Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա գտնվեց «Միացյալ խաչ» հուշարձանի բացմանը (տեսանյութ)
Այսօր Երևանի Մոսկովյան-Նալբանդյան –Իսահակյան փողոցների խաչմերուկում տեղադրվեց հայ և ռուս ժողովրդների դարավոր բարեկամությունը խորհրդանշող «Միացյալ խաչ» հուշարձանը:
Հուշարձանի հանդիսավոր բացման արարողությանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը, Երևանի քաղապետ Տարոն Մարգարյանը:
Հանդիսավոր բացման արարողությանը պատիվը վերապահվեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին և ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովին:
Բացման արարողությունից առաջ ելույթ ունենալով ներկաների առջև ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ այս հուշարձանը խորհրդանշում է այն ջերմ զգացմունքները, որ միմյանց նկատմամբ տածում են հայ և ռուս ժողովուրդները:
Վարչապետի խոսքերով, հայ-ռուսական հարաբերությունները կրում են ոչ միայն ռազմավարական, դաշնակցային բնույթ, այլև դրանք հիմնվում են ընդհանուր արժեքների վրա:
Իր հերթին ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը նշեց, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնվում են քրիստոնեական բարոյականության վրա:
«Մեր հարաբերությունները կրում են ռազմավարական բնույթ, ինչի մասին է վկայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Հայաստան»,- ասաց Մաքսիմ Սոկոլովը:
Հուշարձանի քանդակագործ Ֆիդիրխ Սողոյանը ելույթում նշեց, որ շատ հուզված է` ներկա գտնվելով հուշարձանի բացմանը: Նա իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանին, ով մեծ ջանքեր է գործադրել, որպեսզի այս հուշարձանը տեղադրվի Երևանում:
4.5 մետր բարձրությամբ հուշարձանը իրենից ներկայացնում է երկու բարեկամ` հայ և ռուս ժողովուրդները խորհրդանշող կանանց, ովքեր գլուխ են խոնարհել ընդհանուր հավատի խորհրդանիշ խաչի առջև և այդ խոնարհումով միաժամանակ պաշտպանում են խաչը:
Այս հուշարձանի նույնատիպը 1997թ Մոսկվայի 850 ամյակի առթիվ տեղադրվել է Մոսկվայի կենտրոնում: Հուշարձանը կառուցվել է մոսկվայաբնակ գործարարներ Սերգեյ Համբարձումյանի և Մակար Նահապետյանի հովանավորությամբ:

Президент Армении Серж Саргсян присутствовал на открытии памятника армяно-российской дружбе в Ереване
Сегодня в центре Еревана состоялась церемония открытия памятника «Единый крест», символизирующего дружбу между армянским и российским народами.
На торжественной церемонии открытия памятника присутствовали президент Армении Серж Саргсян, премьер-министр Тигран Саркисян, министр траснпорта РФ Максим Соколов, мэр Еревана Тарона Маргарян. Почетное право открыть монумент было предоставлено премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну и министру транспорта России Максиму Соколову.
В своем слове до торжественной церемонии Тигран Саркисян отметил, что этот памятник – символ крепких отношений, связывающих наши страны. По словам премьера, армяно-российские отношения носят не только стратегический, союзнический характер, но и основываются на общих ценностях.
В свою очередь Максим Соколов подчеркнул, что отношения между Арменией и Россией опираются на нормы христианской морали.
«Наши отношения носят стратегический характер, о чем свидетельствует также визит президента РФ Владимира Путина в Армению»,– добавил министр.
Отметим, что памятник «Единый крест» высотой 4,5 метров представляет собой фигуру двух женщин, олицетворяющих армянский и российский народы, которые склонили головы перед символом единой веры – крестом – и одновременно защищают крест. Памятник был построен на средства армянских предпринимателей из Москвы Сергея Амбарцумяна и Макара Наапетяна.
В 1997 году по случаю 850-летия Москвы подобный памятник был установлен в центре Москвы, в парке «Никитские ворота».