«Խոսի′ր ՄԻԱՎ-ի մասին, հետազոտվի′ր ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ»
«ՄԻԱՎ-ը Եվրոպայում» նախաձեռնության կողմից հայտարարված ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ հետազոտության եվրոպական շաբաթվա շրջանակներում նոյեմբերի 22-29-ը ՀՀ մարզերում և Երևան քաղաքում Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը կիրականացնի «Խոսի′ր ՄԻԱՎ-ի մասին, հետազոտվի′ր ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ» ծրագիրը:
Երևանում ծրագիրն անցկացվում է ՀՀ ԱՆ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի հետ համատեղ:
ՀԵՀ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, Երևանի հինգ բուհերում ուսանողներին կտրամադրվեն ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ տեղեկատվական նյութեր, կկազմակերպվեն հանդիպում-քննարկումներ, որոնց ընթացքում երիտասարդները մեկ անգամ ևս կիրազեկվեն ՄԻԱՎ-ի վերաբեյալ, կդիտեն ֆիլմ` վերջինիս մասին, կծավալվեն քննարկումներ, երիտասարդները կստանան իրենց հուզող հարցերի պատասխանները, կներկայացվի և կկարևորվի ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ կարգավիճակի վաղ իմացությունը` առողջ և լիարժեք կյանքով ապրելու համար, որից հետո ցանկացողները կստանան խորհրդատվություն և կհետազոտվեն ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ:
ՀՀ մարզերում Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի մարզային կենտրոնների կողմից ևս կկազմակերպվեն սեմինար-քննարկումներ, ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ ֆիլմի դիտումներ, մեծ թվով երիտասարդների կտրամադրվեն տեղեկատվական նյութեր:
Ծրագրի շնորհիվ կմեծանա իրենց ՄԻԱՎ կարգավիճակի մասին տեղեկացված, առավել իրազեկված, ուստի և առավել պաշտպանված ու առողջ երիտասարդների թիվը, ովքեր կկարևորեն ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ կարգավիճակի վաղ իմացությունը, կհասկանան, թե հատկապես, որ դեպքերում է անհրաժեշտ հետազոտվել, կիմանան, թե ինչպես հնարավորինս նվազեցնեն վարակման վտանգը:
Ըստ աղբյուրի, այսօր Եվրոպայում ՄԻԱՎ-ով ապրող 2,3 մլն մարդկանցից երեքից մեկը չգիտի ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ իր կարգավիճակի մասին: Հիվանդությունն ունի երկարատև՝ միջինը 8-10 տարի շարունակվող թաքնված անախտանշանային շրջան, որի ընթացքում վարակված մարդը կարող է առողջական վիճակից որևէ գանգատ չունենալ և ունենալ միանգամայն առողջ տեսք: ՄԻԱՎ-ով վարակված մարդկանց շուրջ կեսի մոտ ախտորոշումը հաստատվում է հիվանդության ուշ փուլերում՝ դառնալով բուժումն ուշ սկսելու պատճառ, ինչն էլ իր հերթին անդրադառնում է բուժման արդյունավետության վրա: Նման իրավիճակը պայմանավորված է հիմնականում նրանով, որ մարդիկ չեն հետազոտվում ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ մինչև հիվանդության ախտանշանների ի հայտ գալը:

«Говори о ВИЧ. Пройди тест на ВИЧ». Молодежный фонд Армении проведет мероприятия по всей стране
Молодежный фонд Армении, в рамках недели «ВИЧ в Европе», с 22-го по 29-е ноября текущего года, осуществляет программу «Говори о ВИЧ. Пройди тест на ВИЧ» в городе Ереване и в регионах республики.
В Ереване программа осуществляется совместно с Республиканским центром по профилактике СПИД-a. В пяти вузах города Еревана сотрудники и волонтеры Молодежного фонда Армении раздадут студентам информационные материалы, организуют встречи и обсуждения, просмотр фильма, в ходе которого молодые люди вновь будут информированы о ВИЧ. Желающие проконсультируются и будут обследованы на ВИЧ.
В регионах центры Молодежного фонда Армении в течение недели также организуют встречи-обсуждения, просмотр фильма про ВИЧ и предложены информационные материалы.
В результате многие люди станут более информированными и, следовательно, более защищенными, узнают, когда и как пройти обследование и свести к минимуму риск заражения.
На сегодняшний день как минимум один из трех человек среди 2,3 миллиона людей, живущих с ВИЧ в Европе, не знает о своем ВИЧ положительном статусе. Средняя продолжительность жизни с момента заражения до смерти может варьироваться в широких пределах и в среднем составляет 8-10 лет. Половина ВИЧ инфицированных людей узнают о своем диагнозе поздно, из-за чего поздно получают доступ к лечению. Это значит, что многие люди не проходят тестирования до появления симптомов.