Վիգեն Սարգսյան. Շարքային սպառողի համար գազի սակագինը կմնա նույնը (Տեսանյութ)
Հայաստանում սպառողների համար գազի սակագինը նախօրեին ստորագրված հայ-ռուսական համաձայնագրերի գործողության արդյունքում փոփոխությունների չի ենթարկվի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը: Նա միաժամանակ ընդգծեց, որ ռուսական կողմի հետ համաձայնության արդյունքը գնի կայունության ապահովումն էր:
«Գազի առումով մենք երեկ ունեցանք շատ կարևոր պայմանավորվածություն: Մենք ֆիքսեցինք 5 տարով գազի մատակարարման սակագնի հաշվարկման ֆորմուլան, և դա շատ կարևոր է, որովհետև նախկին 5 տարվա ընթացքում մենք 5 անգամ գնի փոփոխություն ենք ունեցել: Եվ թեև դա սպառողի համար ամեն անգամ չի արտացոլվել գնի բարձրացմամբ, բայց ամեն անգամ որոնվել են ճանապարհներ, որոնցով հնարավոր է եղել փոխհատուցել դա՝ առանց սպառողի շահերին հարվածելու»,- նշեց Վիգեն Սարգսյանն ու տեղեկացրեց, որ նախորդ տարիների ընթացքում գազի սակագնի բարձրացման հետևանքով լրացուցիչ բեռ է ստեղծվել տնտեսության համար, բյուջեի համար, որը ռուսական կողմին փոխհատուցվել է «Հայռուսգազարդ» ընկերության 20 տոկոսը ռուսական կողմին փոխանցելու ձևով:
Նրա խոսքով, Հայաստանի կառավարությանը պատկանող մասնաբաժինը ռուսական կողմին փոխանցվել է՝ «փոխհատուցելու համար գազի գնի այն տարբերությունը», որը գոյանում էր սահմանի վրա հաշվարկվող մատակարարման գնի և սպառողի համար հաշվարկված գնի միջև:
Արդյունքում` թեև Ռուսաստանը նախօրեի համաձայնություններով զրոյացնում է գազի արտահանման մաքսատուրքը, այսինքն՝ Հայաստանն այսուհետ ձեռք կբերի բանակցված սակագնից մոտ 30 տոկոսով էժան, բայց Հայաստանի տարածքում իրացման սակագները չեն վերանայվի:
«Այս պայմանավորվածությունների արդյունքում գազի գինը չի նվազի, բայց ակնհայտորեն մեծ առավելություն է, որ այն չի ավելանա, որովհետև գազի այն գինը, որ դրված էր պայմանագրում, ի սկզբանե 30 տոկոսով ավելի բարձր էր, քան այն գինը, որ օգտագործվել է սակագնի այս վերջին բարձրացման ժամանակ հաշվարկ կատարելիս: Այսինքն՝ 270 դոլարի փոխարեն հաշվարկի մեջ օգտագործվել է 189, որն էլ եղավ այն թիվը, որի վրա փաստորեն մենք կարողացանք բանակցել և պայմանավորվել երեկ ռուսական կողմի հետ»,- նշեց Վիգեն Սարգսյանը և վստահեցրեց, որ եթե ռուսական կողմի հետ բանակցությունները հաջող ավարտ չունենային, Հայաստանը ստիպված կլիներ կրկին վերանայել ներքին սակագները.
«Եթե այդ բանակցությունները հաջողության չբերեին, և եթե մենք չունենայինք երեկվա ստորագրված պայմանագիրը, ապա սակագնի հերթական վերանայման կարիք կարող էր առաջանալ, որից մենք փաստորեն կարողացանք խուսափել ոչ միայն այսօրվա համար, այլ առաջիկա հինգ տարվա համար: Կարողացանք ունենալ որոշակի վստահության պաշար գազի գնի վերաբերյալ, քանի որ Հայաստան մատակարարվող գազի գինը փոխշաղկապվեց Ռուսաստանի ներքին սակագնի հետ, և դա շատ մեծ առավելություն է»:
Հիշեցնենք, որ Վլադիմիր Պուտինի պետական այցի արդյունքներով երեկ Երևանում նախագահների միջև կայացած բանակցություններից հետո ստորագրվել էին մեկ տասնյակից ավելի փաստաթղթեր, որոնցից 3-ն առնչվում էին գազի ոլորտին: Մասնավորապես, Հայաստան բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ համաձայնագիրը, «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին համաձայնագիրը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և «Գազպրոմ» բաց բաժնետիրական ընկերության միջև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը փոխհատուցում տրամադրելու մասին համաձայնագիրը:

Тариф на природный газ для потребителей в Армении останется неизменным. Заявление главы Аппарата президента РА
18:30 03/12/2013
В результате действия подписанных накануне, 2 декабря, по итогам армяно-российских переговоров соглашений тариф на природный газ для потребителей Армении останется неизменным. Об этом в ходе сегодняшней встречи с журналистами сообщил руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян, подчеркнув при этом, что результатом соглашения с российской стороной стало обеспечение стабильности цены на газ.
