садатоглу были помилованы в декабре 2007 года, пробыв в тюрьме более года.
Напомним также, 19 ноября 2011 года на Рафика Таги было совершено нападение, в результате которого неизвестный нанес журналисту 6 ножевых ранений. Он был прооперирован, но уже после операции, 23 ноября, скончался в реанимационном отделении Клинического центра в Баку. Спецпредставитель ОБСЕ по свободе СМИ Дунья Миятович осудила убийство Рафика Таги, призвав власти Азербайджана провести тщательное расследование преступления и наказать всех виновных. С аналогичным заявлением выступил МИД Франции и такие международные организации – такие, как «Репортеры без границ», «Комитет защиты журналистов» и др. Европарламент также осудил убийство писателя, призвав Баку уважать права человека.
Добавим, что Рафик Таги стал вторым журналистом в Азербайджане после Эльмара Гусейнова, убитым за свою профессиональную деятельность.