Կառավարությունը որոշում է ընդունել ռուսական ռազմակայանի համար տարածքներ հատկացնել: Մասնավորապես հայտնի է, որ ռազմաբազայի ընդլայնման համար տարածք կհատկացվի Գյումրիում, ինչպես նաև Երևանի Էրեբունի օդանավակայանում:
Ի՞նչ նպատակով է Ռուսաստանը ընդլայնում 102-րդ ռազմաբազան Հայաստանում և կոնկրետ ի՞նչ է ծրագրում ՌԴ-ն ՀՀ-ում տեղակայված ռազմակայանի հարցում:
Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի հարցը ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև 1995թ. մարտի 16-ի`ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին պայմանագրով:
2010 թվականի, ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի Հայաստան կատարված այցի շրջանակներում փոփոխություն կատարվեց այդ պայմանագրում, որով ոչ միայն 49 տարով երկարաձգվեց ռուսական զորքերի ներկայությունը Հայաստանում, այլ ավելացվեց ռուսական ռազմաբազայի խնդիրները:
Դեռ 1997 թվականի օգոստոսի 29-ին կնքված, ՀՀ և ՌԴ միջև բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրով ֆիքսվել էր, որ «ՀՀ՝ ԱՊՀ կազմի մեջ չմտնող պետությունների հետ սահմանների պահպանությունը կիրականացվի Բարձր պայմանավորվող կողմերի համատեղ ջանքերով՝ իրենց միջև համապատասխան պայմանագրերի հիման վրա՝ ելնելով իրենց սեփական անվտանգության և ԱՊՀ հավաքական անվտանգության շահերից»: Այսինքն՝ մինչ 2010 թվականը, խոսք էր գնում միայն ռուսական ռազմաբազայի կողմի միայն նախկին ԽՍՀՄ արտաքին սահմանի՝ Թուրքիայի ու Իրանի սահմանային հատվածում իրականացվող խնդիրների մասին:
Սակայն 2010 թվականի օգոստոսի 20-ին ստորագրված արձանագրությամբ, ՀՀ-ում ռուսական ռազմականը պատասխանատվություն ստանձնեց, ՀՀ ԶՈՒ-ի հետ համատեղ, իրականացնելու Հայաստանի բոլոր սահմանների, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի պահպանության խնդիրը: Նոր փոփոխությամբ, ոչ միայն երկարաձգվեց Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի տեղակայումը, այլև ընդլայնվեց դրա աշխարհագրական և ռազմավարական պատասխանատվությունը»:
Պայմանագրում փոփոխություններ կատարելուց և ռուսական ռազմակայանի առջև դրված խնդիրների ավելացումից հետո ռազմակայանում սպառազինության արդիականացման ու մարտունակության բարձրացման հարցում էական փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել: Իսկ առաջադրված խնդիրները և տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները ստիպում են ռուսական ռազմաբազային՝ արդիականացնելու ռազմական տեխնիկան ու բարձրացնելու ռազմակայանի մարտունակությունն այնպիսի մակարդակի, ինչը թույլ կտա լուծել դրված բոլոր խնդիրները:
Իսկզբանե հասկանալի էր, որ ռազմակայանի՝ մարդկային ռեսուրսով ու ռազմական տեխնիկայով համալրումը ռուսական ռազմակայանին նոր տարածքներ հատկացնելու անհրաժեշտություն էր առաջացնելու և կառավարության որոշումը՝ տարածքներ հատկացնել ռուսական ռազմաբազային, չէր կարող անսպասելի լիներ:
Ամեն դեպքում, ռուսական ռազմաբազային փոխանցվող տարածքները ՀՀ ԶՈՒ-ի կողմից այս պահին չեն օգտագործվում և դրանք տրամադրվում են ռուսական կողմին ժամանակավոր կամ համատեղ օգտագործման համար:

Модернизация российской военной базы в Армении обусловлена новыми региональными вызовами. Комментарий эксперта Тиграна Абрамяна
12:45 23/11/2013
21 ноября правительство Армения приняло решение о предоставлении российской 102-ой военной базе дополнительных площадей на военном аэродроме «Эребуни» в Ереване, а также в городе Гюмри.
Комментируя в беседе с корреспондентом Panorama.am цели, которые преследует Россия, расширяя 102-ю военную базу, а также планы, связанные с функционированием базы, эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян заявил:
«Вопрос о дислокации российской военной базы в Армении закреплен подписанным между Арменией и Россией 16 марта 1995 года договором между Российской Федерацией и Республикой Армения о российской военной базе на территории Республики Армения.
В 2010 году, в рамках визита тогдашнего президента России Дмитрия Медведева в Армению в договор были внесены изменения: договор о функционировании базы был продлен еще на 49 лет, кроме того увеличивалось число задач, которые российская военная база должна выполнить.
В подписанном 29 августа 1997 года Договоре о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи отмечено: «Охрана границ Республики Армения с государствами, не входящими в Содружество Независимых Государств, будет осуществляться совместными усилиями Высоких договаривающихся сторон на основе соответствующих договоров между ними, исходя из интересов их собственной безопасности и коллективной безопасности СНГ».
То есть до 2010 года речь шла лишь о задачах, выполняемых российской военной базой лишь на пограничной полосе Турции и Ирана внешней границы бывшего СССР. Однако согласно подписанному 20 августа 2010 года протоколу, российская военная база в период ее пребывания на территории Республики Армения приняла на себя обязательство обеспечивать совместно с армянскими ВС охрану всех границ Армении, в том числе и армяно-азербайджанской границы.
Новое изменение не только продлило дислокацию российской военной базы в Армении, но и расширило ее стратегическую и географическую ответственность.
После внесения изменений в договор и увеличения задач, поставленных перед российской военной базой, существенных изменений в вопросе модернизации вооружения и повышения боеспособности в военной базе не произошло. Однако поставленные задачи и имеющиеся в регионе вызовы приводят к необходимости модернизации военной техники и повышения боеспособности до такого уровня, который позволит решить все имеющиеся задачи. Изначально было ясно, что пополнение военной базы человеческими ресурсами и оснащение военной техникой приведет к необходимости предоставления дополнительной площади российской военной базе и вышеупомянутое решение правительства Армении не могло быть неожиданным.
В любом случае на данный момент те территории, которые будут предоставлены российской военной базе, не используются ВС Армении и предоставляются российской стороне во временное или совместное пользование».