Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելից. Մշակույթի տարբեր ոլորտներում կիրականացվեն մի շարք ծրագրեր
2014 թ. մշակութային քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը կլինի հուշարձանների պահպանության հիմքերը ամբողջականացնող ենթակառուցվածքների ստեղծումը (գիտագործնական և ուսումնական կենտրոն, տեսչություն), հատուկ ուշադրություն կդարձվի երգչախմբային արվեստի զարգացմանը, Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ կիրականացվեն մի շարք ծրագրեր մշակույթի տարբեր ոլորտներում: Այս մասին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ զեկուցել է մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նշենք, որ նախարարության կայքի տեղեկացմամբ, նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է ՀՀ մշակույթի նախարարություն, որտեղ խորհրդակցություն է անցկացրել նախարարության ղեկավար անձնակազմի հետ: Խորհրդակցության ընթացքում զեկույցներով են հանդես եկել ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Ավետիսյանը, փոխնախարարներ Արև Սամուելյանը և Արթուր Պողոսյանը:
Հ. Պողոսյանը նաև զեկուցել է, որ նախարարության գործունեության գլխավոր ուղղություններից մեկը կշարունակի մնալ միջազգային մշակութային համագործակցությունը և հատկապես ժողովրդական դիվանագիտության մակարդակով` հաշվի առնելով տարբեր երկրների այսօր ծավալվող ակտիվ պայքարը ազգային արժեքների, ըստ էության` ժողովուրդների ազգային ինքնության համար:

Минкультуры Армении планирует организовать ряд мероприятий в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян
Одним из ключевых направлений культурной политики на 2014 год будет создание инфраструктур, направленных на сохранение памятников. Кроме того, особое внимание будет уделено развитию хорового искусства, в культурной сфере будет организован ряд мероприятий в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян. Об этом на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном заявила министр культуры Асмик Погосян.
Как сообщает пресс-служба министерства, президент Армении сегодня посетил Министерство культуры Армении, где провел совещание с руководящим составом министерства. С докладами в ходе совещания выступили министр культуры Асмик Погосян, руководитель аппарата Министерства культуры Сергей Аветисян, заместители министра Арев Самуелян и Артур Погосян.
По словам Асмик Погосян, одним из главных направлений деятельности министерства будет сотрудничество на международной арене, в особенности на уровне народной дипломатии, учитывая активную борьбу разных стран за национальные ценности и, по сути, национальную идентичность народов.