«Վիկիլիքսը» բացահայտում է Միացյալ Նահանգների գաղտնի զեկույցն ամերիկահայերի վերաբերյալ
Միշտ էլ հետաքրքիր է իմանալ, թե Ամերիկայի հայկական համայնքն ինչպես է դիտարկվում օտարների կողմից: Այդ պատկերն ավելի գրավիչ է դառնում, երբ գնահատականը տրվում է ամերիկացի դիվանագետի կողմից մի ներքին զեկույցում:
«Վիկիլիքսը» մեծ թվով ամերիկյան կառավարական գաղտնի փաստաթղթեր է հրապարակել, այդ թվում` Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հեռագրերն ուղղված Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտին: Այդ զեկուցագրերից մեկը, 2009 թվականի նոյեմբերի 17-ի թվագրությամբ, դեսպան Մարի Յովանովիչի «գաղտնի» զեկույցն է, որն ընդգրկում է 2009 թվականի նրա շրջայցը` Լոս Անջելես, Բոստոն, Նյու Յորք և Վաշինգտոն քաղաքներ:
Ահա դեսպանի զեկույցի որոշ ուշագրավ հատվածներ` «Սփյուռքի համայնքների ներգրավման փորձը. Հայաստան» վերնագրով.
1. Հայ Առաքելական եկեղեցու թեմը «Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի իշխանության ներքո է», մինչդեռ Կիլիկիո Առաջնորդարանը «ճանաչում է Հայոց կաթողիկոսի իրավասությունը, որը գտնվում է Անթիլիասում, Լիբանան: Սա միայն վարչական նպատակներով է, սակայն, Կիլիկիո Առաջնորդարանը ճանաչում է Հայաստանի Էջմիածնի Կաթողիկոսի աստվածաբանական գերակայությունը: Կիլիկիո Առաջնորդարանը կապված է Հայ հեղափոխական դաշնակցության (ՀՅԴ)/դաշնակների հետ. այն հիմնադրվել է 1890 թվականին և կազմում է Ամերիկայի հայկական համայնքի երեք խոշորագույն հատվածներից մեկը և իր բնույթով պահպանողական է»: Զեկույցում բացատրվում է, որ «ՀՅԴ-ն/դաշնակները երկու նպատակ ունեն. 1915 թվականի հայերի ջարդերը Թուրքիայում որպես ցեղասպանություն ճանաչումը և արևելյան Թուրքիայում ավանդական հայկական տարածքների վերականգնումը»: Վստահաբար կարելի է ասել, որ Թուրքիայի կառավարությանը դուր չի գա, որ ամերիկյան դիվանագետը Թուրքիայի հատվածները ներկայացրել է որպես «ավանդական հայկական տարածքներ»: Բացի այդ, զեկույցում նշվում է, որ ՀՅԴ-ն «աջակցում է կանանց օժանդակ միությանը հայտնի որպես Հայ օգնության միություն (ՀՕՄ), ի լրումն երիտասարդական և մշակութային միություններին և ԱՄՆ-ում գործեղ խոշոր լրատվամիջոցներին, ներառյալ` թերթեր, ռադիո և հեռուստատեսություն»:
2. Զեկույցում ամերիկահայ կաթոլիկները ներկայացված են որպես «ամենափոքր կրոնական դավանություն.... Հայ կաթոլիկ եկեղեցին աջակցում է քիչ թվով դպրոցների և մանկատների, բայց գրեթե ոչ մի գործունեություն չի ծավալում Հայաստանում»:
3. «Հայ բողոքական համայնքը համարվում է ամենահին հայկական համայնքը Միացյալ Նահանգներում և այդ համայնքի անդամները շատ ակտիվ են իրենց` Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցությամբ»:
4. «Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը» (ՀԲԸՄ) հիմնադրվել է 1906 թվականին, երկրորդ խոշոր հատվածն է և ամենամեծ բարեգործական կազմակերպությունը հայկական համայնքում…. Նրանք կապված են Ռամկավար ազատական կուսակցության (ՌԱԿ) հետ, նաև հայտնի են որպես ռամկավարներ, որն ակտիվ է (բայց լուսանցքային) Հայաստանում, Սփյուռքի ամերիկյան համայնքում և Միջին Արևելքում, ինչպես Լիբանանում»:
5. «Հնչակները կամ Սոցիալ դեմոկրատ հնչակյան կուսակցությունը երրորդն է հայկական համայնքի քաղաքական կազմակերպությունների խմբում և ամենասակավաթիվը: Այն գործում է որպես քաղաքական ակումբ Կալիֆորնիայում և հրատարակում է շաբաթաթերթ»:
