Առաջին զոհը` նախագահների հանդիպումից հետո
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի` դեռևս նոյեմբերի 5-ին տարածաշրջան կատարած այցի շրջանակներում, կողմերի հետ, ամենաբարձր մակարդակով պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել շփման գծում առավելագույնը զերծ մնալ ակտիվ գործողություններից` խստորեն պահպանելով հրադադարի ռեժիմը: Դրանից զատ, պայմանավորվածություն կար, երկուստեք պաշտոնական հայտարարություններում խուսափել այնպիսի արտահայտությունների գործածումից, ինչը կարող էր պրոցեսում լրացուցիչ լարվածություն մտցնել:
Այդ ընթացքում, ադրբեջանական կողմը, առաջնագծում կտրուկ փոփոխություն կատարեց մարտավարությունում: Բացի նրանից, որ վերջիններս առաջնագծում, հայկական դիրքերի ուղղությամբ անկանոն կրակ էին իրականացնում, ադրբեջանցի զինծառայողներն իրենց գործողություններով փորձում էին հունից հանել հայ դիրքապահներին:
Մասնավորապես, վերջիններս, հայերեն լեզվով հայհոյանքներ են հնչեցնում զինծառայողների հասցեին, բարձրանում խրամուղու կամ գետնատնակի վրա` հնարավորինս տեսանելի լինելու հայ դիրքապահների համար, սակայն հատկապես համանախագահների հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերելուց հետո, հայկական կողմը անում էր առավելագույնը` տեղի չտալու սադրանքներին:
Համանախագահների առաջնային նպատակը, երկարատև` մոտ 2 տարի տևած դադարից հետո, նախագահների միջև հանդիպման կազմակերպումն էր ու այնպիսի մթնոլորտի ստեղծումը, ինչը թույլ կտար առավել բարենպաստ մթնոլորտում, փոխվստահության պայմաններում` շարունակել բանակցությունները:
Վիեննայում, նոյեմբերի 19-ին, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների, իսկ ավելի ուշ` դեկտեմբերի 5-ին, ԱԳ նախարարների մակարդակով տեղի ունեցած հանդիպումներից հետո, երկու կողմերն էլ հանդիպման ու դրա արդյունքների վերաբերյան դրական արձագանքներ հնչեցրեցին, ինչը համանախագահներին առիթ տվեց պնդելու, թե կողմերը պատրաստակամ են առավել հաճախակի հանդիպումների անցկացմանն ու առավել առարկայական խնդիրների քննարկմանը:
Ամեն դեպքում, Ադրբեջանից եկող արձագանքներից կարելի էր ենթադրել, որ ադրբեջանցի պաշտոնյաները, գոնե հրապարակային հայտարարություններում, փորձում էին ցույց տալ, թե կա գիտակցումն այն բանի, որ բանակցությունների շարունակումն անհրաժեշտություն է, իսկ դրա արդյունավետ ընթացքի կարևորագույն գործոնը` նվազագույնը, կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծումն էր:
Առաջնագծում ադրբեջանցի դիպուկահարների կամ դիվերսիոն խմբերի ակտիվ գործողությունները նոր երևույթ չեն, սակայն նոյեմբերի 14-ին, ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից, հայ դիրքապահին խոցելու փաստն առաջինն էր նախագահների` Վիեննայում կայացած հանդիպումից հետո: Ընդ որում` միջադեպը գրանցվեց համանախագահների` տարածաշրջան կատարելիք այցի նախօրյակին:
Ինչն է պատճառը, որ վերջին շրջանում, բանակցային գործընթացում նկատվող ակտիվացման ֆոնին, Ադրբեջանը կրկին սրում է իրավիճակը: Պատճառները կարող են տարբեր լինել, փորձենք թվարկել դրանցից մի քանիսը. առաջին, Ադրբեջանում կարծում են, որ հրադադրի ռեժիմի ամրապնդումն ու բանակցությունների` կառուցողական հարթությունում ընթանալը հակասում է իրենց շահերին ու այդ ճանապարհին փորձում են լրացուցիչ լարվածություն մտցնել պրոցեսում: Երկրորդ, բանակում անվերահսկելի իրավիճակ է, ինչը անկախ Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության կամքից, անկանխատեսելի միջադեպերի է հանգեցնում:
Ամեն դեպքում, անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ պատճառով է այս միջադեպը գրանցվել, պետք է փաստել, որ այն հարված էր գործընթացին, ինչը լրացուցիչ լարվածության կհանգեցնի:

Т. Абрамян: Нарушение Азербайджаном режима перемирия и гибель армянского военнослужащего ставят под удар переговорный процесс
15:01 16/12/2013
Эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян в беседе с корреспондентом Panorama.am обратился к имевшему место в минувшую субботу, 14 декабря, инциденту на границе с Азербайджаном, повлекшему гибель армянского военнослужащего-контрактника, рядового Гранта Погосяна.
