«Խոսի′ր ՄԻԱՎ-ի մասին, հետազոտվի′ր ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ»
«ՄԻԱՎ-ը Եվրոպայում» նախաձեռնության կողմից հայտարարված ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ հետազոտության եվրոպական շաբաթվա շրջանակներում նոյեմբերի 22-29-ը ՀՀ մարզերում և Երևան քաղաքում Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը կիրականացնի «Խոսի′ր ՄԻԱՎ-ի մասին, հետազոտվի′ր ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ» ծրագիրը:
Երևանում ծրագիրն անցկացվում է ՀՀ ԱՆ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի հետ համատեղ:
ՀԵՀ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, Երևանի հինգ բուհերում ուսանողներին կտրամադրվեն ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ տեղեկատվական նյութեր, կկազմակերպվեն հանդիպում-քննարկումներ, որոնց ընթացքում երիտասարդները մեկ անգամ ևս կիրազեկվեն ՄԻԱՎ-ի վերաբեյալ, կդիտեն ֆիլմ` վերջինիս մասին, կծավալվեն քննարկումներ, երիտասարդները կստանան իրենց հուզող հարցերի պատասխանները, կներկայացվի և կկարևորվի ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ կարգավիճակի վաղ իմացությունը` առողջ և լիարժեք կյանքով ապրելու համար, որից հետո ցանկացողները կստանան խորհրդատվություն և կհետազոտվեն ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ:
ՀՀ մարզերում Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի մարզային կենտրոնների կողմից ևս կկազմակերպվեն սեմինար-քննարկումներ, ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ ֆիլմի դիտումներ, մեծ թվով երիտասարդների կտրամադրվեն տեղեկատվական նյութեր:
Ծրագրի շնորհիվ կմեծանա իրենց ՄԻԱՎ կարգավիճակի մասին տեղեկացված, առավել իրազեկված, ուստի և առավել պաշտպանված ու առողջ երիտասարդների թիվը, ովքեր կկարևորեն ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ կարգավիճակի վաղ իմացությունը, կհասկանան, թե հատկապես, որ դեպքերում է անհրաժեշտ հետազոտվել, կիմանան, թե ինչպես հնարավորինս նվազեցնեն վարակման վտանգը:
Ըստ աղբյուրի, այսօր Եվրոպայում ՄԻԱՎ-ով ապրող 2,3 մլն մարդկանցից երեքից մեկը չգիտի ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ իր կարգավիճակի մասին: Հիվանդությունն ունի երկարատև՝ միջինը 8-10 տարի շարունակվող թաքնված անախտանշանային շրջան, որի ընթացքում վարակված մարդը կարող է առողջական վիճակից որևէ գանգատ չունենալ և ունենալ միանգամայն առողջ տեսք: ՄԻԱՎ-ով վարակված մարդկանց շուրջ կեսի մոտ ախտորոշումը հաստատվում է հիվանդության ուշ փուլերում՝ դառնալով բուժումն ուշ սկսելու պատճառ, ինչն էլ իր հերթին անդրադառնում է բուժման արդյունավետության վրա: Նման իրավիճակը պայմանավորված է հիմնականում նրանով, որ մարդիկ չեն հետազոտվում ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ մինչև հիվանդության ախտանշանների ի հայտ գալը:

As part of the European week about the investigation of HIV being held on November 22-29, initiated by “HIV in Europe,” the Youth Foundation of Armenia will hold a project called "Talk about HIV, get tested for HIV" in the regions of Armenia and in Yerevan.
The project is held in cooperation with the National Center for AIDS Prevention of Ministry of Health of the Republic of Armenia. As part of the project, students of 5 state universities located in Yerevan will be given information about HIV, discussions will be held, during which young people once again will be informed about HIV. Then an informative film will be shown. The discussions will focus on importance of giving a person knowledge about HIV in early years, and the persons who will need additional information will be consulted and examined about HIV.
In the regions of RA the youth centers of the Youth Foundation of Armenia will hold seminar discussions, the films will be shown about HIV, young people will be given information about HIV.
The implementation of this project will raise the informative level of the youth about HIV, so the number of young people protected from HIV will also rise. The participants will also get knowledge on how to act in order not to be infected with HIV. Nowadays in Europe there are 2.3 million people living with HIV, and one in three does not know about HIV. The infection has from 8 to 10 years hidden period of diagnostic, during which the person who is infected usually doesn’t have any complaints and has healthy appearance. The diagnostic of the half of the persons infected with HIV is confirmed in late periods of the infection. So it becomes the reason that the treatment starts very late and it harms the productivity. The main reason for this situation is that the persons are not examined about HIV before the symptoms arise.