6. Զեկույցում թվարկվում են նաև «անկախ կազմակերպություններ, որոնք քաղաքական բնույթ չունեն», ինչպես Ամերիկայի հայկական համագումարը [ԱՀՀ], Լինսի հիմնադրամը, Գաֆեսչյան հիմնադրամը և Թուֆենկյան հիմանդրամը: Հետաքրքիր է, որ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) տեղադրված է այս կատեգորիայում, չնայած որ զեկույցն ընդունում է, որ Հայ Դատի հանձնախումբը «ընդհանուր առմամբ ճանաչվում է որպես դաշնակցականների լոբբիստական կազմակերպություն»:
7. Զեկույցը մարդասիրական խմբում ընդգրկել է Հայ օգնության ֆոնդը, «Հայաստան» համահայկական հիմադրամը, Հայաստանի մանուկների հիմնադրամը, Ջինիշյան հիմնադրամը, Հայկական ակնաբուժական ծրագիրը և Հայաստանի ծառատունկ ծրագիրը, սակայն չի նշում Միացյալ հայկական հիմնադրամի մասին, որը 700 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն է հասցրել Հայաստան 1988 թվականի երկրաշարժից ի վեր:
8. Դեսպան Յովանովիչը Հայաստանի սփյուռքի նախարարությունը և Ազգային մրցունակության հիմնադրամը ներկայացնում է որպես Հայաստանի կառավարության կողմից Սփյուռքի հետ կապ հաստատելու օրինակներ:
9. Զեկույցում հայկական Սփյուռքը քննադատվում է «Հայաստանում ժողովրդավարության, ընտրական բարեփոխումների և քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը» չաջակցելու համար: Սակայն, այնտեղ նշվում է, որ ամերիկահայերը ֆինանսական օժանադակություն են ցուցաբերում երկու վերլուծական կենտրոնների՝ Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնին և Սիվիլիթաս հիմնադրամին:
Դեսպան Յովանովիչի զեկույցի առավել հետաքրքիր բաժինը վերաբերում է Հայ-թուրքական արձանագրություններին: Նա պնդում է, որ ամերիկահայ կազմակերպությունները «սևեռուն ուշադրություն են դարձնում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության որոշումներին և արագորեն համախմբում են իրենց աջակիցներին ընդդեմ Հայաստանի կառավարության, եթե Սփյուռքի խմբերը գտնում են, որ կառավարությունը չի գործում Հայաստանի լավագույն շահերից ելնելով: Շատ խմբեր դեմ են հանդես եկել կառավարության տարածաշրջանային հաշտեցման ջանքերին, այն հիմնավորմամբ, որ նման հաշտեցումը չի ընդգրկում Լեռնային Ղարաբաղի եռացող հակամարտության լուծումը կամ ճանաչում, որ Օսմանյան կայսրությունն իրագործել է 1915 թվականի ցեղասպանությունը: Այլ կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Ամերիկայի հայկական համագումարը և ՀԲԸՄ-ը, հրապարակայնորեն աջակցել են կառավարության քաղաքականությանը, ուղղված տարածաշրջանային համագործակցությանն ու Կովկասում Հայաստանի մեկուսացմանը վերջ դնելուն: 2009 թվականի սեպտեմբերին, ԱՀՀ-ը, ՀԲԸՄ-ը, Արևելյան և Արևմտյան թեմերի եկեղեցիները և ռամկավարները հանդես եկան հայտարարությամբ, որով աջակցում էին նախագահ Սարգսյանի` Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման արտաքին քաղաքականությանը»:
Չնայած դեսպանի զեկույցը պարունակում է հետաքրքրական տեղեկություններ, սակայն այն ճշգրիտ և համապարփակ ձևով չի բնութագրում ամերիկահայ համայնքի ողջ պատկերը:

It is always interesting to see how the Armenian community is viewed by outsiders. That perspective becomes more fascinating when the assessment is made by a U.S. diplomat in an internal report.