«В плане тарифа на газ Армении накануне удалось достичь очень важной договоренности. На ближайшие 5 лет мы зафиксировали формулу расчета тарифа на поставляемых газ, и это очень важно, так как за прошедшие 5 лет цена на газ изменялась 5 раз. И хотя для потребителей это не всегда оборачивалось повышением цены, но каждый раз велся поиск путей, которые позволили бы компенсировать это повышение, не ударив по интересам потребителей», – отметил Виген Саркисян, сообщив, что в течение предыдущих лет в результате повышения цены на газ был создан дополнительный груз для экономики, бюджета страны. Последнее, по его словам, было компенсировано путем передачи российской стороне 20% акций ЗАО «АрмРосгазпром».
Виген Саркисян отметил также, что 20% акций ЗАО «АрмРосгазпром», принадлежащих правительству Армении, было передано российской стороне «для компенсации разницы цены на газ», которая возникала между ценой на границе и ценой для потребителей.
В результате, хотя Россия в соответствии с вчерашними соглашениями и обнуляет таможенную пошлину на поставляемый в Армению газ, то есть Армения отныне будет покупать голубое топливо по цене на 30% ниже той, что была достигнута в результате переговоров, однако тарифы на реализацию на территории республики не будут пересмотрены.
«В результате этих договоренностей цена на газ не снизится, но и не повысится, что является очевидным преимуществом. Дело в том, что цена на газ, которая была закреплена в договоре, изначально была на 30% выше той, которая учитывалась при расчете тарифов на газ для потребителей после последнего подорожания. То есть в расчетах вместо 270 долларов использовалось 189 долларов за тысячу кубометров, что и совпало с той суммой, о которой мы сумели договориться с российской стороной в ходе состоявшихся накануне переговоров», – сказал В.Саркисян, заверив: если бы переговоры с российской стороной не увенчались успехом, Армения была бы вынуждена вновь пересмотреть внутренние тарифы.
«Если бы эти переговоры не увенчались успехом, и если бы у нас не было подписанного накануне договора, могла возникнуть необходимость в очередной раз пересмотреть тариф на газ. Нам фактически удастся избежать этого не только в ближайшее время, но и в течение предстоящих 5 лет. Нам удалось достичь определенной уверенности относительно цены на газ, так как цена на поставляемый в Армению газ отныне связана с внутренним российским тарифом, и это очень большое преимущество».
Напомним, с 2014 по 2018гг. Россия будет поставлять Армении газ по цене 189 долларов за тыс. кубометров. Об этом заявил 2 декабря президент РФ Владимир Путин во время совместной с президентом РА Сержем Саргсяном пресс-конференции в Ереване, которая состоялась в рамках госвизита главы российского государства в Армению. По словам В. Путина, ряд льгот для Армении Россия в одностороннем порядке установит до вступления республики в Таможенный союз. В частности, Армения может закупать у России вооружение по внутренним тарифам РФ. Кроме того, Москва снимет таможенную пошлину в 30% на экспорт нефти и нефтепродуктов. Как подчеркнул В. Путин, в результате этого российский бюджет недополучит довольно значимой суммы, однако они готовы пойти на такие льготы.
Россия идет на серьезные льготы и будет поставлять газ Армении по цене $189 за тыс. кубометров
Путин видит в Армении полноправного участника интеграции и отметил одобрение такого подхода странами «тройки» Таможенного союза