Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն Մեծ Բրիտանիայի իր պաշտոնակից Ուիլյամ Հեյգի հետ հանդիպումից հետո հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով, որի ժամանակ պատասխանել է նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի:
Նա մասնավորապես նշել է, որ Երևանում կայանալիք «Սևծովյան տնտեսական համագործակցության» (ՍԾՏՀ) վեհաժողովին մասնակցության հրավերը սովորական երևույթ է, քանի որ ՍԾՏՀ-ի ժողովները կազմակերպվում են տվյալ ժամանակահատվածում նախագահությունը ստանձնած երկրում:
«Սա բազմակողմանի հավաք է, և բոլոր կողմերը հրավիրված են: Այն պետք չէ ներկայացնել որպես հատուկ, ուշագրավ գործընթաց: Ինչ վերաբերում է հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, ապա Ադրբեջանի նախագահը Թուրքիայում էր և, ինչպես միշտ, ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման, ինչպես նաև Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Հայաստանի միջև հարաբերությունների վերաբերյալ համապարփակ խորհրդակցություններ անցկացրեցինք: Մենք բոլորս ցանկանում ենք, որ գործընթացի արագացմանն ուղղված քայլ կատարվի»,- ըստ թուրքական «Զաման» օրաթերթի` ասել է Դավութօղլուն:
Թուրքիայի արտգործնախարարը հայտնել է նաև, որ Սարգսյան-Ալիև հանդիպման օրը Ղարաբաղի հարցի շուրջ քննարկումներ է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ: Ըստ Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարի՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մոսկովյան այցի շրջանակներում Ղարաբաղի հարցը կքննարկի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Մենք ցանկանում եք, որ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունները կարգավորվեն, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև եղած խնդիրների խաղաղ լուծման միջոցով կայուն խաղաղություն հաստատվի Հարավային Կովկասում: Այս ամենի համար կանենք անհրաժեշտ ամեն բան»,- ընդգծել է Դավութօղլուն:

Глава МИД Турции А.Давутоглу прокомментировал приглашение на заседание Совета ОЧЭС в Ереване
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу на совместной пресс-конференции со своим британским коллегой Уильямом Хейгом ответил также на вопросы, касающиеся нормализации армяно-турецких отношений.
В частности, глава внешнеполитического ведомства Турции заявил, что приглашение на участие в предстоящем 12 декабря в Ереване заседании Совета министров иностранных дел государств-членов Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) является обычным явлением, так как заседания ОЧЭС организовываются в странах, к которым перешло в этот период председательство в Организации.
«Это многосторонняя встреча, и приглашены все стороны. Речь не идет об особом, примечательном процессе. Что же касается процесса нормализации отношений с Арменией, то недавно с визитом в Турции находился президент Азербайджана, и мы, как всегда, провели комплексные консультации по вопросу урегулирования карабахского конфликта, а также по вопросам, касающимся отношений между Турцией, Азербайджаном и Арменией. Все мы хотим, чтобы были предприняты шаги для ускорения процесса», – приводит слова А.Давутоглу турецкое издание Zaman.
Глава МИД Турции сообщил также, что 19 ноября, в день встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Вене, он обсудил карабахский вопрос с госсекретарем США Джоном Керри. По словам А. Давутоглу, карабахский вопрос будет обсуждаться и с президентом России Владимиром Путиным в ходе предстоящего визита премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Москву.
«Мы желаем нормализации отношений между Турцией и Арменией, установления устойчивого мира на Южном Кавказе посредством решения мирным путем проблем между Азербайджаном и Арменией. Мы сделаем для этого все необходимое», – резюмировал глава МИД Турции.