Սերժ Սարգսյանն այցելել է Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան, որտեղ դիտել է թանգարանի նոր ցուցադրությունը. հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանի ներկայացմամբ, ցուցադրանյութը ներառում է 18-20-րդ դարերի հայ գրականությունը, թատերարվեստը, կինոարվեստն ու երաժշտարվեստը: Ցուցադրված նյութերը պատմում են ոչ միայն գրականության, արվեստի ասպարեզի հարյուրավոր երախտավորների, այլև հայ իրականության մեջ նշանակալի հետք թողած կրթական, գիտական, մշակութային հաստատությունների, գրական, երաժշտական, թատերական խմբերի, միություններ ի, նշանավոր պարբերականների խմբագրությունների մասին:
Ցուցադրանյութին ծանոթանալուց հետո Հանրապետության Նախագահը թանգարանի Կոմիտասի անվան դահլիճում, հայ գորգագործությունն արժանվույնս աշխարհին ներկայացնելու և հայկական գորգարվեստի միջազգային ճանաչմանը նպաստելու գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար, արվեստաբան Ֆոլքմար Գանցհորնին (Գերմանիա) պարգևատրել է Մովսես Խորենացու մեդալով: Ֆոլքմար Գանցհորնը Հայաստան է ժամանել «Հայկական հանգույց. գորգարվեստի ավանդույթները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի շրջանակներում «Քրիստոնեա-արևելյան գորգը. ակունքներից մինչև XVIII դարն ընկած պատկերագրական և պատկերագիտական զարգացման ուրվագիծ» իր աշխատության հայերեն թարգմանության շնորհանդեսի առթիվ:
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ցուցահանդեսի մյուս այցելուներին ներկայացրել է վերոնշյալ աշխատությունն ու հեղինակին: Նա ընդգծել է, որ hանրագիտարանային բնույթի ծավալուն այդ աշխատությունը՝ 534 էջ, աննախադեպ պատկերային հիմքով հազարից ավելի նմուշներ և գծանկարներ, գերմաներեն կրկնակի վերահրատարակությունից զատ, բազմահազար տպաքանակով հրատարակվՍ լ է անգլերեն, ֆրանսերեն, իտալերեն: Աշխատության հայերեն թարգմանությամբ լույսընծայումը մշակութային իրադարձություն է, գորգագիտության յուրատեսակ ձեռնարկ, հայոց պատմության ու մշակույթի տարբեր խնդիրների առաջադրման ու մեկնության յուրատեսակ հրավեր՝ մերօրյա և ապագա գիտնականներին: Անելկա Գրիգորյանը մեջբերել է նաև հեղինակի՝ դոկտոր Ֆոլքմար Գանցհորնի խոսքերը. «Արևելյան գորգերի զարդանախշային գանձարանը կազմում է հայկական ինքնության մի մասը և որպես այդպիսին էլ պետք է ըմբռնվի»: Գերմանացի գիտնականը շնորհակալություն է հայտնել նման պարգևի արժանանալու համար և խոսել այդ կարևոր աշխատությունը ձեռնարկելու իր դրդապատճառների մասին:
Թանգարանում Նախագահն ունկնդրել է «Ավանդական նվագարաններ» համույթի կատարումները:
Առանձին հինգ ցուցասրահներում շրջայցի ժամանակ թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանը ներկայացրել է պետական աջակցությամբ վերջին տարիներին թանգարանում և թանգարանի 5 մասնաճյուղերում իրականացված ու ընթացիկ հիմնանորոգման աշխատանքները, ինչպես նաև կազմակերպված մշտական ցուցադրությունները:
Սերժ Սարգսյանը Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան այցելությունից հետո, Մշակույթի նախարարությունում կանցկացնի խորհրդակցություն՝ նախարարության ղեկավար անձնակազմի հետ:

Serzh Sargsyan visits Charents Museum of Literature and Arts
President Serzh Sargsyan visited today the Yeghishe Charents Museum of Literature and Arts where he observed the new exhibition of the Museum.
According to Director of the Museum Karo Vardanian, the exhibition encompasses the Armenian literature, dramatic and cinema art, and music of the 18-20 centuries. The exhibited pieces are relating not only about the hundreds of devotees of the Armenian literature and arts but also about educational, scientific and cultural, literary, musical establishments and theater groups, unions and editorial staffs of prominent periodicals which had their imprint on the Armenian reality.
After observing the exhibition, the President of Armenia at the Komitas Hall of the Museum awarded Volkmar Gantzhorn (Germany) the Movses Khorenatsi Medal for his remarkable work in presenting to the world the Armenian carpet weaving craft and promotion of the international recognition of the Armenian carpets. Volkmar Gantzhorn has arrived in Armenia to participate in the presentation of the Armenian translation of his book “The Christian Oriental Carpet: a presentation of its development, iconologically and iconographically, from its beginnings to the 18th century” which is organized in the framework of the “Armenian Knot: Traditions of Carpet Weaving Art” international conference.
Director of Armenia’s Museum of History Anelka Grigorian presented to Serzh Sargsyan and other guests of the exhibition the author of the above mentioned book and his work. She noted that the book of 534 pages, which has an encyclopedic value, is unprecedented in its demonstration of over a thousand of samples and drawings. Besides being reprinted twice in the German language, it has been printed in thousands copies in English, French, and Italian. The inauguration of the Armenian translation is a cultural event; the book is a unique manual of the carpet weaving art, a single invitation to the contemporary and future scientists to bring forward and explain various issues existing in the Armenian history and culture. Anelka Grigorian also quoted the author, Doctor Volkmar Gantzhorn, “The ornamental treasury of the oriental carpets is part of the Armenian identity and should be treated as such.” The German scientist expressed gratitude for such a high award and spoke about the motives behind this significant undertaking.
In the Museum, the President also watched the performance of the Traditional Musical Instruments Ensemble.
During the tour of five exhibition halls, Director of the Museum Karo Vardanian presented the work carried out in the Museum and its five branches in recent years through the state assistance, ongoing work and spoke about permanent exhibitions, the presidential press service reported.