«Դաշնակցությունը սկզբունքորեն դեմ չէ Մաքսային Միությանը Հայաստանի անդամակցությանը»
Դաշնակցությունը սկզբունքորեն դեմ չէ Մաքսային Միությանը Հայաստանի անդամակցությանը, սակայն միանալու պայմանները պետք է հստակեցվեն և ներկայացվեն հանրության դատին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանան նման տեսակետ հայտնեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Անորոշությունը նաև դժգոհության պատճառ է: Նման պահվածքը ճիշտ չէ, ընդունելի չէ, և մենք այս մասին ասել են սեպտեմբերի 3-ից հետո: Որոշման ձևը ճիշտ չէր: Մենք Մաքսային միությանը մաս կազմելու սկզբունքին առարկություն չունենք, բայց պայմանները պետք է հստակ լինեն»,- ասաց Կիրո Մանոյանը:
«Ինքնիշխանության մի մաս հանձնելու խնդիրը պետք չէ շահարկել: Իրականում որևէ միությանը մաս կազմելուց կամավոր ինչ-որ բանից հրաժարվելը շատ բնական է: Բայց դա պետք է արվի բոլորի կողմից: Այսինքն` միության անդամ բոլոր պետությունները պետք է հրաժարվեն իրենց ինքիշխանությունից»,- հավելեց բանախոսը:

АРФ «Дашнакцутюн» принципиально не против вступления Армении в Таможенный союз. Заявление К.Манояна
АРФ «Дашнакцутюн» принципиально не против вступления Армении в Таможенный союз, однако условия вступления должны быть уточнены и представлены на суд общественности. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил руководитель центрального офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
«Неопределенность является также причиной недовольства. Подобная позиция не является правильной, и мы об этом говорили сразу после 3 сентября. Неправильной является форма принятия решения. У нас нет возражений в связи с тем, что Армения может стать частью Таможенного союза, но условия должны быть четкими», – сказал Киро Маноян.
«Нельзя спекулировать на вопросе потери части суверенитета. В действительности добровольный отказ от чего-то при становлении частью любого союза является естественным. Но это должны сделать все. Все страны – члены союза должны отказаться от части своего суверенитета», – резюмировал Киро Маноян.