«В рамках состоявшегося 5 ноября текущего года визита в регион сопредседателей Минской группы ОБСЕ со сторонами на самом высоком уровне была достигнута договоренность максимально воздерживаться от активных действий на линии соприкосновения, строго соблюдая режим прекращения огня. Помимо этого, существовала договоренность в официальных заявлениях воздерживаться от высказываний, которые могут создать дополнительную напряженность в переговорном процессе», – напомнил Тигран Абрамян.
«За это время азербайджанская сторона внесла резкое изменение в свою тактику на передовой линии. Кроме того, что последние на передовой линии открывали беспорядочный огонь в направлении армянских позиций, азербайджанские военные своими действиями пытались вывести из себя армянских военнослужащих.
Азербайджанские военные, в частности, озвучивали в адрес армянских военнослужащих оскорбления на армянском языке, взбирались на бруствер траншеи или блиндаж для того, чтобы попасть в поле зрения армянских военных. Однако армянская сторона, тем более в свете достигнутой с сопредседателями МГ ОБСЕ договоренности, делала все возможное для того, чтобы не поддаваться на провокации», – сказал эксперт.
«Приоритетной целью сопредседателей МГ ОБСЕ была организация встречи президентов Армении и Азербайджана после почти 2-летнего перерыва и формирование атмосферы, которая позволила бы продолжить переговоры в более благоприятных условиях – условиях взаимного доверия.
После прошедшей 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана, а позднее – 5 декабря – встречи на уровне глав МИД обе стороны положительный высказались о встрече и ее итогах, что стало поводом для озвучивания сопредседателями заявления о том, что стороны готовы к более частым встречам и более предметному обсуждению.
Во всяком случае, судя по реакции Азербайджана, можно было предположить, что азербайджанские чиновники по меньшей мере в публичных заявлениях пытались показать, что осознают необходимость продолжения переговоров, а важнейшим фактором их эффективного хода как минимум было создание атмосферы доверия между сторонами.
Активные действия азербайджанских снайперов или диверсионных группировок на передовой линии не новое явление, однако факт гибели армянского военнослужащего от огня азербайджанского снайпера 14 декабря был первым после прошедшей в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана. Примечательно, что инцидент произошел накануне визита сопредседателей в регион.
В чем же причина того, что в последнее время на фоне активизации переговорного процесса Азербайджан вновь обостряет ситуацию? Причины могут быть разными. Перечислим некоторые из них. Во-первых, в Азербайджане считают, что укрепление режима прекращения огня и ведение переговоров в конструктивном русле противоречит их интересам и на этом пути пытаются создать дополнительную напряженность в процессе. Во-вторых, в армии царит неконтролируемая ситуация, что, вне зависимости от воли политического руководства Азербайджана, приводит к непрогнозируемым инцидентам.
В любом случае, вне зависимости от того, по какой причине произошел этот инцидент, следует констатировать, что это был удар по процессу, который приведет к дополнительной напряженности», – резюмировал он.