Թուրքիայի մարմնավաճառները դիմել են ՄԱԿ-ին` անվճար պահպանակներ տրամադրելու խնդրանքով
Այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի առողջապահության նախարարությունը դադարեցրել է անվճար պահպանակներ տրամադրել սեռական հարաբերությունների միջոցով գումար վաստակող իր քաղաքացիներին, վերջիններս դիմել են ՄԱԿ-ին: ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվան (դեկտեմբերի 1) ընդառաջ` սեքս-բիզնեսով զբաղվողները և հասարակական կազմակերպությունները «Վարդագույն կյանք ԼԳԲՏ (լեսբուհի, գեյ, բիսեքսուալ, տրանսգենդեր) համերաշխության ասոցացիայի» միջոցով դիմել են ՄԱԿ-ին` ասելով «նախարարությունը չի տրամադրում անվճար պահպանակներ, դուք տրամադրեք»:
Ասոցացիայի նախագահ Բուսե Քըլըչքայան տեղեկացրել է, որ 2006 թվականին Թուրքիան «Գլոբալ ֆոնդ»-ից ստացել էր 3.9 մլն դոլար դրամաշնորհ, որի մի մասը բաժանվել էր համապատասխան միություններին:
«Այդ ժամանակ մեծ քանակությամբ պահպանակներ էլ տրամադրվեցին, որոնք բաժանվեցին միություններին: Դա որոշակիորեն հանդարտեցրեց մասնավորապես ՄԻԱՎ վարակի վտանգին ենթարկված աշխատողներին»,- ըստ թուրքական «Էնսոնհաբեր» լրատվական կայքի` ասել է Քըլըչքայան:
Ու քանի որ հիմա Թուրքիայի առողջապահության նախարարությունը զլանում է տրամադրել անվճար պահպանակներ, սեքս-բիզնեսի ոլորտում աշխատողների` ՄԻԱՎ-ով վարակվելու վտանգը մեծացել է: Բայց ՄԱԿ-ին հղված դիմումը չի բավարարվել` պատճառաբանությամբ, որ դա ՄԱԿ-ի գործառույթների շրջանակներում չի գտնվում: Խնդիրը մնում է չլուծված:
Պաշտոնական տվյալներով` Թուրքիայում 2013-ի առաջին կիսամյակում ՄԻԱՎ վարակակիր է դարձել 587 մարդ: Ոչ պաշտոնական տվյալներով` Թուրքիայում 20 հազար մարդ վարակված է ՄԻԱՎ-ով:

В канун Всемирного дня борьбы со СПИДом проститутки Турции обратились к ООН с просьбой – о бесплатных презервативах
Работники секс-индустрии Турции обратились в ООН после того, как Минздрав страны прекратил выдавать бесплатные презервативы. Об этом в интервью турецкому информационному сайту Ensonhaber рассказал председатель Ассоциации солидарности ЛГБТТ «Розовая жизнь» (Pink Life LGBT Solidarity Association) Бусе Кылычкая.
Согласно информации, в преддверии отмечаемого 1 декабря Всемирного дня борьбы со СПИДом представители секс-индустрии и общественные организации через Ассоциацию солидарности ЛГБТТ «Розовая жизнь» обратились в ООН с просьбой предоставить им бесплатные презервативы, поскольку Минздрав Турции отказывается это делать.
По словам председателя Ассоциации солидарности ЛГБТТ «Розовая жизнь» Бусе Кылычкая, в 2006 году Турция получила от The Global Fund грант в размере 3,9 млн. долларов, часть этой суммы была распределена между соответствующими объединениями.
«В это время было предоставлено также большое количество презервативов, которые были распределены среди групп, подверженных наибольшему риску ВИЧ-инфицирования», – сказал Бусе Кылыкчая.
И поскольку в настоящее время Минздрав Турции отказывается предоставлять бесплатные презервативы, представители секс-индустрии оказались в зоне большого риска инфицирования ВИЧ/СПИД. Однако ООН не удовлетворила их просьбу, мотивировав это тем, что она находится за пределами функций организации. Проблема остается нерешенной.
По официальным данным на первое полугодие 2013 года, в Турции число зараженных СПИДом достигло 587 человек. Между тем, по неофициальным данным, это число превышает 20 тыс.