The large number of classified U.S. government documents released by WikiLeaks include cables sent by the American Embassy in Armenia to the State Department. One of those dispatches, dated Nov. 17, 2009, is a ‘Confidential’ report by Amb. Marie L. Yovanovitch covering her 2009 tour of Los Angeles, Boston, New York City, and Washington, D.C.
Here are highlights of the ambassador’s report, titled: “Experience Engaging Diaspora Communities — Armenia.”
1) The Diocese of the Armenian Apostolic Church “is under the authority of the Holy See of Etchmiadzin,” while the Prelacy “recognizes the jurisdictional authority of the Armenian Catholicos (head of the Armenian Church) based in Antelias, Lebanon. This is only for administrative purposes though, as, doctrinally, the Prelacy recognizes the theological supremacy of the Catholicos in Etchmiadzin in Armenia. The Prelacy is associated with the Armenian Revolutionary Federation (ARF)/Dashnaks, founded in 1890, and constitutes one of the three largest sectors of the Armenian-American community and are considered conservative in nature.” The report explains that “the ARF/Dashnaks have two goals: recognition that the massacres of Armenians in Turkey in 1915 constitute genocide, and the recovery of the traditional Armenian lands in eastern Turkey.” In all certainty, the Turkish government would not be pleased that a US diplomat has described parts of Turkey as “traditional Armenian lands.” Furthermore, the report states that the ARF “supports a ladies auxiliary association…known as the Armenian Relief Society (ARS), in addition to youth and cultural associations and a large media operation in the United States including newspapers, radio, and television.”
2) The report describes U.S. Armenian Catholics as “the smallest religious denomination…. The Armenian Catholic Church supports a small number of schools and orphanages but has almost no activities in Armenia.”
3) “The Armenian Protestant community is considered the oldest Armenian community in the United States and is very active through their Armenian Missionary Association of America (AMAA).”
4) “The Armenian General Benevolent Union (AGBU), established in 1906, is the second major sector and is the largest charitable organization in the Armenian community…. They are affiliated with the Armenian Democratic Liberal Party (ADL), also known as Ramkavars, which is active (but marginal) in Armenia, the American Diaspora community, and in the Middle East, such as Lebanon.”
5) “The Hnchag, or Armenian Social Democrat Party, is the third of the politically based Armenian community cluster of organizations and the smallest Armenian-community based political party. It functions as a political club in California and publishes a weekly paper.”
6) The report also lists “independent organizations that are non-partisan in character,” such as the Armenian Assembly of America [AAA], Lincy Foundation, Cafesjian Foundation, and Tufenkian Foundation. Interestingly, the Armenian National Committee of America (ANCA) is placed in this category even though the report acknowledges that ANCA is “generally recognized as the lobbying organization of the Dashnaks.”
7) In the humanitarian group, the report includes the Fund for Armenian Relief, Hayastan All Armenian Fund, Children of Armenia Fund, Jinishian Foundation, Armenian EyeCare Project, and Armenia Tree Project, but fails to mention the United Armenian Fund which has delivered close to $700 million of humanitarian aid to Armenia since the earthquake of 1988.
8) Amb. Yovanovitch describes the Ministry of Diaspora and the National Competitiveness Foundation as examples of the Armenian government’s outreach efforts to the Diaspora.
9) The report criticizes the Armenian Diaspora for not supporting “the promotion of democracy, electoral reform, and civil society development in Armenia.” However, it states that Armenian-Americans provide financial support to two think tanks: the Armenian Center for National and International Studies, and Civilitas Foundation.
The most interesting aspect of Amb. Yovanovitch’s report is the section on the Armenian-Turkish Protocols. She asserts that Armenian-American groups “pay close attention to Armenia’s foreign policy decisions and are quick to mobilize their supporters against the Armenian government if the Diaspora groups believe the government is not acting in Armenia’s best interests. Many groups oppose the government’s regional reconciliation efforts on the grounds that such reconciliation does not include resolution of the simmering conflict in Nagorno-Karabagh or recognition that the Ottoman Empire engaged in genocide in 1915. Other groups though, such as the Armenian Assembly of America and AGBU, have publicly supported the government’s policies of regional cooperation and an end to Armenia’s isolation in the Caucasus. In September [2009], AAA, AGBU, the Eastern and Western Diocese Churches, and the Ramkavars issued a public statement supporting President Sargsyan’s foreign policy to normalize relations with Turkey.”
Although the Ambassador’s report is informative, it does not accurately and comprehensively cover the full spectrum of the Armenian-American community.