ՀՀ-ում Իրանի դեսպան. Պարզ չէ, թե ինչ գնով կարող է Իրանը գազ վաճառել Հայաստանին
«Հայաստանի հետ ունենք շատ լավ հարաբերություններ: Մի քանի տարի է արդեն գործում է գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց համաձայնագիրը: Մենք հավատարիմ ենք այդ համաձայնագրին, չնայած գների մեջ փոփոխություններ է տեղի ունեցել: Իրանը բարեկամ երկրների հետ այլ կերպ է վարվում, կարող է զեղչեր կիրառել, իսկ ընդհանրապես՝ առաջնորդվում է միջազգային գներով»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մուհամադ Ռաիսին՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ գնով է պատրաստ Իրանը գազ վաճառել Հայաստանին:
Նա նշեց, որ համաձայնագրով 1խմ գազի դիմաց Հայաստանը 3 Կվ էլեկտրաէներգիա է տրամադրում Իրանին. «Դա շահավետ չէ Իրանին, սակայն այն ժամանակ կառավարությունը որոշեց, որ այդպես պետք է լինի ու մինչև հիմա հավատարիմ է մնում այդ պարտավորությանը»:
Լրագրողը փորձեց հստակ պատասխան ստանալ, թե Իրանը 1000 խմ գազը այլ երկրների ինչ գնով է վաճառում և ինչ գնով կվաճառի Հայաստանի, դեսպանը կրկնեց. «Իրանը Թուրքիային և այլ երկրին վաճառում է գործող միջազգային գներով, սակայն որոշ բարեկամ երկրների համար հնարավոր է զեղչեր կիրառել, դա կախված է այն համաձայնություններից ու պայմանավորվածություների, որ ձեռք են բերում»:
Պատասխանելով հարցին, թե Իրանը Հայաստանին ավելի թա՞նկ գազ կվաճառի, քան Ռուսաստանը, դեսպանն ասաց. «Պարզ չէ, թե որն է ավելի թանկ: Պետք է նստել, բանակցել, գործարքը կնքելու պահին կպարզվի, թե որ գազն է թանկ: Պետք է նախ հստակեցվի ռուսական ու իրանական գազի գներն ինչքան են, նոր պարզ կլինի՝ կարող են այդ երկրները մրցակցել, թե հավասար են»:
Նա նշեց, որ եթե անհրաժեշտ լինի, որ Իրանն ամբողջապես ապահովի Հայաստանի գազի սպառման պահանջները, Հայաստանից գազը տարանցիկ կերպով արտահանվի, նախ անհրաժեշտ է ենթակառուցվածքը ստեղծվի: Միաժամանակ նա նշեց, որ Հայաստանի ու Իրանի միջև գազի գնի քննարկում տեղի չի ունեցել:

Мохаммад Реиси: Сейчас не ясно, по какой цене Иран может поставлять газ в Армению
«Мы поддерживаем очень хорошие отношения с Арменией. Уже несколько лет действует соглашение о поставках газа в обмен на электроэнергию. Мы остаемся верны этому соглашению, несмотря на то, что произошли определенные изменения в ценах. Иран применяет другую политику с дружественными странами, может применять систему скидок, а в целом руководствуется международными ценами», - заявил на встрече с журналистами посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси, отвечая на вопрос о том, по какой цене Иран готов поставлять газ в Армению.
По словам дипломата, за один кубометр газа Армения поставляет в Иран 3 кВт электроэнергии. «Это невыгодно Ирану, однако тогда правительство приняло это решение и по сей лень остается верным своим обязательствам».
В ответ на вопрос о том, по какой цене Иран продает тысячу кубометров газа другим странам и по какой может поставлять Армении, Мохаммад Реиси отметил: «Иран продает газ Турции и другим странам по действующим международным ценам, однако для некоторых дружественных стран может применяться система скидок, это зависит от согласия и договоренностей, которые бывают достигнуты».
Что касается вопроса о том, может ли Иран поставлять Армении газ по более низкой цене, нежели Россия, посол заявил: «Не ясно, какая цена выше. Нужно сесть за стол переговоров, в момент подписания сделки станет ясно, какая цена выше. Прежде всего, должно быть уточнено, какова цена на российский и иранский газ, а затем уже станет ясно, могут ли страны конкурировать или равны».