Այն բանից հետո, երբ Ուրուգվայի հավաքականն Մունդիալի ուղեգիր ապահովեց, ավարտվեց աշխարհի 2014 թ. առաջնության ընտրական փուլը, և բոլոր մասնակիցների անունները հայտնի դարձան:
Եվրոպա- Բելգիա, Բոսնիա-Հերցեգովինա, Խորվաթիա, Անգլիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Հունաստան, Իտալիա, Հոլանդիա, Պորտուգալիա, Ռուսաստան, Իսպանիա, Շվեյցարիա:
Հարավային Ամերիկա- Արգենտինա, Բրազիլիա, Չիլի, Կոլումբիա, Էկվադոր, Ուրուգվայ:
Աֆրիկա- Ալժիր, Կամերուն, Կոտ Դ’Իվուար, Գանա, Նիգերիա:
Ասիա- Ավստրալիա, Իրան, Ճապոնիա, Հարավային Կորեա:
ԿՈՆԿԱԿԱՖ- Կոստա Ռիկա, Հոնդուրաս, ԱՄՆ, Մեքսիկա:
Աշխարհի 2014 թ. առաջնության վիճակահանությունը կկայանա դեկտեմբերի 6-ին, բրազիլական Մատա դի Սան Ժուան քաղաքում: Ավանդույթի համաձայն` 32 մասնակիցները կբաժանվեն 4 զամբյուղի: Առաջին զամբյուղում կհայտնվի տանտերը` Բրազիլիայի հավաքականը` ՖԻՖԱ-ի հոկտեմբերյան վարկանշային սանդղակում լավագույն 7 թիմի հետ միասին:
Այն մասին, թե ինչպես են թիմերը դասավորվելու մյուս զամբյուղներում, ՖԻՖԱ-ն դեռ չի հայտնել, սակայն կարող ենք ենթադրել, որ, ինչպես և նախորդ առաջնությունների դեպքերում, թիմերը կբաժանվեն` ելնելով աշխարհագրական սկզբունքից:
Ոչ պաշտոնական զամբյուղներ
1-ին զամբյուղ- Բրազիլիա, Իսպանիա, Գերմանիա, Արգենտինա, Կոլումբիա, Բելգիա, Ուրուգվայ, Շվեյցարիա:
2-րդ զամբյուղ- ԱՄՆ, Մեքսիկա, Կոստա Ռիկա, Հոնդուրաս, Ճապոնիա, Իրան, Հարավային Կորեա, Ավստրալիա:
3-րդ զամբյուղ- Չիլի, Կոտ Դ’Իվուար, Էկվադոր, Գանա, Ալժիր, Նիգերիա, Կամերուն, Ֆրանսիա:
4-րդ զամբյուղ- Հոլանդիա, Իտալիա, Անգլիա, Պորտուգալիա, Հունաստան, Բոսնիա-Հերցեգովինա, Խորվաթիա, Ռուսաստան:

Определились все 32 команды-участницы чемпионата мира по футболу, который в 2014 году пройдет в Бразилии. Об этом сообщает радио «Голос России».
Последним, 32-м участником мирового форума стала команда Уругвая, сыгравшая в ответном матче межконтинентального раунда плей-офф вничью с командой Иордании – 0:0, но выигравшая в первой встрече со счетом 5:0.
От Европы в турнире наряду со сборной России сыграют сборные Бельгии, Хорватии, Италии, Германии, Голландии, Швейцарии, Португалии, Боснии и Герцеговины, Греции, Англии, Испании и Франции. От Южной Америки помимо бразильцев, которые не проходили отбор по праву хозяев соревнований, на мундиале сыграют команды Аргентины, Колумбии, Чили, Эквадора и Уругвая.
Из африканских сборных отобрались Нигерия, Кот-д'Ивуар, Камерун, Гана и Алжир. США, Коста-Рика, Гондурас и Мексика преодолели квалификационный турнир от североамериканской зоны.
От Азии в чемпионате мира сыграют Япония, Иран, Южная Корея и Австралия, выступающая в зоне АФК с 2006 года. Жеребьевка групповой стадии мундиаля состоится 6 декабря в городе Мата-ди-Сан-Жуан, штат Баия.
Таким образом, на чемпионате мира-2014 Европа будет представлена 13 командами, Азия – четырьмя, Африка – пятью, Южная Америка – шестью, а Северная Америка – четырьмя.