«ՀայՌուսգազարդ»-ի պատճառով  «Ալիշան» պահածոների գործարանը կանգնած է փակման վտանգի առաջ
«ՀայՌուսգազարդ» ընկերության չկանոնակարգված գործառույթների հետևանքով «Ալիշան» պահածոների գործարանը կանգնած է փակման վտանգի առաջ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Ալիշան» պահածոների գործարանի սեփականատեր Սերժիկ Մոսեսյանը:
Նրա խոսքերով` «ՀայՌուսգազարդ»-ի կողմից «Ալիշան» ընկերությունում իրականացվել են տեխնիկական անվտանգության նորմերին հակասող որոշ գործառույթներ, որոնք ընկերությունում առաջացրել են պայթյունավտանգ իրավիճակ և հանգեցրել են չհիմնավորված գազի ծախսի ծավալների հաշվարկի:
Ըստ նրա` տարիներ շարունակ «ՀայՌուսգազարդ»-ը անօրինական ձևով լրացուցիչ գումարներ է գանձել «Ալիշան»-ից՝ սպառված գազի դիմաց կիրառելով չափազանց բարձր՝ 1.2-1.9 գործակից: «Երբ դիմեցինք «ՀայՌուսգազարդին», որպեսզի վերանայեն և հաշվարկեն գազի իրական ծախսը, փոխարենը նոյեմբերի 26-ին անջատեցին գործարանի գազը: Մենք ստիպված դեկտեմբերի 9-ին օգտագործված գազի դիմաց վճարեցինք 3 մլն 600 դրամ, դրանից հետո «ՀայՌուսգազարդը» իր սխալը թաքցնելու համար արհեստականորեն բարձրացրեց գազի ճնշումը` պահանջվող 40-ից հասցնելով 300-ի, որի պատճառով գործարանում առաջացրել է պայթյունավտանգ իրավիճակ: Կաթսաները կարող էին պայթել և մարդիկ տուժեին»,- ասաց Ս.Մոսեսյանը:
Գործարանի սեփականատիրոջ խոսքերով` 2000 թվականից գործող ընկերությունն անցել է մի շարք դժվարություններ, բայց եթե այսպես շարունակվի, ապա գործարանը կփակվի: «Ամեն ինչ թողել և եկել եմ Հայաստան, ես սիրում եմ այս երկիրը, բայց հիմա պետք է գործարանը փակեմ, թողնեմ գնամ: Կոչ եմ անում ՀՀ նախագահին, գլխավոր դատախազին, որ խնդրին լուծում տան: Վստահ եմ, որ խնդրին լուծում կտրվի»,- ասաց «Ալիշան» ընկերության սեփականատերը:

«Армросгазпром» довел консервный завод «Алишан» до краха. Собственник просит президента и генпрокурора Армении о помощи
Из-за неупорядоченной деятельности ЗАО «Армросгазпром» консервный завод «Алишан» оказался на грани краха и закрытия. Об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил собственник данного предприятия Сержик Мосесян.
По его словам, компания «Армросгазпром» провела на заводе «Алишан» противоречащие нормам безопасности действия, создавшие на предприятии взрывоопасную ситуацию и приведшие к необоснованным подсчетам объемов потребленного газа. Более того, заявил собственник завода, «Армросгазпром» применял к предприятию чрезвычайно высокий коэффициент при подсчетах потребленного газа (1,2–1,9) и взыскивал дополнительную плату.
С. Мосесян отметил, что в ответ на обращение завода провести перерасчет, «Армросгазпром» 26 ноября просто отключил газ. По его словам, когда предприятие заплатило 3,6 млн. драмов, «Армросгазпром» с целью скрыть собственные ошибки увеличило давление поставляемого газа (с 40 до 300), вследствие чего и возникла взрывоопасная ситуация: от взрыва котлов могли пострадать сотрудники завода.
Как отметил собственник действующего с 2000г. консервного завода, если ситуация не изменится, то предприятие закроется.
«Я все бросил и приехал в Армению, люблю эту страну, но сейчас должен закрыть завод и уехать. Призываю президента Армении, генпрокурора решить данную проблему. Уверен, что вопрос разрешится», – сказал владелец завода.