Խորհուրդ ենք տալիս ադրբեջանական «Զերկալո» պարբերականին աշխատանքի վերցնել իրանագետի կամ կոմպետենտ լրագրողների
15:44 22/11/2013
Ադրբեջանական «Զերկալո» պարբերականը կամ անիրազեկության և իր աշխատակազմում իրանագետների բացակայության պատճառով, կամ էլ սադրանք հրահրելու նպատակով Panorama.am լրատվական գործակալությանը մեղադրել է ապատեղեկատվություն տարածելու մեջ՝ կապված Իրանի քաղաքացի Հասան Ֆարաջիի գործի հետ, որը ձերբակալվել էր Բաքվում Իսրայելի դեսպանատան կողքով անցնելու համար:
Եվ այսպես, «Զերկալո.ազ» կայքում կարդում ենք հետևյալը. «Նոյեմբերի 21-ին Panorama.am-ը, հղում անելով իրանական “թաբնաք.իր” կայքին, տեղեկատվություն է տարածել առ այն, որ Բաքվի բանտի աշխատակիցները հօգուտ իրենց խոստովանական ցուցմունք կորզելու նպատակով վայրենաբար ծխախոտով այրել են անմեղ իրանցու մարմինը՝ նրան ենթարկելով դաժան կտտանքների:
Արդեն իսկ անճշտություն. նյութը «թաբնաք.իր» կայքում հայտնվել է դեռևս նոյեմբերի 18-ին: Հոդվածի բնօրինակը հասանելի է ստորև նշված հղումով և այնտեղ իսկապես առկա է նշված տեղեկությունը, որը վերցրել էինք իրանական կայքից:
Կարդում ենք շարունակությունը. «Հայկական ԶԼՄ-ները ներկայացնում են իրանական «արաննյուզ.իր» կայքի թղթակցի մեկնաբանությունը, որում խոսվում է այն մասին, որ «Ձերբակալված իրանցու հետ հանդիպելու ԻԻՀ դեսպանության ցանկության մերժումը հիմք է տալիս եզրակացնել, որ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության ծառայությունն անմեղ իրանցուն «Մոսսադին» հանձնած լինի»:
Տվյալ հոդվածի բնօրինակը ևս հասանելի է իրանական աղբյուրում, որտեղ կարելի է գտնել սույն մեկնաբանությունը:
Ինչպես նկատում ենք, Panorama.am լրատվական գործակալությանը ապատեղեկատվության կամ առանց իրանական սկզբնաղբյուրին հղում անելու տեղեկատվություն տարածելու մեջ մեղադրելն անհնար է:
Կարդում ենք շարունակությունը. «Panorama.am-ը նաև ներկայացնում է Ադրբեջանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մոհսեն Փաք Այինի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից Իրանի դեսպանության աշխատակիցներին ձերբակալված իրանցու հետ հանդիպելու խնդրանքն անպատասխան թողնելը ձերբակալվածի՝ կտտանքների ենթարկվելու հավանականությունն ավելի է մեծացնում»:
Իսկապես Panorama.am կայքում նոյեմբերի 21-ին թողարկված նյութում՝ կարդում ենք. «Դեսպան Փաք Այինը, դժգոհելով ադրբեջանական կողմի պահվածքից, մասնավորապես հայտարարել է. «Ադրբեջանի կողմից Իրանի դեսպանության աշխատակիցներին ձերբակալված իրանցու հետ հանդիպելու խնդրանքը մերժելը ձերբակալվածի՝ կտտանքների ենթարկվելու հավանականությունը մեծացնում է»:
Որպեսզի համոզվենք, որ Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Փաք Այինն իսկապես խոսում է կտտանքների կիրառման հավանականության մեծացման մասին, բավական է բացել սկզբնաղբյուրը և ստուգել՝  կամ էլ բացել «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության կայքը:
