Թուրքիան ծրագրում է 2014-ին ականազերծել Հայաստանի և Իրանի հետ ունեցած սահմանի որոշ հատվածներ
Թուրքիան նախատեսում է Հայաստանի և Իրանի հետ ունեցած արևելյան սահմաններում իրականացնել ականազերծման աշխատանքներ:
Այս մասին հայտնող «Հաբերլեր» լրատվական կայքը նշում է, որ Հայաստանի հետ սահմանի բացման ուղղությամբ ընթացող դիվանագիտական պատրաստությունները խթան հանդիսացան ականազերծման աշխատանքների համար: Եվրամիության աջակցությանն ապավինած Թուրքիան ծրագրել է 2014 թվականի ընթացքում 11.6 մլն քմ ականապատ տարածքից ականազերծել 4 մլն քմ-ը: Դրա համար պահանջվում է 52.4 մլն եվրո, որի 75 տոկոսը տրամադրելու է Եվրամիությունը, իսկ 25 տոկոսը հատկացվելու է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության բյուջեից:
Բացի այդ ծրագրվում է սահմանապահ ուղեկալները վերազինել նորագույն տեխնիկայով: Այդ շրջանակներում թուրքերը գնելու են ռադիոտեղորոշից սենսորային սարքավորումներով հագեցած 26 մլն 400 հազար եվրո արժողությամբ 26 փոխադրամիջոց:

Турция в 2014 году разминирует некоторые участки границы с Арменией и Ираном
Турция планирует провести работы по разминированию ряда участков границы с Арменией и Ираном. Об этом сообщает информационный сайт Haberler.
Согласно информации, поводом для начала работ по разминированию послужила дипломатическая подготовка к открытию армяно-турецкой границы. Рассчитывающая на поддержку Евросоюза Турция планирует в течение 2014 года разминировать 4 из 11,6 млн. кв. м заминированной территории.
Для этого требуется сумма в размере 52,4 млн. евро: 75% этой суммы предоставит ЕС, а 25% будет выделено из бюджета Минобороны Турции.
Кроме того, в рамках данной программы планируется переоборудовать новейшей техникой пограничные заставы.