Շուրջ երկամյա դադարից հետո նախագահների մակարդակով երկխոսության մեկնարկը, կարծես, հաջող է ստացվել: Համենայնդեպս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ լավատեսության տարրեր կան: Միջնորդները տեղեկացրել են, որ նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել հանդիպումները և ակտիվացնել բանակցային գործընթացը:
Այդ լավատեսության հիմքերը մատնանշելը դժվար է, եթե հաշվի առնենք, որ համանախագահների վերջին տարածաշրջանային այցից հետո արված հայտարարությամբ կողմերին, ըստ էության, կոչ էր արվում պահպանել հրադադարի ռեժիմը, մինչդեռ անգամ այսօր Հայաստան-Ադրբեջան սահմանից տեղեկություններ էին ստացվում ադրբեջանական կողմի ոտնձգությունների մասին:
Միջնորդների լավատեսության առումով ուշագրավ է նաև այն պրակտիկան, որ նրանք ունեցել էին 2010 թվականի հունիսին՝ Սանկտ Պետերբուրգում, երբ Իլհամ Ալիևը նախատեսվածից շուտ հեռացել էր ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքից, և նույն գիշերը ԼՂՀ հետ շփման գծում մինչ այդ նախադեպը չունեցած սադրանք էր տեղ գտել, չնայած որ Պետերբուրգում էլ Ալիևը լավատես լինելու առիթ տվել էր:
Այդուհանդերձ լավատես լինելու որոշակի պատճառ կա: Մարդասպան Սաֆարովին կոչում շնորհած, և մտավորական Այլիսլիից կոչումը հետ վերցրած Ալիև կրտսերն այլևս «նախկինը չէ». 2013-ին Վիեննայում հայտնված Իլհամին 2010-ի Սանկտ Պետերբուրգից բաժանում են այս տարի կայացած նախագահական ընտրությունները, նաև Սաֆարովն ու Այլիսլին: Հավանաբար, սրանով կարելի է բացատրել Սերժ Սարգսյանի բարձր տրամադրությունը հանդիպմանը նախորդած արարողակարգային տեսանկարահանման ժամանակ (տես տեսանյութը) և «նորմալ» գնահատականը ՝ հանդիպմանը հաջորդած ռեպլիկում:

Начало диалога, который завязался на состоявшейся 19 ноября в Вене после почти двухлетнего перерыва встрече президентов Армении и Азербайджана – Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева – кажется успешным. Об этом в интервью Panorama.am заявил эксперт Армен Минасян.
По его словам, в обнародованном по итогам встречи заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ содержатся элементы оптимизма: ведь посредники сообщили о готовности глав государств продолжить встречи и активизировать переговорный процесс.
«Основу этого оптимизма не сложно обозначить, если учесть, что в заявлении, распространенном по итогам последнего регионального визита сопредседателей, по сути, содержался призыв к сторонам соблюдать режим прекращения огня. Между тем, даже сегодня поступали сведения о посягательствах азербайджанской стороны на границе Армении и Азербайджана», – отметил эксперт.
Специалист примечательным в этом контексте считает опыт июньской встречи 2010г. в Санкт-Петербурге, когда Ильхам Алиев ранее намеченного покинул северную российскую столицу и в ту же ночь на линии соприкосновения в НКР была зафиксирована беспрецедентная провокация, хотя президент Азербайджана в ходе данной встречи и дал повод для оптимизма.
«Тем не менее, определенные причины для оптимизма все же есть. Алиев-младший, помиловавший убийцу Рамиля Сафарова и лишивший званий писателя Акрама Айлисли, уже не прежний. Алиева, оказавшегося в Вене в 2013г., и Алиева, прибывшего в Петербург в 2010г., разделяют состоявшиеся в этом году президентские выборы, а также Сафаров и Айлисли. По всей видимости, этим можно объяснить замечательное настроение президента Сержа Саргсяна на протокольной видеосъемке перед началом сегодняшней встречи и озвученная им оценка „нормально” по ее завершении», – заявил А. Минасян, добавив, что на данный момент никаких официальных комментариев из Баку не поступило.