Կարտոֆիլային պատերա՞զմ. «Պատերազմները հո միայն զենքո՞վ չեն լինում»
Վրաստանի Ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությունը երեկ կրկին հայտարարել է, որ վարկված կարտոֆիլը ներմուծված է եղել Հայաստանից:
Սա ուշագրավ է, քանի որ օրեր առաջ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության ծառայության բուսասանիտարիայի տեսչության պետ Արթուր Նիկոյանը, ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանի հետ Վրաստան կատարած այցից հետո, Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց,  որ «Հայաստանի բեռի անվան տակ ներկայացված կարտոֆիլն իրականում Հայաստանից արտահանված կարտոֆիլը չի եղել»:
Ծառայության մամուլի խոսնակ Արմինե Սուքիասյանը, անդրադառնալով Վրաստանի գերատեսչության` նախօրեին տարածած հայտարարությանը, Panorama.am-ին ասաց, որ հաստատում է օրեր առաջ ծառայության արած հայտարարությունը:
«Հայկական կողմը պնդում է, որ տվյալ խմբաքանակից վերցված նմուշը չէր կարող լինել վարակված, քանի որ Հայաստանում տվյալ հիվանդությունն ընդհանրապես չկա»,-ասաց մամուլի խոսնակը:
Այդ պարագայում ինչո՞ւ են վրացիները նման հայտարարությամբ հանդես գալիս, հասկանալու համար Ա. Սուքիասյանը խորհուրդ է տալիս կապվել հարևան երկրի տվյալ գերատեսչության հետ. «Միգուցե չե՞ն ուզում իրենց հակասեն»:
«Մենք մնում ենք այն համոզման, որ նմուշը վերցված չի եղել Հայաստանից տարված բեռից: Նմուշի փորձաքննությանը ներկա չի եղել հայկական կողմի ներկայացուցիչ, ինչը կասկածներ է հարուցում»,-ասաց Ա. Սուքիասյանը, ավելացնելով, որ հետ ուղարկված կարտոֆիլն այստեղ փորձաքննության է ենթարկվել, ըստ արդյունքների առողջ է եղել, դրվել է շրջանառության մեջ:
Տեղի ունեցածից հետո գրեթե ամեն օր ու նույնիսկ օրը մի քանի անգամ հայ-վրացական սահմանը կարտոֆիլով բեռնված մեքենաներ են հատում, արտահանումր շարունակվում է, Հայաստանում սպասում են վրացի գործընկերներին, որոնց այցի ժամանակ առաջացած մի շարք հարցերի վերաբերյալ փաստաթուղթ է ստորագրվելու:
«Մենք ակնկալում ենք նրանցից նորմալ համագործակցություն»,-ասաց ծառայության մամուլի խոսնակը:
Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչ Բերբերյանը Վրաստանի նախարարության հայտարարության մեջ ազերիների հետքն է տեսնում: Նրա խոսքով, այսօր գյուղատնտեսության ճյուղերից Հայաստանում միայն կարտոֆիլագործությունն ու հացազգիների արտադրություն է կայացած, «ի տարբերություն տոմատի մածուկի, որը վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանը արտահանող երկրից դարձավ ներմուծող երկիր»:
«Հենց մեր տնտեսությունը մի քիչ կայունանում է, հարևան պետությունները սկսում են լուրջ անհանգստանալ: Ունենք երկու բնագավառ, դա էլ խորտակեն, ինչ վատ կլինի: Պատերազմները հո միայն զենքո՞վ չեն լինում»,-ասաց նա:
Նա հստակ տվյալներ ունի, որ Հայաստանում մի գրամ կարտոֆիլ չի թափվել:
«Այսօր ամբողջ աշխարհում կարտոֆիլի կրիզիս է: Այսօր առավոտյան Ռուսաստանի լուրերով կարտոֆիլը համեմատեցին ձկան խավիարի հետ, հայտարարելով, որ «կարտոֆիլը շուտով դելիկատես է դառնալու»»,-ասաց Բերբերյանը:
«Մեր արտադրած կարտոֆիլն 100 տոկոսանոց առողջ է»,-ասաց միավորման նախագահը, որի ղեկավարած կառույցին անդամակցում է կարտոֆիլ աճեցնող 2 324 ֆերմեր, 37 սերմ արտադրող Գեղարքունիքի, Շիրակի, Սյունիքի, Արագածոտնի մարզերից:
Վրաստան ուղարկված կարտոֆիլի խմբաքանակում եղել է նաև միավորման անդամ ֆերմերների արտադրած կարտոֆիլից, գումարը նորմալ տվել են, բողոքներ Բերբերյանին չեն հասել: Նա նաև կարևորում է, որ արհեստական աժիոտաժն իր նպատակին չհասավ, կարտոֆիլի շուկայում գնանկում չեղավ:
Բերբերյանն այն համոզման է, որ նախարարների մակարդակով կարելի էր հարցը կարգավորել, «ոչ թե պատահական մարդկանց միջոցով հայտարարություններ անել, ուղղակի մարդիկ իրենց տեղում չեն ու չեն ուզում մարդկանց խնդիրներով զբաղվել: 2-3 տարում մեր հանրապետությունը կարելի է ծաղկող գյուղատնտեսության երկիր սարքել, որը չի արվում»:

