Իրանի նախագահ. Հայերի «լոբբին» կարող է ազդեցիկ դեր ունենալ արտաքին քաղաքականության մեջ
«Մուսուլմանների և կրոնական փոքրամասնությունների միջև որևէ տարբերություն գոյություն չունի»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը Մեջլիսի կրոնական փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ, մասնավորապես հայտարարել է. «Իրանի ժողովրդի միասնական ջանքերի շնորհիվ առկա խնդիրները կլուծվեն: Այդ գործում մուսուլմանների և կրոնական փոքրամասնությունների միջև որևէ տարբերություն գոյություն չունի. Ավելին, նրանց լոբբին, ինչպես հայերինն է, կարող է արտաքին հարաբերություններում ազդեցիկ լինել»:
Նկատենք, որ Իրանում չկան ազգային փոքրամասնություններ, այստեղ բոլորը համարվում են իրանցիներ: ԻԻՀ Սահմանադրության 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ Իրանի կրոնական փոքրամասնությունները հայերը, հրեաները և զրադաշտներն են, որոնք Մեջլիսում ներկայացված են իրենց պատգամավորներով, ունեն իրենց եկեղեցին, դպրոցները, մշակութային օջախները, մամուլը և այլն:
«Իրանը թյուրքի, ֆարսի, բալուչի, արաբի, կամ լորի կառավարություն չունի»... Ռոհանիի նախազգուշացումը Անկարային և Բաքվին

Президент Ирана: Армянское лобби может сыграть ощутимую роль во внешней политике
«Между мусульманами и религиозными меньшинствами никакой разницы не существует»,– об этом, как передает иранское информационное агентство «ИСНА», заявил президент Ирана Хасан Роухани.
На встрече с депутатами-представителями религиозных меньшинств, глава государства, в частности, отметил: «Благодаря единым усилиям иранского народа, имеющиеся проблемы будут решены. В этом деле никакой разницы между мусульманами и религиозными меньшинствами не существует. Более того, их лобби, как и армянское, может сыграть ощутимую роль во внешних отношениях».
Отметим, что в Иране нет религиозных меньшинств в том смысле, что здесь все считаются иранцами, однако, согласно ст.13 Конституции ИРИ религиозные меньшинства страны в лице армян, евреев и зороастрийцев имеют своих депутатов в Меджлисе, свои места проведения религиозных собраний (церкви и др.), культурные учреждения, прессу и т.д.