Հայաստանը և Եվրոպական Միությունն այսօր Վիլնյուսում համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որտեղ մասնավորապես պատրաստակամություն են հայտնել ամրապնդել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, փաստաթղթում մասնավորապես ասված է. «Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանը ունեն սերտ կապեր և վերահաստատում են իրենց հանձնառությունը ավելի զարգացնել և ամրապնդել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։
Հենվելով ընդհանուր արժեքների վրա, երկու կողմերը հանձնառու են զարգացնել համագործակցությունը՝ ուղղված ժողովրդավարական հաստատությունների և դատական համակարգի շարունակական բարելավմանը, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության խթանմանը, արդյունավետ կառավարմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը, առևտրի ու ներդրումների ընդլայնման համար միջավայրի հետագա կատարելագործմանը, շարժունակության գործընկերության շարունակական իրականացմանը և ոլորտային համագործակցության ընդլայնմանը։
Եվրոպական միությունը և Հայաստանը շեշտում են իրենց ընդհանուր ձգտումը համագործակցության գործող շրջանակի հիման վրա երկկողմ հարաբերությունների հիմքին անդրադառնալու կարևորությունը:
Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանը արձանագրում են, որ ավարտել են Ասոցացման Համաձայնագրի, այդ թվում Խորը և Համապարփակ Ազատ Առևտրի Գոտու շուրջ բանակցությունները, սակայն, չեն նախաստորագրելու այն, քանի որ Հայաստանն ունի նոր միջազգային հանձնառություններ։
Կողմերը համաձայն են, որ անհրաժեշտ է արդիականացնել ԵՄ-Հայաստան Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Գործողությունների ծրագիրը»։

On November 29, at the third Summit of the Heads of State of the Eastern Partnership countries in Vilnius, the Republic of Armenia and the European Union made a joint statement.
JOINT STATEMENT BETWEEN THE REPUBLIC OF ARMENIA AND THE EUROPEAN UNION
The EU and Armenia enjoy close links and reconfirm their commitment to further develop and strengthen comprehensive cooperation in all areas of mutual interest within the Eastern Partnership framework.
Based on common values, both sides are committed to further cooperation aimed at the continuous improvement of democratic institutions and judiciary, the promotion of human rights and rule of law, good governance, the fight against corruption, the strengthening the civil society, the further improvement of the framework for enhanced trade and investments, the continued implementation of the mobility partnership and increased sectoral cooperation.
Based on their common endeavour to build upon the existing framework of cooperation, the EU and Armenia stress the importance of revisiting the basis for their relations.
The EU and Armenia acknowledge that they have completed negotiations on an Association Agreement, including a Deep and Comprehensive Free Trade Area, but will not proceed with its initialling due to Armenia's new international commitments. They agree on the need to update the EU-Armenia ENP Action Plan.