ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը կոչ է արել 2 երկրների նախագահներին ակտիվորեն աշխատել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ
ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ նախօրեին Վիեննայում կայացած հանդիպումը, որ տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհների հովանու ներքո: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական կայքը:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջին քայլը, ու խրախուսում ենք, որ նրանք համաձայնության են եկել, որպեսզի առաջիկա ամիսներին հանդիպումներ տեղի ունենան:
Երկու տարի դադարից հետո նրանց այս հանդիպումը կարևոր քայլ է երկխոսությունը սկսելու և ի ցույց դնելու առաջնորդների ընդհանուր հանձնառությունները՝ վերջ դնել ԼՂ հակամարտությանը:
Եվ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ, ԱՄՆ-ն կոչ է անում երկու երկրների նախագահաներին ակտիվորեն աշխատել հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ, որը երկու կողմերի ժողովրդին ծանր կորուստներ է պատճառել»,-նշել է վերջիսն:

Госдеп США призывает президентов Армении и Азербайджана к активности в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта
Представитель Госдепартамента США Джен Псаки приветствовала состоявшуюся накануне, 19 ноября, в Вене встречу президентов Армении и Азербайджана под патронажем сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом сообщает официальный сайт Госдепа США.
«Мы высоко оцениваем первый шаг президентов Армении и Азербайджана и поощряем то, что они достигли согласия в вопросе проведения встреч в ближайшие месяцы.
После двухлетнего перерыва эта встреча является важным шагом для того, чтобы начать диалог и показать общие обязательства лидеров, которые сводятся к тому, чтобы положить конец карабахскому конфликту.
США, как страна-сопредседатель МГ ОБСЕ, вместе с Россией и Францией призывают президентов двух стран активно работать в направлении мирного урегулирования конфликта, который причинил народам обеих сторон тяжелые потери»,– отметила представитель Госдепа.