Ն. Զոհրաբյան. Մեծ ցանկության դեպքում կարելի էր չաշխատող մայրերի երեխաների համար նպաստի գումար գտնել
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն այն համոզման է, որ կառավարությունը մեծ ցանկության դեպքում կարող էր գտնել ֆինանսական միջոցներ` չաշխատող ծնողների պարագայում ևս մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ տրամադրելու համար: Panorama.am-ին նա ասաց, որ իր համար անակնկալ չէր կառավարության նման որոշումը:
Հիշեցնենք, որ կառավարությունը նպատակահարմար չհամարեց ԲՀԿ-ական պատգամավորների կողմից ներկայացրած նախագծի ընդունումը, որով առաջարկվում էր մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ (ամսական 18 հազար դրամ) տրամադրել նաև չաշխատող ծնողների երեխաներին: Կառավարությունն իր որոշումը հիմնավորեց, որ պատգամավորների նախագծով առաջարկվող փոփոխությունը կառաջացնի մոտ 16 միլիարդ դրամի լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների անհրաժեշտությունը, որը նախատեսված չէ ինչպես ՀՀ 2014թ. պետբյուջեի նախագծով, այնպես էլ ՀՀ 2014-2016թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով:
«Նախագծում բարձրացրած խնդիրը ես համարում եմ այնքան հիմնավոր և այնքան անհրաժեշտ: Կներեք, պետք է անկեղծորեն ասեմ, որ աշխատանք չունեցող մայրերի դեպքում նպաստ ստանալն ավելի կարևոր է: Եթե կառավարությունը մի քիչ ջանք գործադրեր, կարող էր այդուհանդերձ գումարներ հայթայթել դրա համար»,-Panorama.am-ին ասաց պատգամավորը:
Օրինագծի հեղինակները` Ն. Զոհրաբյանը, նույն խմբակցությունից Էլինար Վարդանյանն ու Միքայել Մելքումյանը նախագծի հիմավորման մեջ նշել էին, որ առաջարկվող օրենքի նախագծի ընդունումը կնպաստի ՀՀ-ում ծնելիության մակարդակի բարձրացմանը, մասնավորապես, առ այն, որ մինչև երկու տարեկան երեխաների խնամքի նպաստի իրավունք կստանան նաև չաշխատող ծնողներից մեկը կամ խնամակալը՝ մինչև երեխայի երկու տարեկանը լրանալը: Բացի այց, օրենքի ներկայացվող փոփոխությամբ կբացառվի աշխատող և չաշխատող ծնողների միջև խտրականության որևէ դրսևորում, քանի որ վճարվող նպաստը ուղղվում է երեխայի խնամքին:
«Սա մեզ համար անչափ կարևոր հարց է, մենք պարբերաբար փորձելու ենք խնդիրը բարձրացնել և հասնել այն բանին, որ հաջորդ տարվա բյուջեում հարցը անպայմանորեն ներառվի: Բացարձակ անարդար է, որ նպաստ ստանում են միայն աշախատանք ունեցող մայրերը: Մենք այդ իրավունքի համար պայքարելու ենք»,-ասաց Ն. Զոհրաբյանը:

При желании правительство Армении могло бы найти средства на пособия безработным родителям. Заявление Наиры Зограбян
11:15 06/12/2013
Секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения»Наира Зограбян считает, что правительство при большом желании могло бы найти финансовые средства для выделения безработным родителям пособия по уходу за ребенком до 2 лет. В беседе с корреспондентом Panorama.am парламентарий отметила, что решение правительства не было неожиданным для нее.
Напомним, в ходе вчерашнего заседания правительство Армении рассмотрело проект внесения изменений и дополнений в закон РА «О государственных пособиях», который в порядке законодательной инициативы представила группа депутатов Национального Собрания республики. Парламентарии предлагали распространить право получения пособия по уходу за ребенком до двух лет также на одного из безработных родителей или единственного родителя, усыновителя, опекуна – до исполнения ребенку двух лет (в настоящее время право получения пособия распространяется только на работающих родителей). Однако правительство посчитало нецелесообразным принятие проекта, сославшись на то, что предлагаемое изменение вызовет необходимость в дополнительных финансовых средствах, которые не предусмотрены как в проекте государственного бюджета на 2014 год, так и программой государственных среднесрочных расходов на 2014-2016гг.
«Указанную в проекте проблему я считаю вполне обоснованной и необходимой. Если бы правительство приложило усилия, то могло бы, тем не менее, найти сумму для безработных матерей», – отметила Наира Зограбян.
Авторы законопроекта – Наира Зограбян, а также депутаты фракции «Процветающая Армения»Элинар Варданян и Микаел Мелкумян в обосновании к проекту отметили, что принятие проекта закона будет способствовать повышению уровня рождаемости в Армении, поскольку право получения пособия по уходу за ребенком до двух лет распространится также на одного из безработных родителей или единственного родителя, усыновителя, опекуна. Помимо этого, изменение закона исключит проявления дискриминации между работающими и безработными родителями, поскольку пособие будет направлено на уход за ребенком.
«Это крайне важный вопрос для нас: мы периодически будем пытаться поднимать этот вопрос и добиться того, чтобы вопрос был обязательно включен в проект госбюджета на следующий год. Я считаю несправедливым то, что пособие получают лишь работающие матери. Мы будем бороться за получение этого права», – резюмировала Наира Зограбян.