Վիգեն Սարգսյան. Հայաստանը Վիլնյուսի գագաթաժողովը դիտարկում է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացման կարևոր հանգրվան (տեսանյութ)
10:09 12/12/2013
«Մենք Վիլնյուսի գագաթաժողովը դիտարկում ենք Հայաստանի Հանրապետության ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացման կարևոր հանգրվան»,- այսօր «Եվրոպական ինտեգրացիա-2013 թ. ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների հեռանկարները Արևելյան գործընկերության Վիլնյուսյան գագաթաժողովից հետո» թեմայով հրավիրված համաժողովի ընթացքում այս մասին նշեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Վ. Սարգսյանի խոսքերով` ՀՀ-ԵՄ փոխհարաբերությունների ողջ ընթացքում զգացվել է քաղաքացիական հատվածի աջակցությունը և շունչը:
Նա նշեց, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հիմքում ընկած է Եվրոպական ընտանիքի հետ ընդլայնված հարաբերությունների հաստատման ձգտումը:
Վիգեն Սարգսյանի խոսքերով, Հայաստանի Հանրապետությունը, ի դեմս ՀՀ նախագահի, Վիլնյուսում հաստատեց, որ ԵՄ-ի հետ երկխոսությունը, որ Հայաստանը ստանձնել էր բարեփոխումների իրականացման առումով մնում է մեր օրակարգում և շարունակվելու են իրականացվել անշեղորեն:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը նշեց, որ Մաքսային Միության անդամակցելու Հայաստանի որոշումը չբեկանեց ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը, ինչը հաստատվեց նաև ՀՀ-ԵՄ համատեղ հայտարարության մեջ:
«Լիսաբոնից-Վլադիվոստոկ ազատ առևտրի գոտու գաղափարը մեր համոզմամբ, անպայման կյանքի է կոչվելու»,- նշեց Վ.Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, Վիլնյուսում ասոցացման համաձայնագրի չստորագրումը չպետք է ստվերի ԵՄ-ի հետ իրականացված հսկայական աշխատանքը:
«Մենք Վիլնյուսի գագաթաժողովը դիտարկում ենք Հայաստանի Հանրապետության ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացման կարևոր հանգրվան»,- ասաց Վ.Սարգսյանը:
Վիգեն Սարգսյանը հաջողության մաղթեց Համաժողովի բոլոր մասնակիցներին:

Виген Саркисян: Армения рассматривает Вильнюсский саммит как важный этап в процессе углубления отношений с ЕС
«Мы рассматриваем Вильнюсский саммит как важный этап в процессе углубления отношений между Республикой Армения и Европейским союзом»,– заявил на форуме на тему «Европейская интеграция-2013: перспективы отношений ЕС-Армения после Вильнюсского саммита» руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян.
«Мы выражаем особую благодарность Армянской Национальной платформе Форума гражданского общества „Восточного партнерства”, представителям всех общественных организаций, присутствующим в зале, которые содействовали деятельности Армянской Национальной платформы», – отметил Виген Саркисян.
«Я выражаю благодарность Ереванскому пресс-клубу, Международному центру человеческого развития (ICHD) за ту деятельность, которую они осуществили для развития диалога между Арменией и ЕС»,– добавил он.
По словам Вигена Саркисяна, в основе развития отношений между Арменией и ЕС лежит стремление к установлению более тесных отношений с европейской семьей.
Виген Саркисян подчеркнул, что Армения в лице президента республики подтвердила на Вильнюсском саммите, что диалог с ЕС как обязательство, взятое Арменией в рамках процесса осуществления реформ, остается в повестке политики республики.
Глава Аппарата президента добавил, что решение Армении о вступлении в Таможенный союз не отменило повестку отношений между Арменией и ЕС, что было подтверждено и в совместном заявлении Армении и ЕС.
«Идея создания зоны свободной торговли от Лиссабона до Владивостока, по нашему убеждению, будет обязательно претворена в жизнь»,– заявил он.
По словам Вигена Саркисяна, неподписание на Вильнюсском саммите Соглашения об Ассоциации не должно бросить тень на колоссальную работу, осуществленную совместно с ЕС.
«Мы рассматриваем Вильнюсский саммит как важный этап в процессе углубления отношений между Республикой Армения и Европейским союзом»,– добавил В. Саркисян.