Մակարյան. Ռուսական քաղաքական որոշումները էական են դառնում հայ-ռուսական առևտրի մեջ (Տեսանյութ)
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձավ հայ-ռուսական առևտրաշրջանառության ծավալներին ու դրա բացվածքին:
«Եթե մենք նայում ենք այսօրվա իրավիճակին, ստացվում է, որ մենք բերում ենք ռուսական գազ, վառելանյութ, որոշակի հումքեր, դրա հիման վրա թողարկում ենք արտադրանք, ունենք դա արտահանելու խնդիր, որտեղ նույն տրանսպորտային միջոցները գազ ու բենզին ենք օգտագործում, որպեսզի ստեղծված ապրանքները հետ գնան Ռուսաստան: Այսինքն մենք ունենք մի շղթա, որ եթե մենք ուզում ենք Ռուսաստանի հետ առևտուրը կխթանվի, ապա Ռուսաստանը պետք է շահգրգիռ լինի` էժանացնելու էներգակիրները»,-ասաց բանախոսը:
Նրա գնահատմամբ, ռուսական քաղաքական որոշումները էական են դառնում հայ-ռուսական առևտրի մեջ:
Գագիկ Մակարյան. Կառավարությունը չկարողացավ հասարակությանը հոգեբանորեն նախապատրաստել կենսաթոշակային բարեփոխումներին

Гагик Макарян: Политические решения Москвы важны для развития торговли между Арменией и Россией
Председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Гагик Макарян в хорде сегодняшней пресс-конференции обратился к объему торгового оборота между Арменией и Россией.
«Если рассматривать ситуацию, которая сложилась сегодня, то получается, что Армения импортирует российский газ, топливо, определенные виды сырья, на основе этого производится продукция. Затем для экспорта произведенной продукции в Россию вновь используются импортируемые из этой страны газ и бензин. То есть у нас образуется цепочка, и для того, чтобы стимулировать торговлю между двумя странами, Россия должна снизить цены на энергоносители», – сказал Г.Макарян.
По его словам, политические решения России становятся ощутимыми для развития торговли между РФ и Арменией.