«Քարնեգի» հիմնադրամի ավագ փորձագետ Թոմաս Դը Վաալը հանդես է եկել ծավալուն վերլուծությամբ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեթ Դավութօղլուի Երևայն կատարած այցի վերաբերյալ`«Երևանում անհարմար դրության մեջ հայտնվելով» վերնագրով: Այն հրապարակված է Հիմնադրամի պաշտոնական կայքում:
Թոմաս Դը Վաալը նշել է, որ վերջինս մասնակցելու է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) ԱԳ նախարարների հանդիպմանը:
«Նախկինում ՍԾՏՀ-ն լավ ֆորում էր երկու պետությունների համար , ովքեր չունեն դիավանագիտական հարաբերություններ, ավելին` ունեն փակ սահմաններ և սա հնարվորություն էր ընձեռում բանակցել միմյանց հետ:
Սակայն վերջերս, այս տարբերակն էլ անգամ չէր գործում: 2009թ. հոկտեմբերին, Ցյուրիխյան արձանագրությունների ձախողումից հետո, պաշտոնական շփումները եղել են նվազագույն մակարդակի վրա: Թե Թուրքիայի ԱԳ նախարար Դավութօղլուն, թե ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ստորագրել են արձանագրությունները, սակայն երկու երկրների խորհրդարանները չեն վավերացրել: Այս հարցում հիմնական մեղքի բաժինը Թուրքիայինն է:
Դավութօղլուի համար հրավերքն ընդունելը անհարմար իրավիճակ էր ստեղծել: Թե հայկական ԶԼՄ-ները և թե պաշտոնյաները Դավութօղլուին ողջունեցին արհամարհանքով.եթե նա բաց թողներ Երևան այցելելու հնարվորությունը, չէր տեսնի այդ արհամարհանքը:
Նրա նախորդը՝ Ալի Բաբաջանը, 2009 թվականի ապրիլին այցելել էր Երևան է, բայց դրանք շատ ավելի բարենպաստ ժամանակներ էին երկկողմ հարաբերությունների համար:
Դավութօղլուն Երևանում ընկերներ չի կարող ձեռք բերել, եթե նա առաջ քաշի Լեռնային Ղարբաղի վերաբերյալ իր գաղափարները, որը նա անցյալ ամիս քննարկել էր Վաշինգտոնում: Թուրքիան երկկողմանի գործարք չի կարող կնքել Երևանի հետ առանց Ղարաբաղի հակամարտության մեջ որոշ առաջխաղացումների:
Սակայն երկու կառավարությունները մի շարք կարևոր հարցեր ունեն քննարկելու՝ գործարար հարաբերություններից սկսած Թուրքիայիում հայկական մշակութային հուշարձանների կարգավիճակից մինչև հայկական հյուպատոսական ծառայությունների Թուրքիա կատարելիք այցելություններ:
Հայերը կարող են Դավութօղլուի այցն օգտագործել, որպեսզի իրենց զայրույթը հայտնեն Թուրքային և կրկին անցնեն բանակցությունների»:

Во время в Армению глава МИД Турции А. Давутоглу попал в неловкую ситуацию. Статья Томаса де Ваала
Британский журналист, старший научный сотрудник по Кавказу Фонда Карнеги Томас де Ваал в аналитической статье «Попав в неловкую ситуацию в Ереване», опубликованной на сайте Фонда Карнеги, обратился к визиту министра иностранных дел Турции Ахмета Давутоглу в Армению.
Отметим, министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу прибыл в Ереван для участия в 29-й сессии Совета министров иностранных дел стран-членов Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС).
«Раньше форумы ОЧЭС предоставляли хорошую возможность лидерам двух государств, у которых нет дипломатических отношений и более того, есть закрытые границы, вести переговоры друг с другом.
Однако в последнее время даже этот вариант не работал. В 2009 году, после провала Цюрихских протоколов, официальные контакты были на минимальном уровне. Как глава МИД Турции Ахмет Давутоглу, так и глава МИД Армении Эдвард Налбандян подписали эти протоколы, однако их не ратифицировали парламенты двух стран. В этом вопросе основная вина лежит на Турции.
Давутоглу принятие данного приглашения (на участие в саммите ОЧЭС в Ереване. – Прим.ред.) поставило в неловкую ситуацию. Как армянские СМИ, так и армянские должностные лица встретили Давутоглу пренебрежительно. Если бы он отказался от возможности посетить Ереван, то не увидел бы этого пренебрежения.
Его предшественник – Али Бабаджан – посетил Ереван в 2009 году, но это было более благоприятное время для двусторонних отношений.
Давутоглу не сможет приобрести друзей в Ереване, если начнет озвучивать свои идеи касательно Нагорного Карабаха, которые он в минувшем месяце обсуждал в Вашингтоне… Однако правительствам двух стран необходимо обсудить ряд важных вопросов, начиная со статуса памятников армянской культуры в Турции и деловых контактов и заканчивая консульскими услугами.
Армяне могут использовать визит Давутоглу для выражения своего возмущения Турции и вновь перейти к переговорам», – говорится в статье.