Շ.Քոչարյան. Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը ներկա փուլում գտնում ենք ոչ նպատակահարմար
«Կառավարության դիրքորոշումն այս հարցում հետևյալն է` ՀՀ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը ներկա փուլում գտնում ենք ոչ նպատակահարմար: Խոսքը վերաբերում է դե-յուրե ճանաչմանը, որովհետև դե-ֆակտո ՀՀ-ն վաղուց ճանաչել է ԼՂՀ անկախությունը, մեր հարաբերությունները կառուցվում են որպես երկու իրավահավասար սուբյեկտների հարաբերություններ»,- Ազգային Ժողովի ամբիոնից հայտարարեց ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ:
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ գոյություն ունեն շուրջ 100 պայմանագրեր, որոնք կարգավորում են տարբեր դաշտերում ՀՀ և ԼՂՀ հարաբերությունները.
«Բնական է, բոլորիս նպատակն է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը և այդ նպատակը հետապնդում է նաև ՀՀ-ն բանակցային գործընթացում: Եվ մենք ամենևին էլ ոկղմ չենք, որպեսզի ճանաչելով մնանք միայնակ,ինչպես դա եղավ թուրքական Կիպրոսի դեպքում: Դա ամենևին չի նպաստի բանակցային գործընթացում այն արդյունքին, որին մենք ձգտում ենք»,- հայտարարեց Շավարշ Քոչարյանը:
Մատնանշելով նրան, որ բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում, փոխարտգործնախարարը նշեց, որ այն հանգամանքը, որ առաջընթաց չկա, պայմանավորված է միայն Ադրբեջանի դիրքորոշմամբ.
«Եվ քանի դեռ այդ դիրքորոշումը այդպիսին է, դա նշանակում է, որ պահպանվելու է ստատուս-քվոն` այնքան ժամանակ, քանի Ադրբեջանում խելքները գլուխը չհավաքեն, դադարեն հակահայ հայտարարությունները, միլիտարիստական հայտարարությունները, որոնք որևէ մեկին չեն վախեցնում, դադարեն աղավաղել պատմությունն ու միջազգային իրավունքը»,- նշեց նա:
«Ադրբեջանի երազանքն է ձերբազատվել ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափից, անթաքույց երազանքն է և ինքն ամեն ինչ անում է, որպեսզի խոսվի, թե  անարդյունավետ է ՄԽ-ն»:
Բանախոսի կարծիքով, Ադրբեջանը տապալում է բանակցային գործընթացը, որեսզի ձևաչափը վերանայելու կարիք լինի:
«Հասկանալի է, թե ինչու է դա անում... Խնդիրը ամենևին էլ նրանում չէ, թե մենք վախեցած ենք պատերազմից. ցանկացած մարդ երբեք չի ձգտի պատերազմի, եթե դա հայրենիքի պաշտպանությունը չի... այդ տեսանկյունից ներկա փուլում ճանաչումը առիթ է Ադրբեջանի համար ձերբազատվել ՄԽ ձևաչափից»,- թվարկեց Շ.Քոչարյանն ու  հավելեց, որ  կարծում է, թե  Հայաստանի Ազգային Ժողովը չպետք է այդ հնարավորությունն ընձեռի Ադրբեջանին:
Հ.Սահակյանը մեղադրեց Զ.Փոստանջյանին. Ընդամենը աշխարհին փորձում եք ցույց տալ, թե ՀՀ ԱԺ-ն դեմ է Արցախի անկախությանը

Признание Арменией независимости НКР на данном этапе нецелесообразно. Заявление замглавы МИД РА
«Позиция правительства в этом вопросе состоит в том, что признание Арменией независимости Нагорно-Карабахской Республики на данном этапе нецелесообразно. Речь идет о де-юре признании, поскольку де-факто независимость республики была признана давно, и наши отношения мы строим как два равноправных субъекта»,–заявил с трибуны парламента заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян в ходе обсуждения проекта «О признании независимости Нагорно-Карабахской Республики», автором которого является руководитель фракции «Наследие» Заруи Постанджян.
По словам замминистра, существует около 100 договоров, которые регулируют отношения между Арменией и НКР в разных сферах.
«Естественно, целью каждого из нас является международное признание НКР. Эту цель преследует и Армения в переговорном процессе. Мы вовсе не выступаем за то, чтобы признав республику, мы остались одни, как это случилось в случае с турецким Кипром. Этот вовсе не будет способствовать достижению того результата в ходе переговоров, к которому мы стремимся»,– отметил заместитель министра.
Указав на тот факт, что переговоры проходят в формате Минской группы ОБСЕ, Шаварш Кочарян отметил, что отсутствие прогресса обусловлено исключительно позицией Азербайджана.
«Поскольку эта позиция такова, это означает, что статус-кво сохранится до тех пор, пока Азербайджан не прекратит искажать историю, международное право и озвучивать антиармянские, милитаристские заявления, которые никого не пугают»,– подчеркнул замглавы МИД Армении.
«Мечта Азербайджана – избавиться от формата Минской группы ОБСЕ, и он делает все возможное, чтобы озвучивались заявления о неэффективности деятельности МГ ОБСЕ»,– считает Ш. Кочарян.
По его словам, азербайджанская сторона делает все для провала переговорного процесса, чтобы возникла необходимость пересмотреть формат МГ.
«Понятно, с какой целью Азербайджан делает это… На данном этапе признание станет поводом для Азербайджана избавиться от формата Минской группы»,– отметил Шаварш Кочарян, добавив что, на его взгляд, НС Армении должно предоставить эту возможность Азербайджану.