«Ֆորում 18». Ադրբեջանական կառավարությունը չի պաշտպանում կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները
Ադրբեջանի հյուսիսային քաղաքներից մեկում յոթ Եհովայի վկաներ նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին ուսուցչի մեկ տարվա աշխատավարձի չափով տուգանք են վճարել կրոնի ազատության իրենց իրավունքը կիրառելու համար, ասվում է «Ֆորում 18» միջազգային կազմակերպության կայքում:
Ինչպես նշվում է հոդվածում, Ադրբեջանի ոստիկանությունը ներխուժել է Եհովայի վկաների բնակարան, առգրավել է գրքեր, ներառյալ աստվածաշունչ, գումար, ինչպես նաև բժշկական և ֆինանսական փաստաթղթեր: Խախտելով օրենքը` ոստիկանությունը այդ բռնագրավումների մասին քաղաքացիներին ոչ մի փաստաթուղթ չի տրամադրել:
Ոստիկանությունը ընտանիքի անդամներին 12 ժամ պահել է բաժանմունքում` հայտարարելով, թե նրանք ահաբեկիչներ են: Իրավապահ մարմինները կալանավորների վրա ճնշում են գործադրել` նրանցից պահանջելով, որ հետ կանգնեն իրենց հավատքից:
Ինչպես ասվում է նյութում, նմանատիպ դեպք գրանցվել էր նաև 2012թ.-ի մայիսին, երբ Բաքու քաղաքի մի մուսուլման Զեկա Միրաղաևը, տեղական դատարաններում չկարողանալով ապացուցել, որ 2012թ.-ի մայիսին Ազգային անվտանգության նախարարության գաղտնի ոստիկանների իր տուն ներխուժումը և ունեցվածքի բռագրավումը անօրինական է եղել, որոշել է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
«Ես ուզում եմ, որ կառավարությունը պաշտպանի իմ իրավունքերը, այլ ոչ թե խախտի», - ասել էր Զեկա Միրագաևը «Forum 18» -ին:
Մեկ այլ դեպք գրանցվել է Ադրբեջանի հարավային Լերիկ շրջանի Պեշտատուկ գյուղում, որտեղ ոստիկանները քանդել են գյուղացիների կողմից կառուցված մզկիթը, նշում է հեղինակը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի «Կրոնի ազատության մասին» զեկույցում ասվում է, որ չնայած Ադրբեջանի սահմանադրությունը նախատեսում է կրոնի ազատություն, իրականում իշխանությունների վարած քաղաքականությունը և օրենքները սահմանափակում են: 2011թ.-ին Ադրբեջանի իշխանությունը ներխուժել է մի քանի կրոնական համայնքներ, բռնագրավել է կրոնական բնույթի նյութեր, ինչպես նաև հետապնդել և ձերբակալել է մուսուլմանական և քրիստոնեական համայքներին պատկանող մարդկանց:
Բացի այդ, կրոնական խմբերը գրանցում ստանալու համար բազմաթիվ անիրականանալի պահանջներ պետք է հաղթահարեն: Գրանցման գործընթացը հենց ինքնին գործիք է, որը պետությունը օգտագործում է անցանկալի կրոնական խմբավորումների դեմ: Այն խմբերն էլ, որոնք առանց գրանցման են գործում, ենթարկվում են իշխանությունների կողմից հետապնդումների, ներառյալ գումարների բռնագրավում և դատական գործ, ասվում է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի զեկույցում:

Forum 18: Azerbaijani Government doesn’t protect the Rights of Religious Minorities in Country
“Seven Jehovah’s Witnesses in one of the northern towns of Azerbaijan were each fined an amount equal to the yearly salary of a teacher simply for exercising their freedom of religion,” it is stated in the article published by Forum18 international organization.
As the article reads, “Police forced their way into the family's home and confiscated books including personal Bibles, money, and personal medical and financial documents. Against the law, police gave the family no record of their confiscations.”
“Police detained those present at a police station for 12 hours, claiming that they were terrorists. They also pressured detainees to give up their faith”, claims the author.
According to the article same kind of situation occurred in May of 2012 with a Muslim from Baku called Zeka Miragayev. The later failed to make the local courts admit that the raid and confiscations of his religious literature by National Security Ministry (NSM) secret police were illegal. Zeka Mirgayev decided to make an appeal to the European Court of Human Rights.
"I want my rights to be protected by our government, not violated," Mirgayev told Forum 18.
“Another similar case took place in Peshtatuk village in the southern Lerik District of Azerbaijan. Local authorities destroyed a mosque constructed by local villagers”, reads the article.
As noted in the material, Azerbaijan after the implementation of 2009 Religion law refused to re-register the Jehovah’s Witnesses and other Muslim Communities. The law “makes exercising freedom of religion or belief with other people without state permission illegal”. It contradicts Azerbaijan’s international human rights obligations.
Note that in the U.S. State Department report on "Freedom of religion" it says that despite of the fact that the Constitution of Azerbaijan provides freedom of religion, in practice, the laws and policies of the authorities restrict this freedom. In 2011, the Azerbaijani authorities carried out raids in some religious services, confiscated religious materials, and harassed and arrested members of Muslim and Christian communities.
In addition, religious groups face onerous demands by the government when registering. Registration process itself is a kind of lever that is used by the authorities of Azerbaijan against unwanted religious groups. The groups that operate without registration are harassed by the authorities, including fines and court cases which demand their closure, U.S. State Department report reads.