Zaman. «Գյումրիի ռուսական ռազմաբազան իրականում և հիմնականում ուղղված է Թուրքիայի դեմ»
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հայաստան կատարած պետական այցը դուրս չի մնացել թուրքական լրատվամիջոցների ուշադրությունից: «Պուտինը Գյումրիում է» հոդվածում թուրքական առաջատար թերթերից «Զաման»-ի սյունակագիր Ֆիքրեթ Էրթանն ընդգծում է Գյումրիի` Հայաստանի երկրորդ քաղաք լինելու հանգամանքը, Կարսին և Արդահանին չափազանց մոտ լինելու գործոնը:
Հոդվածագիրը նշում է, որ Ռուսաստանի նախագահի օրակարգում է լինելու այցելությունը Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազա, որի գործունեության ժամկետը 2010 թվականին երկարացվել էր ևս 49 տարով՝ մինչև 2044 թվականը: Էրթանը տեղեկություններ է հաղորդում ռազմակայանի վերաբերյալ՝ հստակեցնելով անձնակազմի թիվը, ներկայացնելով ռազմատեխնիկական հագեցվածությունը, հնարավորությունները:
Հոդվածում նշվում է նաև, որ հայկական և ռուսական կողմերը քննարկում են 102-րդ ռազմաբազային պատկանող և Երևանում գտնվող Էրեբունու ռազմական օդանակավակայանի արդիականացման հարցը, որտեղ կարող են իջեցվել ռուսական ուղղաթիռներ:
Ըստ Ֆիքրեթ Էրթանի՝ 102-րդ ռուսական ռազմաբազան իրականում և հիմնականում ուղղված է Թուրքիայի դեմ և նրան զսպելու նպատակ ունի: Հոդվածագիրը հնարավոր է համարում, որ ռազմակայանի կողմից հայ- ադրբեջանական հավանական բախումների կամ պատերազմի ժամանակ հայկական ուժերին օգնություն կցուցաբերվի: Նա հիշեցնում է ռազմակայանի հրամանատար գնդապետ Անդրեյ Ռուզինսկու խոսքերը: Վերջինս ռուսական «Կռասնայա զվեզդա» թերթի «Ո՞րն է ռազմակայանի առաքելությունը» հարցին պատասխանել էր, որ եթե Ադրբեջանը Ղարաբաղի նկատմամբ ուժ կիրառի, ապա ՀԱՊԿ պարտավորությունների շրջանակում ռազմաբազան կարող է մասնակցել զինված հակամարտությանը:
Հոդվածի հեղինակն ընդգծում է, որ ռուս հրամանատարի այդ խոսքերն իրենց համար շատ պարզ են և նշանակում է են, որ եթե Ադրբեջանը ղարաբաղյան հարցում ռազմական որևէ փորձ կատարի, ապա Ռուսաստանն անտարբեր չի մնա, անհրաժեշտության դեպքում էլ ռազմական օգնություն կցուցաբերի:
«Պուտինի այցը Գյումրի, որի մասին հայկական և ռուսական մամուլը գուցեև շատ չխոսի, ըստ մեզ, կարևոր իրադարձություն է: Այդ այցելությամբ Պուտինը մեկ անգամ ևս ընդգծում է հայ-ռուսական դաշինքի ռազմական ասպեկտն ու դրա կարևորությունը և հիշեցնում է, որ Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանն է»,- գրում է թուրք հոդվածագիրը:

Путин визитом в Гюмри дал понять Турции и Азербайджану: гарантом безопасности Армении выступает Россия. Статья Zaman
Турецкие СМИ активно обсуждают государственный визит президента России Владимира Путина в Армению. В центре внимания колумниста одного из ведущих изданий Турции – Zaman – Фикрета Эртана оказалось посещение главой российского государства второго города Армении – Гюмри, который, как подчеркивает турецкий аналитик, находится «чрезвычайно близко от Карса м Ардагана» и на территории которого расположена 102-я военная база РФ.
Турецкий журналист в статье «Путин в Гюмри» напоминает, что соглашение о деятельности российской военной базы еще в 2010г. было продлено на 49 лет – до 2044г., и сообщает информацию о военно-технической оснащенности базы, ее возможностях в целом. Отмечается также, что армянская и российская сторона обсуждают вопрос модернизации военного аэродрома «Эребуни» на территории Еревана, откуда могут совершать полеты вертолеты РФ.
По словам Ф. Эртана, 102-я российская военная база на самом деле и в основном направлена против Турции и ставит целью сдерживание действий турецкой стороны. При этом обозреватель отмечает, что в случае столкновений между армянской и азербайджанской стороной или во время войны российская военная база, скорее всего, окажет поддержку армянам.
Колумнист Zaman указывает на недавнее заявление командующего размещенной в Армении 102-й военной базы ВС России полковника Андрея Рузинского. Напомним, российский военный в интервью «Красной звезде» заявил, что в случае возобновления руководством Азербайджана военных действий в связи с Нагорным Карабахом возглавляемая им «военная база может вступить в вооруженный конфликт в соответствии с договорными обязательствами Российской Федерации в рамках Организации Договора о коллективной безопасности».
В связи с этим турецкий аналитик подчеркивает, что из данного заявления командующего российской военной базой становится ясно: если Азербайджан в вопросе Нагорного Карабаха предпримет какие-либо вооруженные действия, то Россия не останется безучастной и в случае необходимости окажет военную поддержку.
«Визит Путина в Гюмри, о котором армянская и российская пресса, возможно, и не станут распространяться, с нашей точки зрения, – важное событие. Этим визитом Путин в очередной раз подчеркивает военный аспект российско-армянского союза, его важность и напоминает, что гарантом безопасности Армении выступает Россия», – резюмирует турецкий аналитик.