Super Mario-ն և Քեմալ Աթաթուրքը. երգիծական անդրադարձ
«1980-90-ականներին երեխաների գիտակցության մեջ քեմալիզմի գաղափարախոսություն ներարկելու համար Թուրքիայի քեմալական իշխանություններն օգտագործել են նաև համակարգչային խաղերի միջոցով ներգործելու տեխնոլոգիան: Դրանցից ամենանշանավորը «Ateri» լոգոտիպով համակարգչային խաղհերոսի` Սուպեր Մարիոյի կերպարն է, որի նախատիպը փաստորեն Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքն է` Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիրը, առաջին նախագահը և քեմալիզմի գաղափարախոսության հայրը»:
Այս մասին հայտնում է թուրքական «Ա hաբեր» լրատվականը` վկայակոչելով «Էքստրա վերսիյոն» երգիծական կայքին: Աղբյուրը հրապարակել է Աթաթուրքի և Սուպեր Մարիոյի համեմատական լուսանկարները և նկատել տվել նմանության ընդհանուր գծերը: Մարիոն պատկերված է այնպիսի բեղերով, ինչպիսին Աթաթուրքն ուներ «Իթթիհաթ վե թերաքի» (Միություն և առաջադմիություն) կուսակցությունում գործելու տարիներին: Այդ բեղը հայտնի էր իթթիհաթական բեղ, քանի որ այսօրինակ բեղեր ունեին իթթիհաթական ղեկավար դեմքերը:
«Նույնիսկ «Ateri» անունն է խորհրդանշում քեմալիզմը: Այդ անվան մեջ կա At + eri միացությունը, որը կնշանակի ձի (at) և զինվոր (er), այսինքն զինվոր`ձիու վրա: Աթաթուրքը, ինչպես գիտեք, ունի այդպիսի լուսանկար»,- մանրամասնում է լրատվամիջոցը:
Եվ վերջապես, խաղհերոսի գլխին կա գլխարկ, որի վրա պատկերված է M տառը: Դա էլ խորհրդանշում է Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի անվան առաջին տառը:

Персонаж игры Super Mario был создан по прототипу первого президента Турции Ататюрка
«В 1980-90-х годах для укоренения идеологии кемализма в сознании детей кемалистские власти Турции использовали также технологию воздействия через компьютерные игры. Наиболее популярным среди них является образ Супер Марио (главного персонажа одноименной компьютерной игры) с логотипом «Ateri», прототипом которого фактически является Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель современного турецкого государства, первый президент Турции и основоположник идеологии кемализма.
Об этом сообщает турецкий информационный канал A Haber, ссылаясь на публикацию сатирического сайта Extra Version. Источник для сравнения опубликовал также фотоснимки Ататюрка и Супер Марио с указанием на общие черты сходства. Марио изображен с такими же усами, что и Ататюрк в годы членства в партии «Иттихад ве теракки» («Единение и прогресс»). Подобные усы носили лидеры иттихадистского движения.
«Даже Ateri является одним из символов кемализма: At (лошадь) и Eri (солдат), то есть солдат на лошади. Как известно, у Кемаля Ататюрка также есть подобная фотография»,– пишет издание.
И, наконец, на голове у Mario шапка с буквой M, которая также символизирует первую букву имени Мустафы Кемаля Ататюрка.