Հայկ Դեմոյան. Հայ-թուրքական մերձեցմանը նվիրված միջոցառումները 2015-ին ընդառաջ հայկական կողմի պահանջները մեղմելու համար են
«Փորձը ցույց է տալիս, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առումով Թուրքիայից որևէ ակնկալիք ունենալն ուղղակի միամտություն է»: Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը նվիրված, վերջին շրջանում ավելի հաճախակի անցկացվող միջոցառումներին` Panorama.am-ին ասաց ԳԱԱ Ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
«Թուրքիան փաստացի ապացուցել է, որ որևէ նման նախաձեռնություն չի կարող լուրջ արդյունքի բերել, սա առաջին փաստագրումն է, մյուս կողմից էլ բոլոր այդ նախաձեռնությունների պարագայում չենք կարող կասկած չունենալ, որ դրանք ուղղորդվում և վերահսկվում են որոշակի կետից` նպատակ ունենալով մեղմել կամ գոնե թուրքանպաստ ընկալումներ ստեղծել միջազգային հանրության շրջանում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին»,-ասաց Դեմոյանը:
Նշենք, որ վաղը Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում նախատեսվում է անցկացնել The Longest Handshake ակցիան, որի ժամանակ «Հայաստանի ներկայացուցիչն ու Թուրքիայի ներկայացուցիչն իրար ձեռք կսեղմեն այնքան երկար ժամանակ, որքան դա հնարավոր է: Կազմակերպիչների մտահղացմամբ, դա պետք է ցուցադրի մարդկային փոխհարաբերությունների կարևորությունն ու դրանց հնարավոր լինելը նույնիսկ այնպիսի ժողովուրդների պարագայում, որոնց պատմությունը լի է հակասություններով: Այն իրականություն է դառնալու TANGO Network (Turkish and Armenian NGO's Network) և TWIGA ռուսական և ԱՊՀ երկրների խոշոր հաղորդակցական խմբի աջակցությամբ»:
Հայկ Դեմոյանն այս միջոցառման մասին տեղյակ չէ, բայց վստահ է, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ նմանատիպ նախաձեռնությունների թիվն ավելանալու է:
«Արդեն իսկ շատ են, ինչպես ասում են` եթերը լցված է նման աղմուկով: Մենք ուշի ուշով հետևում ենք, թե ովքեր են դրանք իրականացնողները, որոնք են նրանց նպատակները»,-ասաց ինստիտուտի տնօրենը:
Հ. Դեմոյանը պատրաստվում է առանձին հոդվածով անդրադառնալ նման նախաձեռնություններին, որտեղ կփորձի միջազգային հանրությանը մանրամասներ տալ դրանց մասին:
«Ուսումնասիրությունների արդյունքում մի բան պարզ է, որպես կանոն նման նախաձեռնությունների հեղինակը հայկական կողմը չէ: Դա արդեն ինչ-որ բանի մասին խոսում է: Եթե դա գալիս է թուրքական կողմից, ապա հասկանալի է, որ նպատակը ոչ միայն հանրային դիվանագիտությունն է կամ հայ գործընկերների հետ կապեր ստեղծելը: Այստեղ աշխատում են նաև տարբեր երկրների կողմից տրվող դրամաշնորհներ, որոնց նպատակը ոչ այնքան հայ-թուրքական մերձեցումն է, այլ քաղաքական որոշակի դիվիդենտներ շահելը: Բայց եթե հանրագումարի բերենք այս ամենը ինչը, ապա բոլորը 2015-ին ընդառաջ հայկական կողմի պահանջներն ու ակնկալիքները մեղմելու համար են»,-ասաց Հ. Դեմոյանը:

А.Демоян: Турция проводит мероприятия, пытаясь смягчить требования армянской стороны в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян
«Опыт показывает, что наивно связывать какие-либо ожидания с Турцией в плане нормализации армяно-турецких отношений наивно»,– об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил директор Музея-института Геноцида армян НАН Армении Айк Демоян, касаясь часто проводимых в последнее время мероприятий, посвященных нормализации армяно-турецких отношений.
«Турция фактически доказала, что ни одна подобная инициатива не может привести к серьезному результату. С другой стороны в случае со всеми подобными инициативами мы не можем сомневаться в том, что они направляются и контролируются с одного пункта и имеют целью смягчить или создать в кругах мирового сообщества протурецкие настроения в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян»,– заявил Айк Демоян.
Отметим, что в столице Грузии Тбилиси планируется провести акцию The Longest Handshake, в ходе которой представитель Армении и представитель Турции возьмутся за руки и будут сохранять рукопожатие так долго, насколько это возможно. По задумке организаторов, эта акция должна показать важность взаимоотношений между людьми и возможность их установления даже в случае с такими народами, история которых полна противоречий. Инициаторами акции выступили армянские и турецкие бизнесмены, представители мира искусств, различных НКО при поддержке TANGO Network (Turkish and Armenian NGO's Network).
Айк Демоян не в курсе данного мероприятия, но он уверен, что в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян число подобных инициатив увеличится.
Директор музея намерен опубликовать отдельную статью о подобных инициативах, в которой он попытается представить мировому сообществу подробности на эту тему.
«В результате исследований становится ясно, что, как правило, инициатором подобных мероприятий является не армянская сторона. Это уже о чем-то говорит. Если инициатором выступает турецкая сторона, то понятно, что цель не только в публичной дипломатии или установлении связей с армянскими партнерами. Здесь „срабатывают” гранты от разных стран, цель которых – не столько сближение Армении и Турции, сколько стремление выиграть определенные политические дивиденды. Но если обобщить все это, то можно сказать, что все они направлены на смягчение требований и ожиданий армянской стороны в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян», – резюмировал Айк Демоян.