Յուրի Վարդանյանի որդին թմրանյութը ձեռք է բերել Ագարակից. Նոր մանրամասներ
Յուրի Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, որն այժմ գտնվում է կալանքի տակ, թմրանյութ օգտագործել է նախկինում, այժմ դադարեցրել է ու այլևս չի ցանկանում հիշել այդ մասին, հրաժարվել է դրանից: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Յուրի Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի փաստաբան Վահան Հայրապետյանը:
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 15-ին Սյունիքի մարզի քննչական բաժնում Դավիթ Վարդանյանի նկատմամբ մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268 հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով «առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ կամ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութեր ապօրինի պատրաստելը, վերամշակելը, ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը կամ առաքելը» և 215 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով` «թմրամիջոցների մաքսանենգությունը»: Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի որդու նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել էր երկամսյա կալանքը: Հոկտեմբերի 16-ին հարուցված քրեական գործը ուղարկվել էր Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատուկ կարևորագույն գործերի քննության վարչության վարույթ:
«Նա կատերգորիկ հրաժարվում է և ասում է, որ չի օգտագործելու որևէ թմրանյութ: Վերջիվերջո մարդը հասունանում է, խելքի է գալիս չէ՞: Կամաց-կամաց հասկանում է, թե ինչ է կարելի անել, ինչ չի կարելի: Եթե ասենք որոշ արտասահմանյան երկրներում մինչև անգամ դեղատներում են վաճառում թմրանյութ օգտագործողների համար, բայց այստեղ չկա, և այստեղ օրենքն այլ բան է ասում, ու այդ մարդը պետք է ենթարկվի մեր օրենքներին», -մեզ հետ զրույցում փոխանցեց փաստաբանը:
Ավելի վաղ փաստաբան Վահան Հայրապետյանը Panorama.am-ին ասել էր, որ Դավիթ Վարդանյանն իր մեղքն ընդունում է մասնակի, սակայն չէր մասնավորեցրել, թե հատկապես որ մասով: Այս անգամ մեզ հետ զրույցում փաստաբանն ասաց, որ Վարդանյանը չի ընդունում թմրամիջոցների մաքսանենգության մասով իր նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը: «Նա ասում է, որ թմրանյութը ձեռք է բերել իր անձնական օգտագործման համար: Թմրամիջոցների մաքսանենգություն չկա և չի էլ կարող լինել», -փոխանցեց փաստաբանը:
Նա մեկ անգամ ևս հերքեց մամուլում շրջանառված տեղեկությունները, թե Իրանի իրավապահներն են իրականում հայտնաբերել նախարարի որդուն և խուսափելով հետագա միջպետական սկանդալից վերադարձրել են Իրանի իրավապահներին: «Մի՞թե այդ մարդկանց համար Սյունիքը պարսիկներին է պատկանում: Ագարակում ձեռք բերածը Պարսկաստանն է՞», -վրդովված էր փաստաբանը:
Նրա խոսքով, Դավիթ Վարդանյանը միայնակ է եղել, թմրանյութը ձեռք է բերել Ագարակից և մեկ օր էլ մնացել է Ագարակի հյուրանոցում, իսկ ոստիկանները նրան հայտնաբերել են դեպի Երևան վերադարձի ճանապարհին: «Ոստիկանները կանգնեցրել են, մեքենան ստուգել են և հայտնաբերել են: Այդքան բանն է եղել», -ասաց Հայրապետյանը՝ հրաժարվելով ասել, թե որքան է կազմել Դավիթ Վարդանյանի մոտ հայտնաբերված թմրանյութի չափը:
Փաստաբան Հայրապետյանից նաև հետաքրքրվեցինք, թե դժգոհություն արդյոք ունի՞ նախաքննական մարմնի գործողություններից: Մեր զրուցակիցը, սակայն, վստահեցրեց, որ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունը, որտեղ ընթանում է գործի նախաքննությունը, «ռեալ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ» քննություն է իրականացնում:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ դա պայմանավորված է նրանով, որ մեղադրյալ Դավիթ Վարդանյանը կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի որդին է, փաստաբանը պատասխանեց. «Չէ, ինչի՞ համար եք այդպես ասում: Յուրի Վարդանյանի որդին էր, թող խափանման միջոցը ստորագրությունը լիներ երկրից չհեռանալու համար: Էլի կքննեին գործը, ինչ էր եղել: Բայց ոչ Յուրի Վարդանյանը միջամտեց, ոչ ես միջամտեցի»:

Сын министра спорта Армении отрицает обвинения в контрабанде. Интервью с адвокатом Вааном Айрапетяном
Взятый под стражу сын министра спорта и по делам молодежи Армении Юрия Варданяна Давид Варданян употреблял наркотики и раньше, а сейчас бросил и не хочет вспоминать об этом. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил адвокат Варданяна Ваан Айрапетян.
Напомним, 15 октября в следственном отделе Сюникской области Армении Давиду Варданяну было предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.3 ст. 268 (Незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка или пересылка наркотических средств или психотропных веществ без цели сбыта, совершенные в особо крупных размерах) и ч.2 ст. 215 ( Контрабанда наркотических средств) Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении сына министра спорта и по делам молодежи РА Юрия Варданяна избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца. Уголовное дело 16 октября было передано в производство управления по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Армении.
«Он категорически отказывается и говорит, что не будет употреблять наркотики. В конце концов человек созревает и может образумиться, не так ли? Постепенно он понимает, что можно, а что нельзя», – заявил юрист.
Ранее адвокат в беседе с корреспондентом Panorama.am Ваан Айрапетян сообщил, что Давид Варданян частично признает свою вину, не уточняя конкретно, по какой части. В этот раз адвокат отметил, что сын министра не признает обвинения в контрабанде. «Он говорит, что приобрел наркотики в целях личного употребления. Речи о контрабанде нет и не может быть»,– заявил Ваан Айрапетян.
По словам адвоката, Давид Варданян в одиночку приобрел наркотики в городе Агарак Сюникской области, затем несколько дней побыл в гостинице, после чего на дороге в Ереван полицейские обнаружили его. «Они остановили автомобиль, проверили и обнаружили наркотики. Вот и все»,– заявил он, отказываясь указывать размеры обнаруженных у Варданяна наркотиков.
Комментируя ход предварительного следствия в рамках уголовного дела, адвокат заверил, что Главное следственное управление полиции проводит реальное, всестороннее и объективное расследование.
В ответ на вопрос о том, обусловлено ли это тем, что Давид Варданян является сыном министра, юрист отметил: «Нет, если бы это учитывали, то в качестве меры пресечения избрали бы подписку о невыезде. Но ни я не вмешался, ни Юрий Варданян».