ԵԱՀԿ 20-րդ Նախարարարական համաժողովի ընթացքում, ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն իր ելույթում անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին ընդգծեց, որ «կառուցողական մոտեցումն անհրաժեշտ է ոչ միայն կարգավորման սկզբունքների շուրջ համաձայնության հասնելու համար, այլ նաև համանախագահների կողմից առաջարկված և Հայաստանի կողմից սատարված վստահության ամրապնդման միջոցների իրականացման համար, ինչպիսիք են՝ հրադադարի ամրապնդումը, դիպուկահարների դուրս բերումը և հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը»
Նոյեմբերի 19-ին, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների՝ Վիեննայում կայանալիք հանդիպումից առաջ առանցքային ինտրիգներից մեկն այն էր, թե առաջիկայում կայանալիք բանակցություններն ինչ փաստաթղթի շուրջ էին ընթանալու: Նախագահների հանդիպումն ու դրան հետևած հայտարարությունները ցույց տվեցին, որ նախագահները պայմանավորվել են բանակցությունները շարունակել բանակցությունների սեղանին եղած փաստաթղթի հիման վրա: Այն փաստաթղթի, որն ի դեպ, 2011 թվականին Կազանում տեղի ունեցած հանդիպպամն ժամանակ Ադրբեջանի կողմից մերժվել էր:
Սակայն համանախագահների կողմից առաջարկված մեկ այլ առաջարկի՝ վստահության ամրապնդման միջոցների հարցը, նոյեմբերի 19-ից հետո մնում էր մշուշոտ:
Նալբանդյանն իր հայտարարությամբ, առավել հստակեցրեց հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ բանակցությունների օրակարգ վերադարձնելով դիպուկահարների դուրս բերման ու շփման գծում տեղի ունեցող հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմներ ներդնելու գաղափարը:
Դժվար է ենթադրել, որ առաջնագծում ժամանակ առ ժամանակ արձանագրվող սրացումների պայմաններում, հնարավոր է լինի կողմերի միջև վստահություն հաստատել: Այս իրավիճակում, համանախագահների առաջարկը՝ վստահության ամրապնդման միջոցների վերաբերյալ, միանգամայն տրամաբանական է:
Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, ավելի վաղ մերժել էր այս առաջարկը՝ համարելով, որ սահմանագծին լարվածության թուլացումը բերելու է ստատուս քվոյի ամրապնդմանը, ինչը չի բխում պաշտոնական Բաքվի շահերից: Սակայն հայկական կողմը շարունակում է պնդել այս առաջարկի անհրաժեշտությունը՝ համարելով, որ առանց այդ առաջարկի դրույթների երկուստեք ընդունման ու իրականացման, անհնար է կողմերի միջև վստահության մթնոլորտ ապահովել, ինչը կապահովի բանակցություններ արդյունավետ ընթացքը:

Эксперт: Глава МИД Армении вернул в повестку переговоров идею отвода снайперов и расследования инцидентов на передовой линии
12:55 09/12/2013
На 20-й министерской встрече ОБСЕ министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, касаясь в своей речи процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, отметил, что «конструктивный подход необходим не только для достижения согласия по принципам урегулирования, но и для реализации предложенных сопредседателями и поддержанных Арменией мер по укреплению доверия – таких, как укрепление режима прекращения огня, вывод снайперов и создание механизма расследования нарушений перемирия».
Корреспондент Panorama.am провел беседу на эту тему с экспертом по политическим вопросам Тиграном Абрамяном.
«Одной из главных интриг в преддверии прошедшей 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана был документ, вокруг которого будут проходить переговоры в ближайшем будущем. Встреча глав государств и последовавшие за ней заявления показали, что президенты договорились продолжить переговоры на основе имеющегося на столе переговоров документа, который, кстати, отвергла азербайджанская сторона на состоявшейся в 2011 году в Казани встрече.
Однако после встречи президентов другое предложение сопредседателей – вопрос о мерах по укреплению доверия – остается неясным.
Своим заявлением глава внешнеполитического ведомства Армении еще больше уточнил позицию армянской стороны, вернув в повестку переговоров идею отвода снайперов с передовой линии и расследования случаев нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения.
Трудно предположить, возможно ли формирование доверия между сторонами в условиях наблюдающегося время от времени обострения ситуации на передовой линии. В данной ситуации предложение сопредседателей относительно мер по укреплению доверия однозначно является логичным.
В отличие от Армении, Азербайджан отверг это предложение еще раньше, посчитав, что ослабление напряженности на границе приведет к укреплению статус-кво, что не исходит из интересов официального Баку. Однако армянская сторона продолжает настаивать на необходимости принятия данного предложения, считая, что без его принятия и выполнения обеими сторонами невозможно сформировать атмосферу доверия между сторонами, что в свою очередь обеспечит эффективный ход переговоров», – заявил эксперт.