Թուրք պաշտոնյաները հերքում են Դավութօղլուի` Հայաստանում հատուկ առաջարկով հանդես գալու մասին թուրքական մամուլի տարածած լուրերը
16:25 10/12/2013
Թուրք պաշտոնյաները հերքում են խոսակցություններն այն մասին, թե մեծ սպասելիքներ կան Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուի` Հայաստան կատարելիք այցից: Բայց միևնույն ժամանակ նրանք նշել են, որ ապագայում հարաբերությունները Հայաստանի հետ կարգավորելու հնարավորություն կա: Այս մասին է հայտնում է թուրքական «Hurriyet Daily News» պարբերականը:
«Եթե անգամ այս այցելությունը կոնկրետ արդյունքներ չունենա, այն կարելի է դիտարկել որպես շրջադարձային, քանի որ սա 4 տարվա ընթացքում Թուրքիայի արտգործնախարարի առաջին այցելություն է լինելու Երևան: Դեկտեմբերի 12-ին կայանալիք այցը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության հանդիպման շրջանակներում է, ուստի այն երկկողմանի նախաձեռնություն չէ»:
«Hürriyet Daily News»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով թուրքական լրատվամիջոցներում տարածված լուրերին, թե Թուրքիան պատրաստվում է Հայաստանի հետ սահմանները բացելու դիմաց ինչ-որ առաջարկ կատարել, թուրք պաշտոնյաները մասնավորապես նշել են. «Մենք չեք գնում այնտեղ ինչ-որ հատուկ առաջարկներով: Դա կլինի սխալ և անխոհեմ»:
Միջանկյալ նշենք, որ նախօերին թուրքական «Աքշամ» թերթը տեղեկություն էր տարածել այն մասին, որ Անկարան արտգործնախարար Դավութօղլուի միջոցով Հայաստանին առաջարկելու է Լեռնային Ղարաբաղի հարցում քայլ կատարել և հրաժարվել Ղարաբաղին հարակից 7 շրջաններից գոնե 2-ից, ինչի դիմաց էլ Թուրքիան կբացի հայ-թուրքական սահմանը:
Խոսելով Սևծովյան տնտեսական համագործակցության հանդիպման շրջանակներում Դավութօղլու-Նալբանդյան հնարավոր երկկողմանի հանդիպման մասին` թուրք պաշտոնյաները նշել են. «Եթե այդպիսի երկկողմանի հանդիպում կայանա, մենք կներկայացնենք տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու, այդ թվում մեր երկկողմանի հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված մեր տեսանկյունը»:
Պարբերականը նաև նշում է, որ Թուրքիայի արտգործնախարարը չի պատրաստվում այցելել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Պարբերականի վերլուծաբաններից Սեմիհ Իդիզն իր հոդվածներից մեկում նշում է, թե կարծիք կա, որ Թուրքիան փորձում է մեղմել իրավիճակը` ակնկալելով, որ 2015-ին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, դիվանագիտական ճնշումները Թուրքիայի վրա կարող են ավելի սաստկանալ:

Чиновники Турции опровергают сведения турецких СМИ о специальном предложении Ахмета Давутоглу к Армении
17:10 10/12/2013
Турецкие чиновники опровергают сведения о том, что они связывают серьезные ожидания с предстоящим визитом главы МИД Турции Ахмета Давутоглу в Армению. Вместе с тем, они отметили, что существует возможность нормализации отношений с Арменией в будущем. Об этом пишет турецкое издание «Hurriyet Daily News».
«Если даже этот визит не принесет конкретных результатов, его можно рассматривать как первый за четыре года визит главы МИД Турции в Ереван. Предстоящий 12 декабря визит организовывается в рамках встречи представителей стран Организации Черноморского сотрудничества, следовательно, не является двусторонней инициативой».
Касаясь в интервью «Hurriyet Daily News» муссируемых в турецких СМИ сведений о том, что Турция намерена выступить с специальным предложением в обмен на открытие границы с Арменией, турецкие чиновник отметили: «Мы не едем туда с какими-то специальными предложениями. Это ошибочно и неблагоразумно».
Напомним, накануне турецкая газета «Акшам» писала, что Анкара предложит Армении сделать шаг в вопросе Нагорного Карабаха и отказаться от двух из семи районов, а взамен Турция откроет границу с Арменией.
Комментируя возможность организации возможной двусторонней встречи между главами МИД Армении и Турции в рамках саммита ОЧЭС, турецкие чиновники подчеркнули: «Если такая двусторонняя встреча состоится, мы представим нашу точку зрения в связи с установлением мира в регионе, в том числе и с нормализацией двусторонних отношений».
Издание отмечает, что глава МИД Турции не намерен посетить мемориал памяти жертв Геноцида армян.
Как пишет один из аналитиков издания в своей статье, бытует мнение, что Турция пытается смягчить ситуацию, рассчитывая на то, что в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян дипломатическое давление на Анкару может усилиться.