«Նրանք, ովքեր կողմ կքվեարկեն, անբարոյական քայլ կկատարեն». Պաշտոնյաների աշխատավարձերի մասին օրինագիծն ընդունվեց
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքի նախագիծը, որը առաջացրել էր շատերի և հատկապես դատավորների դժգոհությունը, Ազգային ժողովն այսօր 69 կողմ, 31 դեմ և 6 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունեց:
Մինչև քվեարկությունը, պատգամավորներն արտահայտեցին իրենց դիրքորոշումը օրինագծի վերաբերյալ, և ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը վերահաստատեց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու այս նախագծին: Օրինագծին կտրուկ դեմ էր նաև ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցությունը, որի ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը հայտարարեց, որ «նրանք, ովքեր կողմ կքվեարկեն, անբարոյական քայլ կկատարեն»:
Դեմ քվեակելու մասին հայտարարեց նաև «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը: Նա նախ նկատեց, որ իրենք կողմ են, որ նախագծով բարձրանանա 160 հազարից ավել քաղծառայողների աշխատավարձերը և հետո նշեց, որ իրենք դեմ են, որ պաշտոնյաների աշխատավարձերը բարձրանան: «Պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացումն այս փուլում անընդունելի է: Մենք այդ պատճառով էլ դեմ ենք քվերակելու` առանց որակումներ տալու», -հավելեց պատգամավորը:
Կառավարության ներկայացրած օրինագծին կողմ արտահայտվեց ԱԺ Դաշնակցություն խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը հայտարարեց, որ իրենք կողմ են նախագծին: «Որոշ գնահատականներ խեղաթյուրում են իրավիճակը: Մեր խմբակցության տեսակետը հստակ է՝ տարիներ շարունակ առաջարկել ենք անցնել աշխատավարձերի վճարման շարունակական քաղաքականությանը մեր երկրում: Մեր խմբակցությունը կողմ է այս օրենքին, վստահ ենք, որ սրանով պետական ծառայություն իրականացնող անձանց հարցերն են կագավորվում, ոչ թե բարձրաստիճան անձանց»,- իրենց դիրքորոշումը հիմնավորեց Աղվան Վարդանյանը:
ԱԺ անկախ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը նույնպես դեմ արտահայտվեց օրինագծին, ասաց, որ աշխատավարձերի խնդրին չի կարելի մատների արանքով նայել` հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարի տեսանկյունից: ՀՀԿ-ական Հակոբ Հակոբյանը շտապեց հայտարարել, որ երբեք խոսքը չի գնացել բարձրաստիճան անձանց աշխատավարձերի բարձրացման մասին: «Այն մարդիկ, ովքեր գտնում են, որ պատգամավորի աշխատավարձը չպետք է բարձրանա, դեմ են բոլորի աշխատավարձերի բարձրացմանը: Եթե մեկը դեմ է համակարգին, թող նա դեմ քվեարկի»,- նշեց նա:

Парламент Армении одобрил в первом чтении законопроект о повышении зарплат чиновникам
Национальное Собрание Армении на заседании в понедельник в первом чтении принял законопроект «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности». Голосование прошло при 69 голосах «за», 31 «против» и 6 воздержавшихся.
До голосования депутаты парламентских фракций высказали свою позицию касательно законопроекта. Так, руководитель фракции оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян вновь заявил, что они не поддержат законопроект. Против принятия данного законопроекта высказалась и руководитель фракции оппозиционной партии «Наследие» Заруи Постанджян.
Против инициативы выступила также фракция партии «Процветающая Армения» (ППА). Секретарь фракции ППА Наира Зограбян заявила: «Повышение зарплаты чиновникам на данной стадии неприемлемо. Мы по этой причине проголосуем против законопроекта, не давая ему никаких характеристик».
Представленный правительством Армении законопроект поддержал секретарь фракции АРФ «Дашнакцутюн» Агван Варданян, который заявил: «Некоторые люди в своих оценках искажают ситуацию. Позиция нашей фракции такова: мы в течение многих лет предлагали внедрить в нашей стране политику систематического повышения оплаты труда. Наша фракция поддерживает данный законопроект, мы уверены, что принятием данного законопроекта будут регулированы вопросы госслужащих, а не высокопоставленных лиц».
Независимый депутат НС РА Хачатур Кокобелян высказался против принятия представленного законопроекта, отметив, что на этот вопрос нельзя смотреть сквозь пальцы, особенно в контексте борьбы с коррупцией.