Կ. Սարիբեկյան. ՀՀ-ՌԴ ռազմական համագործակցությունը՝ նոր մակարդակում
«Ռազմական համագործակցության առումով Հայաստանը Ռուսաստանի հետ մեծ թվով պայմանագրեր ունի, սակայն ՌԴ նախագահի՝ դեկտեմբերի 2-ին կատարած այցի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները նոր՝ ավելի բարձր մակարդակի հասցրեցին երկկողմ համագործակցությունը»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք ՀՀ-ՌԴ ռազմա-տեխնիկական համագործակցությունը ու այդ տեսանկյունից, ինչպե՞ս կգնահատեք ՌԴ նախագահի այցի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ասաց ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կարեն Սարիբեկյանը:
Նրա խոսքերով, կարևորագույն ձեռքբերումներից է ռուսական ռազմաարդյունաբերական հիմնարկներից ուղղակի գնումներ անելու հնարավորությունն է, ինչը հնարավորություն կտա սպառազինություն ձեռք բերել անհամեմատ էժան գներով:
«Ոչ պակաս կարևոր է համատեղ ռազմաարդյունաբերական հիմնարկների շահագործումը ու համապատասխան ենթակառուցվածքների հիմնումը»,- հավելեց նա:
Կ. Սարիբեկյանը նշեց, որ Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի որոշումից հետո, մի շարք ապրանքատեսակներից բացի, հնարավոր կլինի առանց մաքսատուրք ներկրել նաև զենք-զինամթերք:
Հարցին, թե ինչպե՞ս եք վերաբերում ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին սպառազինություն վաճառելու փաստին, պատգամավորը նշեց. «Նախագահը Ադրբեջանին զենք վաճառելու թեման բարձրացրել է նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների ֆորմատով տեղի ունեցող հանդիպումների ժամանակ և ես ենթադրում եմ, որ Ռուսաստանը մոտ ապագայում կվերանայի իր մոտեցումը՝ Ադրբեջանին զենք վաճառելու հարցում»:
«Ամեն դեպքում, ցանկացած երկիր, Ադրբեջանին սպառազինություն վաճառելուց պետք է գիտակցի, թե ինչպիսի պատասխանատվություն է ստանձնում ու ինչ հետևանքների դա կարող է հանգեցնել: Այս տեսանկյունից, ՌԴ-ն միակ երկիրը չէ, որ զենք է վաճառում, պետք է հետևողական լինել նաև մնացած երկրների կողմից Ադրբեջանին մատակարարվող սպառազինության գործարքներին»,- նշեց Կ. Սարիբեկյանը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ-ում ռուսական ռազմակայանի արդիականացումը, պատգամավորը նշեց. «ՌԴ-ն որպես ռազմավարական դաշնակից ու որպես ՀԱՊԿ-ում մեր գործընկեր կապված է Հայաստանի հետ համապատասխան իրավական բազայով, իսկ ռուսական 102-րդ ռազմական բազան իր հստակ խնդիրներն ունի, ամեն դեպքում ռազմաբազայի հզորացումը կարևոր է: Սակայն առավել կարևորում եմ հայկական զինուժի մարտական պատրաստվածության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերն ու բանակի՝ նոր սպառազինությամբ ապահովումը, ինչի ուղղությամբ բավականին մեծ աշխատանք է տարվում»:

К. Сарибекян: Достигнутые в ходе визита Путина договоренности вывели армяно-российское военное сотрудничество на новый уровень
17:45 06/12/2013
В плане военного сотрудничества у Армении с Россией есть большое число соглашений, однако договоренности, достигнутые 2 декабря в ходе государственного визита президента РФ Владимира Путина в республику, вывели двустороннее сотрудничество на новый, более высокий уровень. Об этом в интервью Panorama.am заявил член Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Карен Сарибекян.
Данное заявление Карен Сарибекян сделал в ответ на вопрос о том, как он оценивает военно-техническое сотрудничество между Арменией и РФ и достигнутые в ходе визита президента РФ договоренности в этой сфере.
По словам депутата, в качестве одного из главных достижений является возможность совершать прямые покупки из российских военно-промышленных предприятий, что позволит приобретать вооружение по несравненно более низким ценам.
«Не менее важны эксплуатация совместных военно-промышленных предприятий и создание соответствующих инфраструктур», – добавил он.
К. Сарибекян отметил также, что после вступления Армении в Таможенный союз, за исключением определенных товаров, станет возможным и импортирование без пошлин оружия и боеприпасов.
В ответ на вопрос касательно поставок Россией вооружения Азербайджану депутат сказал: «Президент поднял тему продажи оружия Азербайджану во время встреч на уровне глав государств стран-участниц ОДКБ, и полагаю, что Россия в обозримом будущем пересмотрит свою позицию в вопросе продажи оружия Азербайджану».
«Во всяком случае любая страна, продавая вооружение Азербайджану, должна понимать, какую ответственность она берет на себя и к каким последствиям это может привести. С этой точки зрения РФ – не единственная страна, продавшая Азербайджану оружие. Нужно следить и за сделками по поставкам вооружения Азербайджану другими странами», – подчеркнул собеседник Panorama.am.
Что же касается того, как парламентарий относится к модернизации дислоцированной в Гюмри 102-й российской военной базы, Карен Сарибекян отметил: «РФ как стратегический союзник Армении и ее партнер по ОДКБ связана с РА по соответствующей правовой базе, а у 102-й российской военной базы свои задачи, и ее усиление является очень важным. Но я считаю более важными усилия, направленные на укрепление боевой готовности ВС РА, и обеспечение армянской армии новыми видами вооружения».