«2014 թ-ի բյուջեն տրիվիալ խնդիրների լուծման, պետական գործառույթների իրականացման բյուջե է»
«2014 թ-ի բյուջեն տրիվիալ խնդիրների լուծման, պետական գործառույթների իրականացման բյուջե է»: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր, տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը:
«2014 թ-ի բյուջեն բարդ բյուջեն չի: Ամեն մի հաջորդ ֆինանսական տարվա համար կա ձգտում այն ավելացնել: Սակայն ի՞նչ նպատակի համար` այնքան էլ պարզ չէ: Բոլոր դեպքերում այս պահին բյուջեին տարբեր անվանումներ տալը`սոցիալական, անիրատեսական, զարգացող, ընդլայնվող, զսպողական, ընդամենը հետաքրքիր բառերի կիրառում է: Այս բյուջեն շատ տրիվիալ խնդիրների լուծման, պետական գործառույթների իրականացման բյուջե է»:
«Այն ինչ որ մենք ունենք`1 տրլն 200 մլրդ-ի շրջանակներում բյուջե, չի կարող համարվել մեծ բյուջե: Դրանից ելնելով` բյուջեի իրատեսականության հարցը հետին պլան է մղվում»,- հավելեց բանախոսը:

Экономист: Проект госбюджета Армении на 2013 год направлен на решение довольно тривиальных проблем
«Бюджет на 2014 год – это бюджет, направленный на решение тривиальных проблем, реализацию государственных функций», – об этом на встрече с журналистами заявил бывший депутат Национального Собрания Армении, экономист Вардан Бостанджян.
«Этот бюджет нельзя назвать сложным. С каждым годом ощущается стремление увеличить его. Однако с какой целью это делается, не столь ясно. Во всяком случае, на данный момент попытки охарактеризовать проект бюджета – социальный, нереалистичный, развивающийся, расширяющийся, сдерживающий – лишь будет употреблением интересных слов. Этот бюджет направлен на решение довольно тривиальных проблем, реализацию государственных функций», – считает экс-депутат.
«Тот бюджет, который у нас есть (1 трлн 200 млрд драмов), не может считаться крупным. Поэтому вопрос о реалистичности бюджета отодвигается на задний план»,– резюмировал Вардан Бостанджян.