Армении объявили продовольственную войну? В претензиях Грузии к армянскому картофелю разглядели азербайджанский след
Служба доходов министерства финансов Грузии накануне выступила с заявлением о том, что зараженный картофель якобы был завезен в страну из Армении. Этот факт примечателен тем, что днями ранее начальник Фитосанитарной инспекции Государственной службы безопасности продуктов питания Армении Артур Никоян после визита с главой данной структуры Минсельхоза РА Абрамом Бахчагуляном в Грузию на встрече с журналистами в Ереване отметил, что «груз, представленный как импортированный из Армении картофель, на самом деле отношения к РА не имел».
В свою очередь, пресс-секретарь Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза РА Армине Сукиасян, касаясь озвученного накануне заявления Службы доходов министерства финансов Грузии, отметила, что подтверждает распространенное днями ранее заявление армянской стороны.
«Армянская сторона утверждает, что взятые из данной партии картофеля образцы не могли быть заражены, поскольку в Армении такого заболевания нет вообще», – подчеркнула пресс-секретарь.
При этом пресс-секретарь рекомендовала установить связь со Службой доходов министерства финансов Грузии для выяснения причин таких заявлений.: «Быть может, они не хотят противоречить сами себе», – добавила Сукиасян.
«Мы придерживаемся того мнения, что эти образцы были взяты не из экспортированной из Армении партии картофеля. На экспертизе представитель армянской стороны не присутствовал, что вызывает подозрения», – отметила пресс-секретарь. По ее словам, уже была проведена экспертиза возвращенной партии и, согласно результатам, он является здоровым.
После инцидента почти ежедневно армяно-грузинскую границу пересекают груженные картофелем автомобили, экспорт продолжается. Однако армянская сторона ждет визита грузинских партнеров, в рамках которого будет подписан документ касательно ряда возникших вопросов.
«Мы надеемся на нормальное сотрудничество с ними», – добавила Армине Сукиасян.
Между тем, председатель Аграрно-крестьянского союза Армении Грач Берберян в заявлении Минфина Грузии видит «азербайджанский след».
По его словам, из всех отраслей сельского хозяйства сегодня в Армении состоявшейся являются картофелеводство и выращивание злаковых. «Как только наша экономика в некоторой степени стабилизируется, соседние страны начинают всерьез беспокоиться. У нас есть две развивающиеся отрасли, если и тут будет крах, будет очень плохо. Войны же не только вооруженными бывают», – добавил Берберян.
«Сегодня во всем мире наступил картофельный кризис. Я слышал по новостям, как картофель сравнили с рыбной икрой, заявляя, что он скоро станет деликатесом», –подчеркнул он.
Глава Аграрно-крестьянского союза, в состав которого входят свыше 2300 выращивающих картофель фермеров из Гегаркуникской, Ширакской, Сюникской и Арагацотнской областей РА, с уверенностью заявил: «100% картофеля, произведенного в Армении, является здоровым».
По словам Грача Берберяна, фермеры утверждают, что они также экспортировали партию картофеля в Грузию и никаких жалоб не поступало. Важно, чтобы искусственный ажиотаж, не достиг своей цели и дефляции на рынке картофеля не произошло, считает Грач Берберян.
Согласно мнению главы Аграрно-крестьянского союза Армении, вопрос можно решить на уровне министров, а не озвучиванием заявлений случайными лицами.