Ջոն Քերի. Իրանի և «5+1 խմբի» միջև տարաձայնությունն այնքան մեծ չէ, որը համաձայնության հասնելու արգելք հանդիսանա
12:16 12/11/2013
«Ժնևում Իրանն ու «5+1 խումբը շատ-շատ մոտ էին համաձայնությանը»»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:
Միացյալ Նահանգների արտաքին գերատեսչության ղեկավարը, «BBC»-ին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Իրանի և «5+1 խմբի» միջև օրերս Ժնևում կայացած հանդիպմանը, մասնավորապես նշել է. «Ժնևում բանակցող կողմերը շատ մոտ էին համաձայնությանը, իրոք շատ-շատ մոտ էին, սակայն մնացյալ աշխարհն էլ պետք է վստահ լինի, որ Իրանը միջուկային զենք ստեղծելու նպատակ չունի»:
Նկատենք, որ նոյեմբերի 7-9-ը Ժնևում տեղի ունեցավ միջուկային խնդրի շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) միջև երրորդ հանդիպումը: Իրանական «թաբնաք.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ բանակցությունների երրորդ օրը, երբ կողմերի միջև կարծես թե հասունացել էր համաձայնության գալու պահը, դրան դեմ արտահայտվեց ոչ թե Վաշինգտոնը, այլ Փարիզը: Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը հայտարարել է, որ Արաքի ռեակտորի հարցը և 20 տոկոս ուրանի հարստացման հանգամանքը համաձայնության գալուն խոչընդոտ են հանդիսանում:
Հիշեցնենք, որ Իրանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո Իրանի և «5+1 խմբի» միջև առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի ԳԱ նստաշրջանի շրջանակներում, երկրորդը՝ հոկտեմբերի 16-17-ը (Ժնև), երրորդը՝ նոյեմբերի 7-9-ը (Ժնև): Չորրորդ հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել նոյեմբերի 20-ին, կրկին Ժնևում:

Госсекретарь США: Существующие между Ираном и группой «5+1» разногласия вполне преодолимы
В Женеве Иран и международная группа «5+1» (Россия, США, Китай, Франция, Великобритания и Германия) были очень близки к компромиссу по вопросу иранской ядерной программы. Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», об этом заявил госсекретарь США Джон Керри.
Глава внешнеполитического ведомства США в интервью BBC, обратившись к переговорам Ирана и «шестерки» в Женеве, в частности, отметил: «Разногласия между Ираном и группой „5+1” не столь велики, чтобы стать препятствием для достижения соглашения. В Женеве стороны были очень близки к компромиссу, действительно очень и очень близки, однако и остальной мир должен быть уверен, что у Ирана нет намерений по созданию ядерного оружия».
Отметим, переговоры между Ираном и группой «5+1»( 5 постоянных членов СБ ООН и Германия) вокруг ядерной программы прошли в Женеве 7-9 ноября. Как передает иранский сайт «табнак.ир», в третий день проходящих в Женеве переговоров, как только назрел момент достижения между сторонами согласия, против этого высказались не США, а глава МИД Франции Лоран Фабиус. Глава внешнеполитического ведомства Франции отметил, что препятствием на пути к согласию являются установка корпуса реактора на тяжелой воде в иранском городе Араке, а также работы по обогащению урана до 20%.
Напомним, первые после президентских выборов в Иране переговоры между Тегераном и группой «5+1» прошли в Нью-Йорке на сессии Генассамблеи ООН. Следующая встреча состоялась 16-17 октября в Женеве. Четвертая встреча запланирована на 20 ноября, опять же в Женеве.