Դավութօղլուի շոուն ստացվեց. թուրքագետ
«Դավութօղլուն եկավ, շոուն արեց ու փառքով վերադարձավ»: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման դիտարկում արեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Նրա խոսքով, Թուրքիան այս քայլով կարողացավ այնպես անել, որ միջազգային մամուլը սկսեց ավելի շատ խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին, որին մեծապես ծառայեցին հենց այդ շոուի մյուս մասնակիցները` թուրք լրագրողները:
«Դավութօղլուի հետ Հայաստան էին եկել թուրքական ամենահայտնի լրատվամիջոցների ներկայացուցիները, որոնք նույնպես շոու սարքելու մաս էին կազմում»,- նշեց թուրքագետը: Նա նաև ասաց, որ Դավութօղլուն ավելի շահեկան դիրքերում է հայտնվել, քանի որ միջազգային մամուլը ավելի շատ խոսում է նրա հղած մեսիջների մասին` դրական լույսի ներքո, գովեստներով և ծափահարություններով:
Հիշեցնենք, որ Ա. Դավութօղլուն Երևան էր եկել դեկտեմբերի 12-ին Սևծովյան տնտեսական համագործակցություն (ՍԾՏՀ) կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի 29-րդ նիստին մասնակցելու համար:
Ա. Շաքարյանի կարծիքով, Հայաստանի ու Թուրքիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը պետք է լիներ դռնբաց, որպեսզի ավելի հստակ լիներ պատկերացումները, թե ինչի մասին են խոսել, ինչ հարցեր են քննարկել: Բացի այդ, ըստ նրա, եթե Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հանդիպումից հետո ասուլիս տվեց թուրք լրագրողների համար, ՀՀ ԱԳ նախարարը կամ նրա խոսնակը նույնպես պետք է ասուլիս կազմակերպեին հայ լրագրողների համար:
«Մեր արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը հանդիպման մասին սև սպիտակ էր, որը տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք չի տալիս»,- ասաց Ա. Շաքարյանը:
Ասուլիսին ներկա ԵՊՀ դասախոս, պատմական գիտությունների թեկնածու Գևորգ Մելքոնյանն ասաց, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարարի այցով թուրքական կողմը նպատակ ուներ մեղմացնել այն ճնշումները, որոնք գործադրվելու են Թուրքիայի նկատմամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ:
«Այս այցով նպատակ ունեին ևս մեկ անգամ ցույց տալ տարածաշրջանի երկրներին, Ռուսաստանին, որ Թուրքիան շարունակելու է Կովկասում իր ազդեցությունը մեծացնելու քաղաքականությունը»,- ասաց պատմաբանը: Գ. Մելքոնյանի խոսքով, Դավութօղլուի հայտարարությունները վկայում են, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը հնարավոր է միայն արցախյան խնդրի` ադրբեջանանպաստ լուծման դեպքում:

Давутоглу устроил визитом в Армению шоу с целью смягчить давление на Турцию к 100-й годовщине Геноцида армян. Мнения экспертов
Глава МИД Турции Ахмет Давутоглу приехал в Армению с целью устроить шоу. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване тюрколог Артак Шакарян, отметив, что Анкара данным шагом сумела добиться освещения мировой прессой темы армяно-турецких отношений.
Напомним, Ахмет Давутоглу прибыл в Ереван для участия в 29-й сессии Совета министров иностранных дел стран-членов Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС). Затем в рамках сессии состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Турции Эдварда Налбандяна и Ахмета Давутоглу, которая продлилась более часа в закрытом для СМИ режиме. После завершения встречи А. Давутоглу созвал пресс-конференцию исключительно для прибывших из Турции журналистов.
По словам эксперта, созданию шумихи в значительной мере способствовали именно турецкие журналисты – участники этого шоу. «Вместе с Давутоглу в Армению прибыли также представители самых авторитетных турецких СМИ, которые также были участниками шоу»,– подчеркнул тюрколог.
Глава МИД Турции, продолжил специалист, оказался в довольно выгодном положении, поскольку мировая пресса говорит о направленных им мессиджах в весьма позитивном ключе.
Согласно мнению Артака Шакаряна, встреча глав внешнеполитических ведомств двух стран должна была быть открытой, чтобы более четкими были представления о теме и предмете обсуждения. Помимо этого, подчеркнул тюрколог, если глава МИД Турции после встречи созвал пресс-конференцию для турецких СМИ, то министру иностранных дел Армении или пресс-секретарю МИД следовало бы организовать пресс-конференцию для армянских журналистов.
Другой участник пресс-конференции – преподаватель Ереванского государственного университета, кандидат исторических наук Геворк Мелконян – считает, что визит Ахмета Давутоглу был нацелен на смягчение давления, которое будет оказано на Турцию в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян.
«Этот визит был призван в очередной раз показать странам региона, России, что Турция продолжит свою политику, направленную на усиление своего влияния на Кавказе», – заявил историк.
Заявления Ахмета Давутоглу, по его словам, свидетельствуют о том, что нормализация армяно-турецких отношений возможна лишь в случае урегулирования карабахского конфликта в пользу Азербайджана.