Ադրբեջանական պարբերականը, չկարողանալով, կամ էլ ծուլանալով ստուգել սկզբնաղբյուրը, դիմել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանություն: Ամենայն հավանականությամբ ոչ կոմպետենտ ադրբեջանցի լրագրողները սխալ են ձևակերպել հարցն առ այն, թե «արդյո՞ք դեսպանը խոսել է Իրանի քաղաքացուն կտտանքների ենթարկելու մասին», ինչի արդյունքում և ստացել են սպասելի պատասխան, որ. «Ոչ չի խոսել»:
Եվ իսկապես, եթե կարդանք Panorama.am կայքի կամ իրանական սկզբնաղբյուրի տեղեկատվությունը, մենք հստակ կնկատենք կտտանքների կիրառման «հավանականության մեծացման», այլ ոչ թե հենց Ֆարաջիի՝ կտտանքների ենթարկվելու առնչությամբ դեսպանի հայտնած մտահոգությունը:
«Զերկալո.ազ» կայքում կարդում ենք. «Մենք որոշեցինք պարզել, թե իսկապե՞ս ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը «ԻՌՆԱ»-ի հետ զրույցում նշել է, թե Ադրբեջանի կողմից Իրանի դեսպանության աշխատակիցներին ձերբակալված իրանցու հետ հանդիպելու խնդրանքը մերժելու փաստն էլ ավելի է մեծացնում ձերբակալվածի՝ կտտանքների ենթարկվելու հավանականությունը:
Այդ առնչությամբ պարզաբանում ստանալու նպատակով մենք դիմեցինք Իրանի դեսպանի՝ քաղաքական հարցերով խորհրդական Մուսեվիին: Նշենք, որ քանի որ դեսպանատան մամուլի քարտուղարը այս պահին գտնվում է Իրանում, պարոն Մուսեվին է ստանձնել մամլո ծառայության ղեկավարի պարտականությունները:
«Մեր դեսպանը կտտանքների կիրառելու մասին ոչինչ չի ասել: Նա պարզապես հայտարարել է, որ դեսպանության աշխատակիցներն իրավունք ունեն հանդիպել իրենց երկրի ձերբակալված քաղաքացուն»,- մեզ հետ զրույցում նշեց խորհրդականը:
Ելնելով վերոնշյալից՝ ստացվում է, որ կամ Մուսեվին չի հասկացել լրագրողի հարցը, կամ գիտակցաբար մոլորեցրել է նրան, քանի որ իրանական ԶԼՄ-ների հրապարակումների (որտեղ դեսպանը խոսում է կտտանքների կիրառման հավանականության մասին), «Սքրին շոթերը» պահպանվում են Panorama.am-ի խմբագրությունում:
Այժմ կարդում ենք ադրբեջանական պարբերականի անտրամաբանական եզրակացությունը. «Այն բանում, որ Panorama.am անվամբ հայկական ԶԼՄ-ն տարածում է կեղծ տեղեկատվություն`փորձելով Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում լարվածություն առաջացնել, որևէ յուրահատուկ բան չկա: Սակայն զարմանալին այն է, որ գործակալությունն իր նպատակներին հասնելու համար օգտագործում է այսքան էժանագին միջոցներ.Չնայած հայկական ԶԼՄ-ներից այլ բան սպասել, երևի թե պետք չէ»:
Ստացվում է, որ Ադրբեջանում իրանցի բանտարկյալներին խոշտանգումների են ենթարկում, լրագրողները չեն կարողանում շփվել դեսպանության ներկայացուցիչների հետ և հեղինակավոր թերթի խմբագրությունն իր տրամադրության տակ չունի գեթ մեկ իրանագետ, իսկ դրանում մեղավոր է հայկական լրատվական գործակալությունը, որը բարեխղճորեն և օպերատիվ կերպով լուսաբանում է թեման՝ հղում անելով իրանական սկզբնաղբյուրին:

Советуем азербайджанской газете «Зеркало» нанять ираниста или компетентных журналистов
Азербайджанская газета «Зеркало» то ли ввиду некомпетентности и отсутствия иранистов в штате редакции, то ли с целью устроить провокацию обвинила редакцию информагентства Panorama.am в распространении дезинформации относительно дела гражданина Ирана Хасана Фараджи, арестованного в Азербайджане только за то, что проходил мимо посольства Израиля в Баку.
