Ռուսաստանը մտադիր չէ հեռանալ Հարավային Կովկասից: Այսօր նման հայտարարություն արեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Գյումրիում «Ռուսաստան: Հայաստան: Մաքսային միություն» երրորդ միջտարածաշրջանային համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում:
«Ռուսաստանը մտադիր չէ հեռանալ Հարվային Կովկասից, ընդհակառակը մտադիր է ամրապնդել իր ներկայությունը»,-Հայտարարել է Վլադիմիր Պուտինը:
Իր ելույթում Ռուսաստանի նախագահը խոսել է Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների մասին՝ վկայակոչելով, որ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալներն անցնող տարում աճել են 20 տոկսով և հասել 1.2 միլիարդ դոլարի: Իսկ ռուսական ներդրումները Հայաստանում հասել են 3 միլիարդ դոլարի:
Խոսելով տնտեսական խնդիրների մասին՝ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Հայաստանի առաջընթացի համար լուրջ հնարավորություններ են ստեղծում հետխորհրդային տարածքում ծավալվող ինտեգրացիոն գործընթացները:
ՌԴ նախագահը ներկայացրել է որոշ տվյալներ, թե ինչ ազդեցություն է ունեցել Մաքսային միության գործունեությունը Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի փոխադարձ առևտրաշրջանառության վրա: Նրա խոսքով՝ դրական այդ դինամիկան սպասվում է նաև Հայաստանին, ով արդեն իսկ պատրաստ է ներգրավվել Մաքսային միության կազմում: ՌԴ նախագահը նշել է, որ ինքն անձնապես կփորձի նպաստել՝ Հայաստանի անդամակցության գործընթացն առավել ինտենսիվ դարձնելուն:

Россия не намерена покидать регион Южного Кавказа, напротив, намерена укрепить здесь свое присутствие. Об этом заявил находящийся в Армении с государственным визитом президент РФ Владимир Путин, выступая на Третьем армяно-российском межрегиональном форуме в Гюмри.
В. Путин обратился к российско-армянским двусторонним экономическим отношениям и отметил, что в уходящем году объемы товарооборота выросли на 20% и достигли уровня в 1,2 млрд. долларов, а размер российских инвестиций в республики приблизился к отметке в 3 млрд. долларов.
По словам главы российского государства, имеющие место в настоящее время интеграционные процессы на постсоветском пространстве создают для Армении серьезные возможности экономического прогресса.
Президент В. Путин представил конкретные данные о влиянии Таможенного союза на объемы товарооборота между Россией, Беларусью и Казахстаном и отметил, что такая же позитивная динамика ожидает Армению, которая готова вступить в ТС. Путин подчеркнул, что он лично будет стимулировать активизацию данного процесса.
Сегодня же в ходе государственного визита в Армению президент РФ Владимир Путин проведет также переговоры со своим армянским коллегой Сержем Саргсяном, побывает на 102-й российской военной базе.