Իրանի նախագահ. Հայերի «լոբբին» կարող է ազդեցիկ դեր ունենալ արտաքին քաղաքականության մեջ
«Մուսուլմանների և կրոնական փոքրամասնությունների միջև որևէ տարբերություն գոյություն չունի»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը Մեջլիսի կրոնական փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ, մասնավորապես հայտարարել է. «Իրանի ժողովրդի միասնական ջանքերի շնորհիվ առկա խնդիրները կլուծվեն: Այդ գործում մուսուլմանների և կրոնական փոքրամասնությունների միջև որևէ տարբերություն գոյություն չունի. Ավելին, նրանց լոբբին, ինչպես հայերինն է, կարող է արտաքին հարաբերություններում ազդեցիկ լինել»:
Նկատենք, որ Իրանում չկան ազգային փոքրամասնություններ, այստեղ բոլորը համարվում են իրանցիներ: ԻԻՀ Սահմանադրության 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ Իրանի կրոնական փոքրամասնությունները հայերը, հրեաները և զրադաշտներն են, որոնք Մեջլիսում ներկայացված են իրենց պատգամավորներով, ունեն իրենց եկեղեցին, դպրոցները, մշակութային օջախները, մամուլը և այլն:
«Իրանը թյուրքի, ֆարսի, բալուչի, արաբի, կամ լորի կառավարություն չունի»... Ռոհանիի նախազգուշացումը Անկարային և Բաքվին

There is no difference between the Muslims and the religious minorities, Iranian President Hassan Rouhani has said, according to ISNA.
Speaking at a meeting with members of Iranian Majlis representing religious minorities, Iran’s President said, in part, “The existing problems will be solved through the Iranian people’s joint efforts. There is no difference between the Muslims and the religious minorities in this matter. Moreover, their lobby, like the Armenian lobby, can play an important role in foreign relations.”
There are no ethnic minorities in Iran and all nations that live in Iran are considered to be Iranians. According to Article 13 of Iran’s Constitution, the Armenians, the Jews and the Zoroastrians are considered religious minorities in Iran and they have members in Iran’s Majlis, they have their church, schools, cultural centers, press, etc.