Читаем на сайте «Zerkalo.az»: «21 ноября panorama.am со ссылкой на иранский сайт “Табнак.ир” распространил информацию о том, что с целью получить признательные показания сотрудники бакинской тюрьмы зверски пытали иранца, а также тушили сигареты о его тело».
Уже неточность. Материал с «Табнак.ир» появился еще 18-го ноября. Оригинал статьи доступен по адресу и там действительно приводятся данные сведения, полученные иранским сайтом.
Читаем дальше: «Армянское СМИ приводит высказывание обозревателя иранского сайта “аранньюз.ир”, в котором говорится о том, что отклонение просьбы посольства Ирана встретиться с арестованным иранцем дает повод полагать, что Служба национальной безопасности Азербайджана передала невиновного иранца “Моссаду”». Оригинал данной статьи также доступен для ознакомления с высказываниями иранского обозревателя.
Как видим, упрекнуть информагентство Panorama.am в дезинформации или распространении информации без ссылки на иранский первоисточник просто невозможно.
Смотрим дальше: «Panorama.am также приводит заявление посла Исламской Республики Иран в Азербайджане Мохсена Пак Айина о том, что “тот факт, что Азербайджан отверг просьбу сотрудников посольства Ирана встретиться с арестованным иранцем, еще больше увеличивает вероятность того, что его подвергали пыткам”».
Действительно, в материале от 21 ноября на сайте Panorama.am читаем: «Выразив недовольство поведением азербайджанской стороны, посол, в частности, отметил: «Тот факт, что Азербайджан отверг просьбу сотрудников посольства Ирана встретиться с арестованным иранцем, еще больше увеличивает вероятность того, что его подвергали пыткам».
Чтобы убедиться в том, что посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин действительно говорит об увеличении вероятности применения пыток, достаточно пройти к первоисточнику и проверить или на сайт Fars news.
Не сумев или поленившись проверить первоисточник, азербайджанская газета обратилась в посольство Ирана в Азербайджане. По всей видимости, некомпетентные азербайджанские журналисты неверно сформулировали вопрос о том, говорил ли посол о применении пыток по отношению к гражданину Ирана, на что и получили вполне ожидаемый ответ, что нет, не говорил. И, действительно, если прочесть информацию на сайте Panorama.am или в иранском первоисточнике, мы четко видим опасения об «увеличении вероятности» применения пыток, которое выражает посол, но никак не о применении.
Итак, читаем на «Zerkalo.az»: «Мы также решили выяснить, действительно ли посол Исламской Республики Иран Мохсен Пак Айин заявлял агентству ИРНА о том, что “тот факт, что Азербайджан отверг просьбу сотрудников посольства Ирана встретиться с арестованным иранцем, еще больше увеличивает вероятность того, что его подвергали пыткам”. Для получения ответа на этот вопрос мы обратились к советнику посла Исламской Республики Иран по политическим вопросам Мусеви. Отметим, что, так как пресс-секретарь посольства в данный момент находится в Иране, господин Мусеви также исполняет обязанности главы пресс-службы. “Наш посол ничего не говорил о применении пыток. Он просто заявил, что сотрудники посольства имеют право встретиться с арестованным гражданином своей страны”, – сообщил нам советник».
Исходя из вышеизложенного текста выходит: то ли Мусеви не понял вопрос журналиста, то ли сознательно вводит его в заблуждение, ведь скриншоты иранских СМИ, где посол говорит о вероятности применения пыток, тщательно и заблаговременно сохранены редакцией Panorama.am.
Теперь читаем дальше алогичный вывод азербайджанского издания: «Наверное, в том, что армянское СМИ под названием Panorama.am распространяет лживую информацию, пытается внести напряжение во взаимоотношения между Ираном и Азербайджаном, нет ничего оригинального. Но удивляет то, что агентство использует для достижения своих целей столь дешевые средства. Хотя от армянских СМИ ничего другого ожидать, наверное, не приходится».
Получается, что в Азербайджане пытают иранских заключенных, журналисты не умеют общаться с представителями посольства и в распоряжении редакции авторитетной газеты нет ни одного ираниста, а виновато в этом армянское информагентство, добросовестно и оперативно освещающее тему со ссылкой на первоисточники.